سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هند بدهی نفتی به ایران را پرداخت کرد

به گفته مقام های هندی، در حال حاضر این کشور بیش از یک میلیارد و 500 میلیون دلار بابت خرید نفت به ایران بدهکار است.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران از واریز بدهی نفتی هند به حسابهای بانک مرکزی ایران در این کشور خبر داد.

محسن قمصری گفت: بر اساس مذاکرات صورت گرفته ، واریز وجوه حاصل از فروش نفت خام به هند به حسابهای ایران انجام شده و بانک مرکزی مسئول انتقال این وجوه به داخل کشور است.

به گفته وی 45 درصد این وجوه به صورت روپیه و 55 درصد آن به صورت یورو پرداخت شده است و بر اساس مذاکرات بانک مرکزی و مقامات هندی بزودی این وجوه به کشور منتقل می شود.

به گفته مقام های هندی، در حال حاضر این کشور بیش از یک میلیارد و 500 میلیون دلار بابت خرید نفت به ایران بدهکار است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ویوک رائه معاون وزیر نفت و گاز هند سه شنبه هفته گذشته ( ٦ اسفندماه) خبر داده بود که دهلی نو برای پرداخت یک میلیارد و ٥٠٠ میلیون دلار از بدهی های نفتی به ایران، آماده است.

وی گفته بود: بلافاصله پس از روشن شدن ساز و کارهای بانکی، برای پرداخت بدهیهای نفتی به ایران آماده ایم و وزارت دارایی هند تلاش می کند کانال بانکی مورد استفاده برای پرداخت پول نفت ایران را بیابد.

در ماه نوامبر سال ٢٠١٣ میلادی، ایران و 1+ 5 به توافقی دست یافتند که بر اساس آن، جمهوری اسلامی اصلاحاتی در برنامه هسته ای خود انجام می دهد و غربی ها نیز از فشار تحریمها می کاهند.

یکی از پیامدهای توافق یاد شده، این بود که ممنوعیت پرداخت بدهیهای هند به ایران در قالب یورو بر طرف شد و همچنین شرکتهایی اروپایی اجازه یافتند نفتکشهای حامل نفت ایران را بیمه کنند.

بر پایه توافقنامه ٦ ماهه هسته ای ژنو، تهران می تواند در هشت قسط، چهار میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده خود را در بانکهای خارجی دریافت کند.

ژاپن روز یکم فوریه (١٢ بهمن) در نخستین قسط 550 میلیون دلار از درآمدهای بلوکه شده نفتی ایران را واریز کرد و هند کشور دیگری است که درآمدهای نفتی بلوکه شده ایران را می پردازد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-١٢-١٣٩٢, ١٧:٢۶

   

پر مبحث ترین ها