سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افزایش دوباره قیمت خودرو منطقی نیست

بنده افزایش قیمت دوباره خودرو را منطقی نمی دانم. صنعت خودرو در ایران باید همچون دیگر کارخانه های اقتصادی در وضعیتی رقابتی فعالیت کند تا بتواند پایدار بماند؛ در حالی که اکنون صنعت خودرو با افزایش قیمت محصولات به بقای خود ادامه می دهد که به لحاظ اقتصادی شیوه درستی نیست
یک استاد دانشگاه گفت: «افزایش دوباره قیمت خودرو منطقی نیست. صنعت خودرو در ایران باید همچون دیگر کارخانه های اقتصادی در وضعیتی رقابتی فعالیت کند تا بتواند پایدار بماند؛ در حالی که اکنون صنعت خودرو با افزایش قیمت محصولات به بقای خود ادامه می دهد که به لحاظ اقتصادی شیوه درستی نیست.»

شرکت‌های خودروسازی به دلیل افزایش دو درصدی میزان مالیات بر ارزش افزوده در سال جاری قیمت محصولات خود را دو درصد افزایش دادند. پیش از این و در روزهای پایانی سال 92 خودروسازان اعلام کرده بودند به دلیل افزایش قیمت برق مجبور به افزایش قیمت محصولات خود هستند.

خودروسازان با ارائه گزارشی گفته بودند که آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده و رشد قیمت حامل‌های انرژی موجب افزایش قیمت مواد اولیه اساسی مانند فولاد، مس و پتروشیمی و در نتیجه رشد هزینه‌های تولید قطعات و خودرو خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز اظهار کرد که تلاش می‌شود با اجرای قانون هدفمندی مبنی بر ارائه بخشی از درآمدهای ناشی از این طرح به بخش تولید، از افزایش قیمت مواد اولیه اساسی در سال آینده جلوگیری شود.

در نهایت محمدرضا نعمت‌زاده از خودروسازان خواست با توجه به در پیش بودن تعطیلات نوروزی هرگونه اظهارنظر درباره قیمت این محصولات را به سال آینده موکول کنند.
پیش از این نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرده بود که تلاش می‌شود با افزایش تیراژ تولید خودرو و کاهش هزینه‌ها از افزایش قیمت‌ها در سال آینده جلوگیری شود.

دکتر مصطفی شریف استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو گفت: «اگر خودرو را یکی از محورهای فعالیت اقتصادی بدانیم افزایش قیمت و هزینه های تولید آن متاثر از هزینه های مرتبط با نرخ تورم خواهد بود. یعنی هزینه های تمام شده خودروسازان تحت تاثیر تورم است.»
وی ادامه داد: «مشکلی که در صنعت خودروسازی ایران وجود دارد این است که کیفیت محصولات پایین و هزینه های سربار بالا است و هزینه هایی وجود دارد که نباید وجود داشته باشد.»

وی افزود: «از این منظر با یک نگاه ساده انگارانه گفته می شود از آنجا که خیلی از کالاها گران شده است خودرو هم باید متناسب با آنها گران شود. منتهی همانطور که گفته شد خودروسازان هزینه های غیرلازمی دارند (از جمله در پرسنل خدماتی و پرسنلی که در امور فنی نقش اساسی ندارند) که باعث افزایش هزینه های سربار آنها می شود و در صورت حذف این هزینه ها قیمت تمام شده محصولات هم کاهش پیدا می کند.»

این استاد دانشگاه اظهار کرد: «در حال حاضر قیمت خودروهای داخلی با توجه به کیفیت آنها و در مقایسه با کیفیت و قیمت خودروهای وارداتی بسیار بالا است. بنابراین ارزش واقعی خودروهای داخلی نسبت به خودروهای وارداتی کم تر است و این مصرف کننده است که متحمل ضرر می شود.»

وی افزود: «لذا بنده افزایش قیمت دوباره خودرو را منطقی نمی دانم. صنعت خودرو در ایران باید همچون دیگر کارخانه های اقتصادی در وضعیتی رقابتی فعالیت کند تا بتواند پایدار بماند؛ در حالی که اکنون صنعت خودرو با افزایش قیمت محصولات به بقای خود ادامه می دهد که به لحاظ اقتصادی شیوه درستی نیست.»

شریف در پاسخ به این سوال که آیا افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در قیمت خودرو تاثیرگذار است؟، گفت: «این موضوع تا حدود زیادی به شیب افزایش قیمت بنزین و گازوئیل بستگی دارد. همچنین به این بستگی دارد که افزایش قیمت بنزین و گازوئیل تا چه حد بر روی هزینه های تولید تاثیر بگذارد.»

وی افزود: «با این حال اگرچه میان قیمت بنزین و گازوئیل با قیمت خودرو ارتباط وجود دارد اما من این ارتباط را در میزان قیمت خودرو خیلی تعیین کننده نمی دانم و با افزایش قیمت بنزین تغییری در قیمت خودرو ایجاد نخواهد شد.»

شریف در پاسخ به این سوال که آیا افزایش قیمت بنزین موجب تمایل افراد برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی و در نتیجه کاهش تقاضا برای خرید خودرو نمی شود؟، گفت: «میزان افزایش قیمت بنزین در مقابل مبلغ خود خودرو رقم تعیین کننده ای نیست. به عبارت دیگر فردی که حاضر است مبلغ 20 تا 30 میلیون تومان برای خرید خودرو بپردازد افزایش قیمت بنزین از 400 تومان به 800 تومان برای وی خیلی تعیین کننده نیست.»

وی افزود: «لذا اگرچه با افزایش قیمت بنزین ممکن است در کوتاه مدت تقاضا برای خرید خودرو کاهش پیدا کند، اما در بلند مدت تاثیرگذار نخواهد بود.»
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠١-١٣٩٣, ١٠:٢٣

   

پر مبحث ترین ها