سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کدام هدفمندی؟ این طرح شکست خورده است!

بروز شده : ۶-٠٢-١٣٩٣, ١٢:١۵    نسخه چاپی    
اغلب کسانی که به نحوی چه با همراهی چه با حمایت و چه با سکوت خود در وضعیت امروز کشور سهیم هستند، برای وضعیتی که خود بوجود آورده‌اند این روزها به منتقد دوآتشه تبدیل شده و فریاد وامردما و وا اسلاما سر می‌دهند و دلسوز مردم و کشور شده‌اند.
رسانه‌های خبری در دو روز گذشته بدنبال تعیین نرخ جدید فرآورده‌های نفتی از آغاز مرحله دوم هدفمند کردن یارانه‌ها خبر دادند. آغاز این مرحله در حالیست که سرنوشت مرحله اول از نگاه مردم و بسیاری از کارشناسان با سؤالهای فراوانی روبروست. هیچ‌کس نمی‌گوید ما در مرحله اول چه کردیم؟ چه می‌خواستیم و چه شد؟ به کجا رسیدیم؟
امروز کمتر کارشناس نصفی است که فاصله قیمتهای حاملهای انرژی داخل را با قیمت فوب خلیج فارس ببیند و آن را با فاصله آغاز طرح در سال 1389 مقایسه کند و از کلمه شکست برای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها استفاده نکند.
هنگام اجرای مرحله اول طرح هدفمندی یارانه‌ها قبل از آذر 89 کارشناسان قیمت آزاد بنزین را بر اساس معیار متوسط عرضه در خلیج فارس‏، 800 تا هزار تومان ابراز می‌کردند. در مرحله اول، قیمت تعیین شده برای بنزین به نرخ آزاد هفتصد تومان تعیین شد که بسیار نزدیک به قیمت معیار بود.به طور طبیعی وقتی مرحله دوم طرحی اجرا می‌شود که مرحله اول با موفقیت سپری شده باشد تا اجرای مرحله دوم معنا و مفهوم درستی پیدا کند. در طرح هدفمند کردن یارانه‌ها پیش‌بینی شده بود در دو مرحله ما به مقصود اصلی خود از اجرای آن برسیم. ولی عملکرد اقتصادی دولت دهم به گونه‌ای رقم خورد که برای رسیدن به نتایج مورد نظر همان مرحله اول بایستی اقتصاددانها چندین مرحله آن هم با هزار اما و اگر تعریف کنند.
امروز در شرایطی سخن از عبور از مرحله اول هدفمند کردن یارانه‌ها گفته می‌شود که ما به شرایط بسیار بدتر از شروع آن سقوط کرده‌ایم. بنابراین شایسته بود دولت با اعلام شکست طرح هدفمند کردن یارانه‌ها گام بلندی برای شفاف سازی واقعیت‌های اقتصادی ناشی از علمکرد 8 ساله گذشته برمی‌داشت و برای ساماندهی اقتصاد کشور چاره مناسبی بر اساس ظرفیت‌ها و توانایی‌های کشور و مردم می‌اندیشید.
اینکه آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور اعلام کند دولت ناچار به اجرای مرحله دوم هدفمند کردن یارانه‌هاست، نه دردی را از مردم دوا می‌کند و نه چاره‌ای برای مرهم زخمهای اقتصادی کشور است.
در این میان آنچه موجب تأسف است، این است که اغلب کسانی که به نحوی چه با همراهی چه با حمایت و چه با سکوت خود در وضعیت امروز کشور سهیم هستند، برای وضعیتی که خود بوجود آورده‌اند این روزها به منتقد دوآتشه تبدیل شده و فریاد وامردما و وا اسلاما سر می‌دهند و دلسوز مردم و کشور شده‌اند. مردم وقتی عملکرد پرسرو و صدای این افراد را می‌بینند، از خود می‌پرسند: مگر این مردم با مردم دیروز فرق دارند؟ مگر این کشور همان کشور دیروز نیست؟ چه مصلحتی بود که نباید دیروز برای مردم و کشور دلسوزی کرد و امروز این مصلحت رخت بربسته است؟ چه شده بود که تا دیروز انعکاس مشکلات اقتصادی مردم و جامعه از تریبونهای رسمی کم رنگ بود و امروز...؟
حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری در سفر اخیر خود به قم از عملکرد اقتصادی دولت گذشته بعنوان فجایع اقتصادی یاد کرد و گفت باید این فجایع به مردم گفته شود و مردم بدانندکه عده‌ای در این مملکت چه فجایعی ببار آورده‌اند؟ شاید یکی از دلایل پرگویی‌های منتقدین «دو آتشه امروز» و «ساکتان دیروز»، نگفتن شرح حال فجایع دیروز است.
علی‌ای‌حال دولت نمی‌تواند ادامه دهنده مسیری باشد که فجایع آفرینان دیروز رقم زدند. مردم از دولت یازدهم همانگونه که وعده داده است انتظار یک کلمه را دارند: تدبیر، تدبیر، تدبیر.
مدیر مسئول
telegram 19dey.com
binan    6 اردیبهشت 1393 20:22
خودشون ميدون كه طرح از اولش اشتباه بود !!!!!!!!
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 2
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٢-١٣٩٣, ١٢:١۵

   

پر مبحث ترین ها