سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آخرین آمار از خود انصرافی یارانه بگیرها؛

آیا کمپین نه به یارانه نقدی موفق عمل کرد؟

با این حال آمار چندان مورد دلخواه دولتی ها نیست و ضد و نقیض گویی ها در این خصوص آغاز شده اند.بر اساس آخرین آمارتا کنون 10‌درصد مردم از دریافت یارانه انصراف داده‌اند و در مقابل تا پایان روز ششم 40‌میلیون ایرانی تاکنون برای دریافت یارانه ثبت‌نام کرده‌اند.
به گزارش شفاف: "نه به یارانه نقدی" درخواست دولتی ها از مردم بود که توسط کمپینی به این نام میان هنرمندان، ورزشکاران، سیاسیون و مراجع تقلید رواج یافت تا پردرامدها را ازیارانه بگیری منصرف کند.

درخواستی که به نظر می رسد تا امروز تنها تهرانی ها کمی به آن لبیک گفته اند و در سایر نقاط کشور از ان استقبال کمتری شده تا دولت را با مشکل بزرگ حذف یارانه بگیرها مواجه کند.

در واقع دولتی ها که قصد داشتند با ترغیب خود مردم حدود 10 میلیون یارانه بگیر را حذف کنند چرا که بر این اساس دولت از حذف 10‌میلیون پردرآمد، ماهانه 455‌میلیاردتومان و سالانه پنج‌هزارو460‌میلیاردتومان صرفه‌جویی خواهد کرد.

با این حال آمار چندان مورد دلخواه دولتی ها نیست و ضد و نقیض گویی ها در این خصوص آغاز شده اند.بر اساس آخرین آمارتا کنون 10‌درصد مردم از دریافت یارانه انصراف داده‌اند و در مقابل تا پایان روز ششم 40‌میلیون ایرانی تاکنون برای دریافت یارانه ثبت‌نام کرده‌اند.

حتی برخی منابع آگاه از انصراف 7 درصدی مردم نیز خبر داده اند که سهم تهرانی ها در این انصرافات 10 تا 25 درصد عنوان شده است.

آماری که با اظهارات دولتی ها همخوانی ندارد چرا که به تازگی محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت از انصراف میلیون‌هانفر از دریافت یارانه خبر داده و ربیعی، وزیر کار هم از استقبال مردم بر اساس بضاعتشان استقبال کرد و آن را در حد قابل‌قبولی دانسته است.

از سوی دیگر، شاپور محمدی، معاون وزیر اقتصاد نیز مانند وزیر کار، آمار انصرافی‌ها از دریافت یارانه نقدی در فاز دوم را مورد رضایت دولت دانست، اما رقم دقیق انصراف‌دهندگان را هم اعلام نکرد ه تا ابهامات در این خصوص همچنان باقی بماند.

این در حالی است که محمدی زمانی که در برابر این پرسش قرار گرفت که برخی از نمایندگان مجلس اعلام می‌کنند تاکنون کمتر از هفت‌درصد مردم از دریافت یارانه انصراف داده‌اند، به سکوت اکتفا کرد و چیزی نگفت.

در این میان اما وزیر اقتصادبه عنوان شخص اول اقتصاد کشور، از آماری پرده برداشت که کاملا قطعی است.
او دیروز در صحن علنی مجلس از شناسایی 10‌میلیون‌نفر از افراد پردرآمد خبر داد که در صورت ثبت‌نام برای دریافت یارانه، توسط دولت حذف خواهند شد.

به این ترتیب به نظر می رسد، تا اینجای کار تنها رقم قابل استناد از حذف‌شدگان همانی است که علی طیب‌نیا در مورد 10‌میلیون‌نفر پردرآمد اعلام کرده است.
گفتنی است ، بر این بر اساس تصمیم دولت در فاز دوم، سایت رفاهی بر خارج‌نشینان بسته شده تا امکان ثبت‌نام از آنها گرفته شود.

در فاز دوم ایرانیان خارج از کشور نیز می‌توانستند یارانه دریافت کنند که این موضوع در اواخر عمر دولت دهم مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و برخی نمایندگان مجلس قرار گرفت و به همین دلیل دولت یازدهمی ها اجازه ثبت نام برای یارانه از خارج از کشور را ندادهاند.

در هر حال به نظر می رسد اخبار خوبی در خصوص حذف یارانه نقدی برای دولتی ها در پیش نخواهد بود و سرانجام انها باید بالاجبار عده ای را از یارانه بگیری حذف کنند و به نظر می رسد تلاش های دولتی ها و راه اندازی کمپین نیز در این خصوص موثر نبوده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠١-١٣٩٣, ١١:٣٩

   

پر مبحث ترین ها