سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سرگیجه مردم از سخنان بنزینی مسئولان

سه سناریو‌ به دولت پیشنهاد دادیم که سناریو نخست، حفظ بهای کنونی سوخت بدون افزایش و با تغییر سهمیه است. سناریو دوم، افزایش اندک قیمت و رساندن نرخ بنزین به ۱۱۰۰ تومان است و سناریو سوم افزایش بیشتر قیمت بنزین و نرخ ۱۸۰۰ تومانی است که چندین بار این سناریو تغییر کرده و دولت هنوز برای آن تصمیم‌ نگرفته است.
در روزهای اخیر که بازار بررسی لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی گرم شده است، صحبت از سوخت و افزایش بهای حامل‌های انرژی، گرمای این بازار را داغ‌تر کرده است؛ حامل‌های انرژی و در رأس آن بنزین، یکی از موضوعاتی است که افزایش قیمت آن چه ‌مستقیم و چه از لحاظ روانی در رشد قیمت دیگر اقلام و نیز در افزایش تورم اثرگذار است‌ و به همین دلیل در ذهن مردم جایگاه خاصی دارد.

به گزارش «تابناک»، اما آنچه این روزها ‌به‌ شایعات دامن می‌زند، سخنان ‌نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و جالب آنکه هیچ یک از نمایندگان رقم دقیق افزایش حامل‌های انرژی را نمی‌دانند و گفته‌های هیچ‌ یک از آنان‌‌ با یکدیگر همخوانی ندارد، به گونه‌ای‌ که تا کنون ارقامی مانند افزایش ۳۰، ۵۰، ۷۰، ۸۰، و حتی ۱۱۰ درصدی نیز از سوی نمایندگان و برخی مسئولان دولتی مطرح شده است.
برای نمونه، رئیس‌جمهور در‌باره افزایش بهای سوخت می‌گوید: در ارتباط با بحث تغییر قیمت‌ حامل‌های انرژی در مواردی که در امر تولید دخالت دارند، شیب ملایمی‌ داشته باشیم تا مانعی بر سر راه تولید ایجاد نشود، ولی در مواردی که به حوزه تولید ارتباط چندانی ندارد، همانند بنزین، شیب تندتری را در افزایش قیمت‌ها خواهیم داشت.

اما موسی‌الرضا ثروتی، یکی از نمایندگان مجلس در این باره با شفافیت بیشتری سخن می‌گوید که افزایش قیمت‌ها نسبت به مصوبه سال جاری ۳۳ تا ۳۵ درصد خواهد بود؛ هرچند ‌اگر نسبت به عملکرد و درآمد کنونی مقایسه شود، میزان افزایش قیمت‌ها بیشتر خواهد بود. این افزایش قیمت برای حامل‌های گوناگون متغیر است و دولت طوری طراحی خواهد کرد که فشار بسیاری به مردم و نیز بخش تولید وارد نشود‌.

از آن سو، اما محمدرضا پورابراهیمی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی را ۷۰ تا ۸۰ درصد اعلام می کند و می گوید: دولت می‌گوید با یک بسته جامع در حوزه ارزی، پولی و مالی، بهداشت و درمان و حمایت‌های اجتماعی تورم آن را به حداقل خواهد رساند، ولی این اعداد و ارقام از کجا ناشی می‌شود و نمایندگان مجلس بر چه اساسی این اظهارات را کرده‌اند؟

اظهارات این نماینده مجلس در حالی است که جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با تأکید بر افزایش تدریجی بهای حامل های انرژی می‌گوید: افزایش قیمت سوخت باید بسیار بیشتر از نرخ تورم در نظر گرفته شود تا اثر ‌گذار باشد.
احمد توکلی نیز از زمره نمایندگانی است که می‌گوید بهای حامل های انرژی افزایش 71 درصدی را تجربه خواهد کرد. وی در این باره می‌گوید: تصویب نهایی این قانون در صحن علنی مجلس به منزله افزایش ۷۱ درصدی قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده است.

به گفته وی، در سال جاری سقف درآمدهای دولت از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی ۲۸ هزار میلیارد تومان بود که با افزایش این رقم به ۴۸ هزار میلیارد تومان، باید شاهد افزایش متوسط ۷۱ درصدی قیمت‌ها در این بخش باشیم.
مسئولان دولتی اما با احتیاط بیشتری نسبت به مجلسی‌ها سسخن می‌گویند؛ بیژن زنگنه وزیر نفت، یکی از شروط افزایش قیمت بنزین را تولید خودروهای کم مصرف اعلام کرده و گفته است: با تصمیم مشترک مجلس شورای اسلامی و وزارت نفت، احتمال افزایش بهای بنزین از سال آینده وجود دارد.

عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، افزایش سهم گازوئیل در سبد سوخت خودروها، توسعه صنعت سی.ان.جی و اصلاح قیمت را سه سناریوی در دست اجرای دولت برای مدیریت و مهار مصرف بنزین اعلام کرده است.

ناصر رئیسی فرد، رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت کشور با ارائه دو پیشنهاد جدید جایگاه‌اران سوخت به دولت، خواستار لغو سهمیه‌بندی و عرضه تک نرخی بنزین به‌ منظور کاهش فساد در جایگاه‌ها شده است.
تابناک برای روشن شدن موضوع ‌گفته‌های برخی از مسئولین را که در این باره اظهار‌نظر کرده‌اند، جمع‌آوری نموده است.‌ جدول زیر، اظهارات این افراد به همراه نام و سمت آنهاست و نشان می‌دهد در‌باره یک موضوع واحد چند اظهار‌نظر و چند نقیض از سوی مسئولان مطرح می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-١١-١٣٩٢, ١٠:۴١

   

پر مبحث ترین ها