سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ثبت سفارش واردات شکر متوقف شد

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به واردات مازاد برخی محصولات از جمله برنج و شکر امکان ممنوعیت واردات آنها وجود دارد، گفت: باید واردات محصولات مدیریت شود ولی قرار نیست ممنوعیتی در نظر بگیریم بلکه از روش‌هایی دیگر استفاده می‌کنیم برای مثال با بررسی‌هایی که یک ماه گذشته انجام شده به این نتیجه رسیدیم که مقدار شکر در کشور بیش از نیاز است و بر هیمن اساس به سازمان توسعه تجارت و وزارت صنعت نامه نوشتیم تا اطلاع ثانوی ثبت سفارش شکر انجام نشود.
معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه شرکت بازرگانی دولتی زیر مجموعه وزارت صنعت است و تنها از ظرفیت آن برای خرید گندم استفاده می‌شود، گفت:‌ ثبت سفارش واردات شکر متوقف شد.

عبد‌المهدی بخشنده در حاشیه نشست خبری وزیر جهاد کشاورزی، در پاسخ به تسنیم درباره طرح 5 ساله توسعه گندم گفت: امیدواریم این طرح را تا پایان فروردین ماه نهایی کنیم و قسمت عمده آن نهایی شده است. پنج شنبه جلسه‌ای با حضور وزیر و مسئولان مربوطه برگزار شد قسمت اعظم طرح نهایی شد و حداکثر تا پایان فروردین ماه آن را نهایی و تقدیم دولت خواهیم کرد. وقتی طرح تکمیل شد باید تصویب و پشتیبانی لازم از آن انجام شود، زیرا تهیه طرح به تنهایی کافی نیست زیرا به کود و سم و مکانیزاسیون آن یک مسئله اساسی است که نیاز به پشتیبانی دارد.

وی در پاسخ به سوال دیگر تسنیم مبنی بر اینکه سازمان حمایت از برگزاری جلساتی در وزارت جهاد برای قیمت نهاده‌های دامی خبر داده، آیا چنینی موضوعی صحت دارد، بیان کرد: نهاده های دامی در بخش طیور مشخص است و عمده آن ذرت بوده که قیمت‌ آن در شهریور ماه به عنوان قیمت تضمینی مشخص است اما اکثر نهاه دام و طیور را بخش خصوصی وارد می‌کند و شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان شرکت مکمل 20 الی 30 درصد نیاز داخل را وارد می کند که اگر نوسانات شدیدی در بازار رخ داد با این ذخایر بازار را متعادل کنیم. بنابراین وزارت جهاد به دنبال این نیست که در بازار نهاده دخالت کند.

*تغییر قیمت تضمینی چغندرقند در روز دوشنبه جاری

معاون اقتصادی و برنامه‌‌ریزی وزارت جهاد در مورد قیمت خرید تضمینی اظهار داشت: دولت بر اساس قانون باید قیمت‌های تصضمینی را تا پایان شهریور ماه اعلام کند و در چند سال گذشته این امر با تأخیر انجام می‌شد و حتی در بهمن ماه سال بعد اعلام می‌شد ولی در دولت جدید به موقع اعلام شد و از نظر ما تأثیر مثبتی بر روی روند تولید کشاورزان داشته است.

وی در مورد رضایت از قیمـ‌های تضمینی اعلام شده، گفت:‌ قیمت‌های پیشنهادی وزارت جهاد درصدی بالاتر بود ولی از برخی قیمت‌ها از جمله گندم راضی هستیم ولی راجع به چغندر قند اندکی قیمت پایین بود و طی جلسه‌ای که امروز صبح در کمیسیون تخصصی شورای اقتصاد جلسه‌ای داشت که امیدواریم دوشنبه نهایی شود و مقداری قیمت آن را اصلاح کنیم.

*قیمت تضمینی برنج تغییری نمی‌کند

وی در پاسخ به تسنیم مبنی بر اینکه تولید کنندگان نسبت به اعلام قیمت تضمینی برخی محصولات از جمله برنج با توجه به اینکه کشت آن دیرتر از سایر محصولات انجام می‌شود، خاطر نشان کرد:‌ برخی از دوستان به غلط گفتند که قیمت برنج زود اعلام شده است ولی قانون می گوید باید تا پایان شهریور ماه قیمت‌های تضمینی اعلام شود و قرار نیست قیمت ان تغییر کند و قیمت‌هایی که تعیین شده قیمت بازار بالاتر است و زارعین برنج تولیدی خود را به دولت نمی‌فروشند بنابراین مشکلی وجود ندارد و ما نیز خوشحالیم که زارع آزاد است که در بازار محصول را بفروشد و اگر نتوانست بفروشد با قیمت تضمینی که کف قیمت است و دولت اعلام کرده، محصولش را خریداری می‌کنیم.

