سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سهمیه باقی مانده در کارت های سوخت تا اتمام آن با نرخ فعلی محاسبه می شود

معاون اجرایی رییس جمهوری همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است انصراف دهندگان از دریافت یارانه به عنوان اقشار پردرآمد تلقی شوند و از سایر خدمات محروم شوند، گفت: اصلا این گونه نیست و خط فقری تنظیم نکرده ایم.
معاون اجرایی رییس جمهوری با بیان این که اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت ماه نرخ جدید بنزین مشخص خواهد شد، گفت: سهمیه باقی مانده در کارت های بنزین تا اتمام آن با نرخ فعلی محاسبه می شود.

به گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری روز دوشنبه در حاشیه نخستین نشست سراسری استانداران و فرمانداران در سال جاری در جمع خبرنگاران افزود: قیمت گذاری بنزین به صورت تک نرخی و دو نرخی در دستور کار است و هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده است.

وی در پاسخ به این سوال که با آغاز اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها اقدامات دولت برای کنترل و نظارت بر بازار چیست؟، اظهارداشت: بحث هدفمندکردن یارانه ها کاری است مستمر و بنا نداریم که به یکباره آن را اجرا کنیم.

وی با بیان این که در اجرای هدفمندی یارانه ها بنا بر این است که قیمت حامل های انرژی به قیمت پایه خلیج فارس برسد، خاطرنشان کرد: شاید در دولت گذشته تصمیم بر این بود یک باره این کار انجام شود و به همین دلیل هم فاز اول و شاید هم فاز دوم را می خواستند اجرایی کنند.

معاون اجرایی رییس جمهوری با تاکید بر این که فعلا سیاست دولت یازدهم این چنین نیست، ادامه داد: دولت به دنبال آن است که با یک شیب بسیار ملایم نرخ حامل های انرژی تا حداکثر سقف 24 درصد افزایش یابد.

شریعتمداری تصریح کرد: با این وجود طرح کنترل بازار مطرح نخواهد بود چرا که دولت قصد افزایش یک باره قیمت حامل های انرژی را ندارد.

وی یادآور شد: ثبت نام از متقاضیان یارانه برای اجرای آنچه که در قانون آمده است، اطلاعات همه مردم که در حال حاضر یارانه دریافت می کنند در بانک های اطلاعاتی ما موجود است اما چون قانونگذار مطرح کرده است که یارانه به افراد نیازمند تعلق گیرد در فرم ساده ای از مردم خواسته ایم تا ثبت نام مجددی انجام دهند.

معاون اجرایی رییس جمهوری همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است انصراف دهندگان از دریافت یارانه به عنوان اقشار پردرآمد تلقی شوند و از سایر خدمات محروم شوند، گفت: اصلا این گونه نیست و خط فقری تنظیم نکرده ایم.

شریعتمداری یادآور شد: طبق قانون دولت می توانست درآمدی را به عنوان مبنا قراردهد و بیش از آن از دریافت یارانه حذف کند اما این کار انجام نشد و از مردم خواست تا به شکل خوداظهاری میزان درآمد خود را مشخص کنند.

وی از مردم خواست اطلاعات صحیح وارد کنند و بنای دولت این نیست که ثبت نام یا انصراف را به عنوان خط فقر یا ثروت ملاک قرار دهد.

معاون اجرایی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: انصراف دهندگان از یارانه ها به عنوان همیاران ملی شناخته خواهند شد، این عده به عنوان میهن یاری در بهبود وضعیت زیست محیطی، وضعیت آموزشی، وضعیت درمان و یا امنیت غذایی اقشار آسیب پذیر خواهند بود.

شریعتمداری به تلاش دولت برای کاهش سهم مردم در تعرفه های پزشکی اشاره کرد و افزود: بنا بر این است تا 10 درصد از سهم مردم در هزینه های درمانی و بهداشتی کاهش یابد.

وی درباره نگرانی های موجود مبنی بر داشتن اقساط و یا سپرده های بانکی نیز گفت: این سوال اشکال مبنایی دارد چرا که دولت هیچ گاه عددی را برای پرداخت یارانه تعیین نکرده است.

دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها اضافه کرد: اگر قرار باشد به موضوعاتی مانند اقساط توجه شود موضوعات دیگری همچون بیماران صعب العلاج، تحصیل در دانشگاه آزد، زندگی در مناطق گران پیش می آید.

وی، تعیین پنج گروه درآمدی را برای تحلیل اطلاعات آمار دانست و اظهارداشت: این اطلاعات فواید متعددی دارد که یکی از آنها آگاهی دولت از درآمد قبل از کسورات است که به سبک خوداظهاری اعلام می شود.

شریعتمداری در پاسخ به این سوال که اگر غیرواجد شرایط برای دریافت یارانه ها ثبت نام کند چه برخوردی با وی می شود، گفت: تمام تلاش ما این است که با همکاری رسانه ها، نخبگان و فرهنگیان و با عزمی ملی کسانی که نیازمند به دریافت یارانه ها نیستند انصراف دهند.

وی تصریح کرد: رسانه ها نهضتی راه بیندازند تا تعداد قابل توجهی از یارانه بگیران به عنوان متشخصان جامعه از دریافت یارانه انصراف دهند و سهم آنها به عنوان قطرات کوچکی از درآمد کشور جمع شود تا به ناوگان حمل و نقل شهری، مسایل محیط زیستی و سایر نیازمندی های اجتماعی کمک کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا درآمد زنان به عنوان مجموع درآمدی سرپرست خانوار لحاظ شده است و این از نظر شرعی منافات دارد، اظهارداشت: ما به هیچ وجه قصد آن را نداریم که خلاف شرع عمل کنیم و فقط نوعی محاسبه آماری است که در تمام نقاط دنیا مرسوم است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠١-١٣٩٣, ١۵:۵۶

   

پر مبحث ترین ها