سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نامه نگاری مجلسی ها برای معرفی مفسدین؛

بالاخره اسامی دانه درشت ها از جیب رئیس جمهور بیرون می آید؟

اواخر سال 91 بود که محمود احمدی نژاد با سخنان خود مبنی بر این که 300 نفر 60 درصد سرمایه مردم را در اختیار دارند و به بانک ها پس نمی دهند کار را به نامه نگاری هایی بین قوه قضاییه و قوه مجریه کشانید.
ماجرای بدهکاران بانکی در دولت یازدهم نیز ادامه دار شده است و جمعی از بهارستان نشین ها در نامه ای از دولت خواسته اند اسامی بدهکاران بانکی را معرفی کند.

محمدرضا پورابراهيمي با اعلام اين گفته: در اين نامه که به امضاء جمعي از نمايندگان رسيده از رئيس جمهور خواسته شده تا نسبت به معرفي و اعلام اسامي بدهکاران دانه درشت بانکي اقدام کند.
هنوز جنجال های محمود احمدی نژاد بر سر لیست بدهکاران بانکی از یادها نرفته است.

اواخر سال 91 بود که محمود احمدی نژاد با سخنان خود مبنی بر این که 300 نفر 60 درصد سرمایه مردم را در اختیار دارند و به بانک ها پس نمی دهند کار را به نامه نگاری هایی بین قوه قضاییه و قوه مجریه کشانید.

اولین نامه را اما محسنی اژه ای به رئیس جمهور نوشت . دادستان کل کشور در نامه‌اي به رئيس‌جمهور آن روزها از او خواست تا اسامي بدهکاران بانکي را كه به گفته وي 300 نفر هستند و 60 درصد پول‌هاي کشور را بلوکه کرده‌اند، اعلام کند تا دستگاه قضايي براي پيگيري آنها وارد عمل شود.

وي در اين نامه به سخنان محمود احمدي‌نژاد در مصاحبه تلويزيوني خود استناد کرده بود. اژه‌اي البته در اين نامه متذکر شده بود که پيش‌تر هم براي استعلام اسامي بدهکاران بزرگ نامه‌هايي به دولت ارائه کرده؛ اما پاسخي دريافت نکرده است.

بعد از انتشار این نامه اما پايگاه اطلاع‌رساني دولت سندي را منتشر كرد كه نشان مي‌داد 2 سال پيش از این سخنان رئیس دولت دهم، احمدي‌نژاد در نامه‌اي به رئيس قوه قضائيه اسامي مفسدان اقتصادي را ارسال كرده است.

البته بعدها روشن شد که سند رو شده توسط پایگاه اطلاع رسانی دولت همان لیست 250 نفره ای بوده که محمود احمدی نژاد از فرستادن آن به قوه قضاییه در سال 90 خبر داده بود.
در نهایت هم این شد که در اخر لیست بدهکاران بانکی مشخص نشد تا با روی کار آمدن حسن روحانی، او در گزازش 100 روزه خود به مردم، دولت دهم را بزرگترین بدهکار معرفی کند.

حسن روحانی در گزارش صد روزه به مردم گفت: دولت 8 سال گذشته پولدارترین دولت ما در درآمدهای ارزی و نفتی و غیر نفتی بوده است. در 8 سال 600 میلیارد دلار پول نفت و گاز بوده است. دولتی که پولدار ترین دولت بوده متاسفانه بدهکار ترین دولت بوده است.

رئیس جمهور ضمن اعلام «بخشی» از بدهکاری های برجای مانده از دولت های نهم و دهم گفت: بدهی دولت به سیستم بانکی بیش از 74هزار میلیارد تومان بوده است. بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی و 60هزار میلیارد تومان بوده است. آمار و ارقامی که بخش های مختلف به پیمانکاران و بخش خصوصی حدود 55 هزار میلیارد تومان است.

وی افزود:74 هزار میلیارد، 60 هزار و 55هزار میلیارد تومان بخشی از بدهکاری دولت است که بدهکاری رقم بالاتر از 200هزار میلیارد تومان است.
بعد از آن نیز، سخنگوي كميسيون اصل90 مجلس از بدهي 80 هزار ميليارد توماني 30 نفر به بانك‌ها خبر داد.

مصطفي افضلي‌فرد در جلسه شوراي اشتغال استان اردبيل گفت: 30نفر از بدهكاران عمده و كلان بانكي كه پرونده‌هايشان در كميسيون اصل90 مطرح است بيش از 80 هزار ميليارد تومان به بانك‌ها بدهي دارند كه در پرداخت آن سهل‌انگاري كرده و دست نگه داشته‌اند.

وي تصريح كرد: ما به جاي آنكه به سراغ اين 30 نفر كه 80درصد منابع و معوقات بانكي در اختيار آنهاست، برويم سراغ افرادي مي‌رويم كه 5ميليون وام گرفته‌اند و هر روز با ارسال اخطاريه‌ها و اجراييه‌ها سعي در تحت فشار قرار دادن آنها هستيم؛ در حالي كه به راحتي مي‌توانيم از اين 30 نفر مطالبات و معوقاتمان را دريافت كنيم.
حالا اما هنوز هم خبر از انتشار اسامی نیست و کار به نامه نگاری بهارستان نشین ها به روحانی رسیده است.

در اين نامه که به امضاي حدود 15 نفر از نمايندگان رسيده اسامي الياس نادران، جعفر قادري، احمد توکلي، حسين‌زاده بحريني، هادي قوامي، ‌تاجگردون، رحيم زارع، محمد مهدي مفتح،، حسن‌نژاد، محمدرضا پورابراهيمي نيز وجود دارد و خطاب به روحانی آمده است:

«احتراما چنانچه استحضار داريد مطالبات معوق بانک‌ها باعث شده تا قدرت وام‌دهي و تحرک اين موسسات را تحت الشعاع قرارداده و امکان تامين سرمايه در گردش واحد‌هاي توليدي نيمه تمام و به بهره‌برداري رسيده را با مشکل مواجه نمايد. اين مشکل تا حدي نمود پيدا کرده که براساس نظرسنجي‌ها در صدر مشکلات واحد‌هاي توليد قرار دارد. در طول سال‌هاي گذشته اقدامات خود بانک‌ها، بانک مرکزي، قوه قضائيه و ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي براي وصول اين مطالبات ره به جايي نبرده و فرصت‌هاي فراهم شده توسط مجلس براي استمهال بازپرداخت بدهي اشخاص حقيقي و حقوقي رهاوردي نداشته است، به نظر مي‌رسد که يکي از راه‌هاي وصول سريعتر اين مطالبات استفاده از اهرم افکار عمومي خصوصا براي بدهکاران عمده سيستم بانکي است.
از آنجا که اين اقدام باعث مي‌شود تا تعارفات و رودربايستي کم اثر و گام عملي براي وصول مطالبات باشد، انتظار دارد دستور فرمائيد لااقل فهرست بدهکاران بالاي 50 ميليارد تومان که بدهي معوق دارند را براي اطلاع عموم منتشر نمايند.»

باید منتظر ماند و دید پاسخ دولتی ها به این نامه چه خواهد بود و آیا بلاخره اسامی دانه درشت های بدهکار اعلام می شود یا خیر؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٢-١٣٩٣, ١٧:٠۴

   

پر مبحث ترین ها