سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

زنگنه: وزارت نفت دیگر به خارجی‌ها باج نمی​دهد

با توجه به پیگیری و شفاف سازی‌‌های وزارت نفت، تصور ما این است که این وزارتخانه بیشتر از این به این کشورهایی که می‌خواهند از حسن نیت ایران سوء استفاده کنند مجال نمی دهد، باید بگویم زنگنه وزیر نفت به خارجی ها باج نمی دهد.
وزیر نفت گفت: دیگر به خارجی ها باج نمی دهیم و این پاسخ دولت یازدهم به منتقدان لغو قراردادهای نفتی با کشورهایی بود که به تعهدات خود در قبال ایران عمل نکرده بودند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، بیژن زنگنه در نشست با اعضاء کمسیون انرژی و نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: در دولت قبلی قراردادهایی بسته شد که متاسفانه ایران فقط امتیاز دهنده بود و به تازگی نیز پس از تعطیلی دفتر شرکت ملی نفت ایران در سانتاکروز بولیوی، با تعلیق همکاری‌های نفتی بین شرکت پتروپارس ایران و شرکت ملی نفت ونزوئلا دومین دفتر نفتی ایران در آمریکای جنوبی هم تعطیل شد.

وزیر نفت از کنار گذاشته شدن کامل پتروپارس از توسعه فاز ١١ پارس جنوبی هم خبر داد و افزود: هنوزتصمیمی درباره این فاز گرفته نشده و تصمیم درباره فاز ١١ سر فرصت گرفته می‌شود اما شرکت ملی نفت چین با عنوان سی ان پی سی آی را هم از میدان نفتی آزادگان خلع ید کردیم.

عضو هیئت رئیسه کمسیون انرژی و نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: برخی قراردهایی که در دولت قبل بسته شده بود قراردادهای مطمئنی نبود در واقع بیشترین امتیاز از ایران گرفته می‌شد و در مقابل کمترین امتیاز به طرف ایرانی داده می‌شد.

امیرعباس سلطانی با بیان اینکه به بهانه‌های مختلف به نوعی برخی از این قرارداها را عقیم می‌گذاشتند، اظهار کرد: حتی پس از بستن قرارداد مثلا با کشورهایی مانند ونزوئلا حتی طرف ایرانی از بخشی از امتیازهای خود گذشت می‌کرد و در واقع پولی از کشور خارجی به ایران پرداخت نمی‌شد. اما با توجه به سیاست‌های مثبت آقای زنگنه خوشبختانه گویا این روش در حال اصلاح است و به طور قطه ما دیگر شاهد چنین قراردادهایی نخواهیم بود.

وی تصریح کرد: با توجه به پیگیری و شفاف سازی‌‌های وزارت نفت، تصور ما این است که این وزارتخانه بیشتر از این به این کشورهایی که می‌خواهند از حسن نیت ایران سوء استفاده کنند مجال نمی دهد، باید بگویم زنگنه وزیر نفت به خارجی ها باج نمی دهد.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی خاطرنشان کرد : فروش چنین نفت‌هایی و این قرارداها برای ایران خیلی سود ندارد، یعنی اگر ما نفروشیم خیلی راحت تر هستیم تا اینکه نفت را بفروشیم و پولی به دستمان نرسد یا اگر هم برسد بسیار ناچیز باشد. اما باید دنبال جایگزین باشیم و امیدواریم که این دولت اشتباهات دولت قبل را در زمینه قراردادهای نفتی تکرار نکند.


به گفته سلطانی دولت دهم در بحث مباحث نفتی خوب عمل نکرد، به این معنا که هر کسی چه در داخل مثل بابک زنجانی میعانات گازی و نفتی را می‌فروخت اما پولی به وزارت نفت نمی‌داد البته امثال بابک زنجانی زیاد هستند.

وی افزود: در کشورهای خارجی هم همینطور بود ، مثل ونزوئلا که به تعهدات خود عمل نکرد و درواقع قراردادها زیاد شفاف نبودند و خیلی نظارت جدی روی آنها انجام نمی‌شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٢-١٣٩٣, ٢١:١٩

   

پر مبحث ترین ها