*تنظیم بازار سیب و پرتقال از ابتدای 93 با وزارت جهاد است

معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی در مورد قانون انتزاع و تکلیف تنظیم بازار چه می‌شود، اظهار داشت: وظایف تجارت واردات و صادرات و تعرفه به عهده وزارت جهاد کشاورزی است و اقای سینکی‌ به عنوان قائم مقام تجارت وزارت جهاد منصوب شده و از بین این محصولات کشاورزی تنها سیب و پرتقال برای سال 92 به دلیل اینکه ذخیره سازی آن به عهده وزارت صنعت بوده است به عهده آنها گذاشته شد اما از ابتدای سال 93 مسئولیت این بخش نیز با وزارت جهاد کشاورزی خواهد بود.

وی با بیان اینکه هیچ اختلافی بین وزارت جهاد و صنعت نیست، بیان کرد: خرید گندم که سال گذشته به عهده وزارت صنعت بود مسئول خرید گندمی که از 15 فروردین ماه به دست می‌آید به عهده وزارت جهاد کشاورزی است و واردات آن نیز به عهده وزارت جهاد است. از ظرفیت بازرگانی دولتی برای خرید گند استفاده می‌کنیم. از همین الان قانون در حال اجرا است و پنج‌شنبه گذشته به استانداران سراسر کشور اعلام کردیم که مسئول راهبری خرید گندم در سال اینده آقای سینکی قائم مقام وزیر است.

مجری خرید که زیر نظر آقای سینکی زاده عمل می‌کنند، شرکت بازرگانی دولتی و تعاونی روستایی است ولی مسئول خرید اقای سینکی است و در جلسه ما آقای قبادی نیز حضور داشت و برنامه‌ریزی برای خرید گندم و مانور عملیاتی برای خرید شروع شده و از 10 الی 15 فروردین ماه سال 93 که اولین استانهای جنوبی محصولاتشان به بهره‌برداری می رسد، بوشهر و برخی شهر های خوزستان همکاران در بازرگانی دولتی و تعاونی روستایی آماده خرید هستند.

به گفته بخشنده، شرکت بازرگانی دولتی زیر نظر وزارت جهاد نمی‌آید و طبق قانون تا این لحظه زیر نظر وزارت صنعت است اما چون یک شرکت دولتی است و ظرفیت انجام کار دارد از آن به عنوان مباشر خرید گندم استفاده می‌کنیم.

بخشنده در مورد واردات محصولات کشاورزی از جمله گندم بر اساس قانون انتزاع تصریح کرد: تا یک هفته گذشته یعنی قبل از ابلاغ ایین نامه قانون انتزع،‌ واردات گندم به عهد وزارت صنعت بود ، اما از الان تعیین میزان واردات و تعرفه و زمان واردات از اختیارات وزیر جهاد کشاورزی است و برنامه ریزی می کنیم تا واردات بی رویه و وارداتی که در فصل برداشت به ضرر تولید کننده داخل است انجام نشود.

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به واردات مازاد برخی محصولات از جمله برنج و شکر امکان ممنوعیت واردات آنها وجود دارد، گفت: باید واردات محصولات مدیریت شود ولی قرار نیست ممنوعیتی در نظر بگیریم بلکه از روش‌هایی دیگر استفاده می‌کنیم برای مثال با بررسی‌هایی که یک ماه گذشته انجام شده به این نتیجه رسیدیم که مقدار شکر در کشور بیش از نیاز است و بر هیمن اساس به سازمان توسعه تجارت و وزارت صنعت نامه نوشتیم تا اطلاع ثانوی ثبت سفارش شکر انجام نشود.

وی گفت: در مورد برنج نیز در حال بررسی هستیم که تولید و پیش‌بینی تولید سال اینده و میزان نیاز به واردات چه میزان است تا بیش از نیاز اجازه واردات ندهیم، اینکه گفته می‌شود 3 برابر نیاز واردات انجام شده اصلاعی ندارم ولی میدانم که بیش از نیاز واردات انجام شده است، و یک میلیون و 700 هزار تن واردات برنج داشتیم و بخشی از این رقم دستور ستاد تدابیر ویژه برای مقابله با تحریم ها بوده است. نیاز برنج کشور به واردات بیش از 700 هزار تن نیست و انشالله سال آینده بر این اساس برنامه‌ریزی می‌کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٢-١٣٩٢, ١٧:٠۵

   

پر مبحث ترین ها