سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اگر دولت قصد دادن سبد کالا دارد، ما ۱۲ میلیون هستیم

ما پیش از این، در اتحادیه به کارگران بن می‌دادیم و آگاهی کامل و جامعی از آمار کارگران داشتیم. دولت می‌گفت، دادن کالای رایگان به دوازده میلیون تن شدنی نیست و ما می‌گوییم اگر قرار است کالای رایگان داده شود، باید به همه افراد داد و نمی‌توان کسی را جدا کرد.
هنوز جنجال بر سر سبد کالا و اینکه واجدین شرایط دریافت سبد کالا چه کسانی هستند، ادامه دارد؛‌ در حالی که سطح درآمدی افراد، یکی از مبناهای انتخاب افراد واجدین شرایط است و‌ کسانی هستند که درآمد ماهیانه‌اش به صفر میل می‌کند و مشمول دریافت سبد کالا شناخته نشده‌اند، اینجاست که قضاوت در‌باره عدالت در توزیع را قدری ‌‌مشکل می‌کند.

به گزارش ‌«تابناک»، در آغاز اجرای این طرح، مشکلات بسیاری پدید آمد؛ از جمله اینکه مکان‌های مناسبی برای پخش برگزیده‌ نشد‌ و هجوم مردم برای دریافت یارانه در نظر گرفته نشده بود و همچنین آگاهی‌رسانی دقیقی از نحوه پخش انجام نگرفته بود؛ اما نکته مهم‌تری که باعث ناراحتی برخی قشرهای جامعه شد، حذف ناگهانی سیزده میلیون‌‌ کارگر از لیست دریافت‌کنندگان سبد کالا بود. البته هرچند گویا این موضوع بررسی و رفع شده است، تا کنون کاری در این زمینه نشده است.

علیرضا محجوب در این باره ‌می‌گوید: دولت وعده داده است و ما نیز هفته آینده موضوع را پیگیری خواهیم کرد. حرف ما این است و از روز اول هم به مسئول مربوطه یادآوری کردیم که اگر دولت می‌خواهد سبد کالای رایگان بدهد، ما دوازده میلیون‌ هستیم و اگر می‌خواهد در ازای پول کالای مشخصی بدهد، سقف ما ۳.‌۵ میلیون تن است، حال آنکه‌ آن‌ها‌‌ همان ۳.‌۵ میلیون را ‌مأخذ نهایی دانستند.

وی گفت: ما پیش از این، در اتحادیه به کارگران بن می‌دادیم و آگاهی کامل و جامعی از آمار کارگران داشتیم. دولت می‌گفت، دادن کالای رایگان به دوازده میلیون تن شدنی نیست و ما می‌گوییم اگر قرار است کالای رایگان داده شود، باید به همه افراد داد و نمی‌توان کسی را جدا کرد و در مورد کارگران نیز باید این موضوع صدق کند‌.

پیشنهاد ما این بود که به جای ۵۰۰ هزار تومان، یک میلیون تومان دریافتی را ملاک گیرند ‌که عده بیشتری بتوانند سبد کالا بگیرند. بیشتر کالاهایی که به اتحادیه‌ها داده‌اند، دریافت کننده ندارد و درست در مقابل سایر بخش‌ها که با تراکم روبه‌رو هستیم، ‌‌کمي تقاضا داریم؛ این نشان می‌دهد که در این زمینه باید کار کامل و جامعی کرد.

وی در این مورد که سبد کالا برای تمام خانوار‌ها یکسان در نظر گرفته شده است، گفت: ما هنوز در اصل قضیه مانده‌ایم. بحث اصلی بر سر روند توزیع و افراد تحت پوشش است. باید کسانی تحت پوشش قرار گیرند که شرایط لازم را داشته باشند. دولت کاری را برای کارکنان خود انجام می‌داده و هم‌اکنون نیز آن را به تمام جامعه تعمیم داده است، در صورتی که جامعه کارمندان دولت، تنها بخش کوچکی از جامعه هستند و این روند برای تمام جامعه پاسخگو نیست و به تمهیدات بیشتری نیاز دارد.

ما اصل این کار دولت را پذیرفته و درست می‌دانیم. جایگزینی کالا به جای پرداخت نقدی، ‌اقدام اساسی و درست است، مشروط بر اینکه درباره آن فکر ‌و از ناروایی‌هایی که در توزیع صورت می‌گیرد، جلوگیری شود که این نیازمند استفاده از افرادی است که در این زمینه صاحب‌نظر‌اند.
وی افزود: دستگاه‌های اجرایی خود را در این موضوع صاحب‌نظر دانسته‌اند، در حالی که تجربه کافی نداشته‌اند. دلیل اصلی همین است. اگر از همین اتحادیه‌ها نظر می‌خواستند، بسیاری از مشکلات پیش از آغاز کار ‌قابل رفع بود؛ بنابراین، راهکار این است که برگردند و از توزیع‌کنندگان و تعاونی‌های محلی و تعاونی‌های مصرف کارمندی و کارگری و فرهنگیان و بازنشستگان و تعاونی‌های روستایی مشورت بگیرند و مشکلات را حل کنند.

گفتنی است، دیشب روحانی در گفت‌وگوی زنده با شبکه یک عنوان داشت: مردم در دریافت سبد یارانه به زحمت افتادند، من به عنوان رئیس‌جمهور عذرخواهی می‌کنم. این دولت اگر نقصی باشد، به مردم می‌گوید و از مردم عذرخواهی می‌کند، تلاشمان این است که نقص‌ها را برطرف کنیم، هدف این است مردم از لحاظ مواد غذایی در حدی که دولت توان دارد، تأمین شوند، البته باید کارهای‌ اساسی انجام دهیم؛ این‌ها قرص‌های مسکن است اما تا به آن اهداف برسیم، زمان می‌برد.

همچنین علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی‌ نیز گفت: در مرحله نخست ۹ میلیون و ۳۷۱ هزار و ۷۱۱ خانوار از این سبد بهره‌مند می‌شوند که تا کنون یک میلیون تن این سبد کالایی را دریافت کرده‌اند و مرحله دوم، هنگامی آغاز خواهد شد که پنج تا شش میلیون خانوار از ذینفعان مرحله نخست سبد کالایی خود را دریافت کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١١-١٣٩٢, ٢٢:٠٨

   

پر مبحث ترین ها