سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

زنگنه: دیگر نفتی به دلالان فروخته نمی شود

تا زمانی که یک بشکه نفت روی آب ها سرگردان باشد، اجازه نمی دهند نفت تولیدی به فروش برسد، زیرا منتظر می مانند با پایین ترین قیمت نفت روی آب فروخته شود و پس از آن به سراغ نفت دیگر می آیند.
وزیر نفت با اشاره به افزایش ٢٥ درصدی صادرات نفت خام و میعانات گازی در ماههای اخیر، گفت: صادرات نفت خام در شرکت ملی نفت ایران متمرکز شده است و از این پس دلالان خیالشان راحت باشد که دیگر نفتی به آنها فروخته نمی شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، بیژن نامدار زنگنه روز دوشنبه در نشست مشترک با دکتر حسن روحانی رییس جمهوری با ارایه گزارش عملکرد شش ماه فعالیت های وزارت نفت، اظهار داشت: در این دوره زمانی صادرات نفت خام بالا رفته است.
وی با بیان این که، با توجه به سیاستهای پیش رو، صادرات نفت خام در شرکت ملی نفت ایران متمرکز شده است و از این پس دلالان خیالشان راحت باشد که دیگر نفتی به آنها فروخته نمی شود افزود: سیاست تمرکز فروش نفت خام در شرکت ملی نفت ایران به نفع کشور است و با مشخص شدن متولی فروش نفت تکلیف همه مشخص است که از چه محلی نفت را خریداری کنند.

زنگنه با بیان اینکه پیش از این حدود ٤ تا ٥ میلیون بشکه نفت سرگردان روی آب داشتیم، گفت: تا زمانی که یک بشکه نفت روی آب ها سرگردان باشد، اجازه نمی دهند نفت تولیدی به فروش برسد، زیرا منتظر می مانند با پایین ترین قیمت نفت روی آب فروخته شود و پس از آن به سراغ نفت دیگر می آیند.

** حدود ٣٠ میلیارد لیتر سوخت مایع در نیروگاه ها مصرف شد

وزیر نفت در خصوص روند تامین سوخت نیروگاهها نیز گفت: امسال بدترین سال سوخت رسانی به نیروگاه ها از سال ٧٥ (زمانی که در وزارت نفت مشغول بودم) تا کنون بوده است، زیرا امسال ٢٩,٢٤ میلیارد لیتر سوخت مایع (نفت کوره و گازوییل) به نیروگاهها تحویل داده شد و این در حالی است که این میزان در سال گذشته ٢١ میلیارد لیتر بوده است.
وی یادآور شد: جا به جایی این میزان سوخت مایع در زمستان با توجه به شرایط یخبندان جاده ها شاهکار بوده است و در این مدت با تلاش شرکت ملی گاز و شرکت ملی پالایش و پخش برای تامین سوخت نیروگاهها، حتی یک ساعت قطع برق به این دلیل نداشتیم.

وی ضمن تشکر از تلاش های شرکت های نفت و گاز پارس، نفت مرکزی، پالایش و پخش برای تامین سوخت زمستانی گفت: مدیران شرکت ملی گاز با تدبیر بموقع موفق شدند سوخت مورد نیاز کشور را تامین کنند، زیرا بدون حضور قوی ترین و با تجربه ترین مدیران کشور در این شرکت نمی توانستیم زمستان سرد امسال را با موفقیت پشت سر بگذاریم و در این مدت تنها تعداد کمی از خانوارها برای چند ساعت یا یک تا دو روز قطعی گاز داشتند که این مشکل نیز حل شد.
وزیر نفت با بیان این که در شش ماه گذشته توجهی ویژه به مدیریت و منابع انسانی در صنعت نفت شده است، افزود: مدیران صنعت نفت بویژه در سطح مدیران عالی، معاونت ها و مدیران شرکت های اصلی از برجسته ترین نیروها هستند.

** برطرف شدن ٨٠ درصد از مشکلات صنعت نفت در بخش خصوصی سازی

عضو کابینه دولت یازدهم در باره روند خصوصی سازی در صنعت نفت گفت: مشکلات ناشی از خصوصی سازی فراوان بوده است، اما مذاکره های مفصلی با سازمان خصوصی سازی انجام شد.
وی افزود: در باره واگذاری برخی شرکت های زیرمجموعه صنعت نفت از جمله، باراندازهای نفتی و مخازن استراتژیک شرکت پایانه های نفتی با سازمان خصوصی سازی بحث و تبادل نظر شد و هم اکنون ٨٠ درصد از مشکلات واگذاری شرکت های زیرمجموعه صنعت نفت حل شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١١-١٣٩٢, ١٩:٢٢

   

پر مبحث ترین ها