سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چیت چیان:

تعرفه برق درسال93 کمتر از50 تومان خواهد بود

بروز شده : ٢-٠٢-١٣٩٣, ٢١:٢٢    نسخه چاپی    
وزیر نیرو ادامه داد: نرخ برق برای انواع مصارف از جمله کشاورزی، صنعت،‌عمومی،‌ خانگی مناطق عادی و یا گرمسیر به صورت مساوی و با 24 درصد افزایش تعرفه همراه بوده است.
وزیر نیرو درباره میزان تغییرات تعرفه‌های برق در سال 93، گفت: متوسط قیمت هر کیلووات ساعت برق با 24 درصد افزایش در تمامی بخش‌ها حدود 494.2 ریال یعنی کمتر از 50 تومان خواهد بود.

حمید چیت‌چیان در گفت وگو با خانه ملت، در توضیح نحوه محاسبه هر کیلو وات ساعت برق طبق تغییرات صورت گرفته گفت: متوسط قیمت هر کیلووات ساعت برق حدود 494.2 ریال یعنی کمتر از 50 تومان خواهد بود.

وزیر نیرو ادامه داد: نرخ برق برای انواع مصارف از جمله کشاورزی، صنعت،‌عمومی،‌ خانگی مناطق عادی و یا گرمسیر به صورت مساوی و با 24 درصد افزایش تعرفه همراه بوده است.

وی با بیان اینکه از سال89 تاکنون هیچ تغییر قیمتی برای برق وجود نداشته، افزود: درحال حاضر تغییر کنونی در نرخ برق، افزایش بسیار ناچیزی داشته و علی رغم این افزایش شرکت‌های برق همچنان با مشکلات مالی بسیار وسیعی مواجه هستند.

چیت‌چیان ادامه داد: امیدواریم با مجموعه تصمیماتی که در دولت اتخاذ می‌شود صنعت برق بتواند به خوبی مأموریت و وظیفه خود را انجام دهد.

وی درباره موضوع استیضاحش، گفت: این سؤال را باید از استیضاح کنندگان بپرسید، مسأله‌ای که در مورد آن استیضاح صورت گرفته بود در جلسه روز یک شنبه گذشته بررسی و تعداد قابل توجهی از استیضاح کنندگان بعد از جلسه مذکور از توضیحات ارایه شده قانع شدند.

وزیر نیرو ادامه داد: برخی از امضا کنندگان استیضاح ضمن اقناع کامل از تصمیمات وزارت نیرو خوشحال بودند چرا که تصمیمات را مبتنی بر اصول کارشناسی دقیق دیدند.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو از جمله دستگاه‌هایی است که در آن هیچ گرایش سیاسی و گرایشات مختلف وجود ندارد، گفت: تنها هدف وزارت نیرو خدمت به مردم با روش‌های مبتنی بر دستاوردهای علمی جدید است.

ضرورت تغییر الگوی مصرف آب و برق


چیت‌چیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا الگوی مصرف در بخش آب و برق تغییر پیدا می‌کند یا خیر، ‌تصریح کرد: به طور حتم باید تغییر کند؛ متاسفانه ایران از جمله کشورهایی است که بیشترین اسراف را در مصرف آب و انرژی دارد.

وی با تاکید بر ضرورت تغییر الگوی مصرف آب و برق در سال جدید، گفت: با توجه به کمبودهایی موجود در منابع آب و افزایش روز‌افزون مصرف نحوه کنونی استفاده از انرژی به هیچ وجه به صلاح کشور نیست.

وزیر نیرو تاکید کرد: ما در تمام بخش‌ها به ویژه در بخش کشاورزی نیازمند همکاری مشترکین آب و همچنین برق در استفاده از انرژی هستیم تا بتوانیم به این ترتیب به مصرف منطقی برسیم.

چیت‌چیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه الگوی مصرف بر اساس تغییرات جدید چه میزان خواهد بود، گفت: مصرف برق در بخش‌های مختلف متفاوت است به طور مثال نرم مصرف برق در بخش خانگی درحدود 250 کیلووات ساعت است که بیش از 83 درصد مشترکین زیر 300 کیلووات ساعت در ماه مصرف می‌کنند.

مصرف متوسط 250 کیلووات ساعت برق برای خانوار ایرانی در یک ماه منطقی است

وی ادامه داد: به نظرمی‌رسد در شرایط آب و هوایی ایران متوسط 250 کیلووات ساعت مصرف برق، رقم منطقی برای مصرف خانوار در طول یک ماه باشد.

وزیر نیرو در تشریح الگوی مصرف آب بر اساس تغییرات جدید، افزود: الگوی مصرف آب متفاوت است، در حال حاضر در اروپا حدود 150 لیتر در روز مصرف آب صورت می‌گیرد که در کشور ما در حدود 250 لیتر بوده که این رقم بسیار بالایی است.

وی همچنین در توضیح چرایی حضور خود در کمیسیون انرژی مجلس، گفت: امروز( 2 اردیبهشت‌ماه) به دعوت کمیسیون انرژی مجلس برای ارایه گزارشی راجب عملکرد وزارت نیرو در بخش برق در سال 92 و همچنین توضیحی در خصوص برنامه‌های این وزارت‌خانه در سال 93 در کمیسیون حضور پیدا کردیم.

چیت‌چیان ادامه داد: در کمیسیون انرژی مجلس راجب اصلاح تعرفه‌ها مذاکراتی صورت گرفت.

وزیر نیرو افزود: در جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس در رابطه با ابعاد مختلف صنعت برق از جمله سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی، توسعه کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر، کاهش تلفات در شبکه و موارد دیگر صحبت شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٢-١٣٩٣, ٢١:٢٢

   

پر مبحث ترین ها