سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واکاوی نحوه پرداخت یارانه نقدی؛

احمدی نژاد چگونه به مردم یارانه داد؟

شاید کسری بودجه دولت دهم آن هم برای پرداخت یارانه نقدی مازاد مصوب قانون حکایت همان مثل قدیمی باشد که «خرج که از کیسه مهمان بود، حاتم طائی شدن آسان بود»!
یارانه نقدی و فراخوان برای حذف ان این روزها پالشی بزرگ برای دولت یازدهمی ها ایجاد کرده چرا که مردمي که 10 ماه قبل درانتخابات حسن روحاني رابر چهارکانديداي دیگر ترجيح دادند، درنخستين فراخوان دولت همکاری چندانی نشان نداند و این سوال را برای دولتی ها ایجاد کردند که آیا این عدم همکاری به معنای رویگردانی مردم از دولت یازدهم است یا خیر؟

در هر حال نکته اینجاست که طرح های دولتی ها مانند سبد کالا و سفرهای استانی به سبک محمود احمدی نژاد مورد توجه مردم قرار نگرفته است و دولت با چالش جدی برای حذف یارانه بگیرهای پردرآمد روبه روست.

هنوز از یادها نرفته است که بعد از گذشت دو سال از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و در زمانی که همه منتظر اجرای فاز دوم این قانون بودند، از مجلس خبر کسری 12 هزار میلیارد تومانی بودجه دولت آن هم به خاطر پرداخت یارانه نقدی رسید ، خبری که در کنار نوسانات بازار ارز تنها حکایت از توقف اجرای قانون حداقل تا پایان سال 91 داشت.

شاید کسری بودجه دولت دهم آن هم برای پرداخت یارانه نقدی مازاد مصوب قانون حکایت همان مثل قدیمی باشد که «خرج که از کیسه مهمان بود، حاتم طائی شدن آسان بود»!

حالا اما در حالي پرداخت يارانه‌هاي نقدي همواره يکي از دلايل رشد نقدينگي در کشور عنوان مي‌شود که در سه سال ابتدايي اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها نزديک به 14 هزار ميليارد تومان از کسري پرداخت يارانه نقدي از طريق استقراض از بانک مرکزي و برداشت علي‌الحساب از خزانه تامين شده است.

رشد حجم نقدينگي در چرخه اقتصادي کشور و عدم هدايت مناسب آن به بازارهاي مولد و سيستمي که به ساماندهي نقدينگي که اکنون در مرز 600 هزار ميليارد تومان قرار دارد همواره از موارد مورد تاکيد و انتقاد کارشناسان و حتي مسوولان براي افزايش تورم بوده است.

در حالي افزايش حجم پول‌هاي سرگردان کشور در سال‌هاي اخير در رشد تورم دورقمي فزاينده بي تاثير نبوده است که گزارش معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور مهمترين دلايل رشد اين نقدينگي و پايه پولي، افزايش بدهي دولت و شرکت‌هاي دولتي به بانک مرکزي عنوان مي‌کند.

بنابراين گزارش جست‌وجويي در آمارهاي بانک مرکزي براي يافتن چرايي بالا‌رفتن حجم بدهي‌هاي دولت و شرکت‌هاي دولتي به بانک مرکزي طي سال‌هاي 1389 تا 1391 نشان مي‌دهد که تأمين مالي طرح هدفمندي يارانه، افزايش منابع تنخواه خزانه به دليل محدوديت در وصول درآمدهاي نفتي، کاهش درآمدهاي دولت و اتکا به منابع بانک مرکزي به شرايط موجود انجاميده است.

در عين حال بررسي تغييرات حجم نقدينگي در فاز اول هدفمندي يارانه‌ها و در فاصله سال‌هاي 1389 تا 1391 بيانگر آن است که در سه ماهه پاياني سال 89 يعني سه ماهه اول اجراي قانون هدفمندکردن يارانه‌ها مبلغ 11 هزار و 400 ميليارد تومان و در سال 1390 نيز حدود 39 هزار و 300 ميليارد تومان به خانوارها يارانه‌ نقدي پرداخت شده است.

بنابراين در مدت 15 ماه از اجراي قانون هدفمندکردن يارانه‌ در مجموع حدود 50 هزار ميليارد تومان از بابت يارانه‌هاي نقدي از سوي دولت بين خانوارها توزيع شده است. اين در حالي است که کل درآمد حاصل از محل افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي، کالاها و خدمات فقط 32 هزار و 700 ميليارد تومان بوده است.

به عبارت ديگر، در مدت 15 ماهه اول اجراي قانون هدفمندي يارانه ها دولت دهم از يک‌سو، 32 هزار و 700 ميليارد تومان از يارانه‌ها را کاهش داده و از سوي ديگر 50 هزار ميليارد تومان يارانه‌ نقدي پرداخت کرده است.
بر اين اساس با اجراي قانون هدفمندکردن يارانه‌ها تا پايان سال 90 حدود 17 هزار و 900 هزار ميليارد تومان بيشتر و به‌صورت غير قانوني، يارانه بين خانوارها توزيع شده است که به نوعي اين مبلغ کسري منابع هدفمندي يارانه‌ها است.

همچنين با احتساب آمار شش ماهه اول سال 1391، کل ميزان يارانه نقدي پرداخت شده به خانوارها طي آذر سال 1389 تا پايان شهريور سال 1391 معادل 71 هزار و 300 ميليارد تومان بوده است در حالي که کل منابع حاصل از افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي رقمي معادل 45 هزار و 200 ميليارد تومان را نشان مي‌دهد، يعني در اين دوره در عمل بيش از 26 هزار و 100 ميليارد تومان از يارانه نقدي پرداختي خارج از چارچوب قانون تأمين شده است.

اما حدود هشت هزار ميليارد تومان از کسري پرداخت يارانه نقدي از طريق استقراض از بانک مرکزي و حدود پنج هزار و 960 ميليارد تومان آن به‌صورت برداشت علي الحساب از خزانه يعني در قالب استقراض، تأمين شده است.
این اتفاق اما در حالی رخ داده که محمود احمدی نژاد همواره وعده افزایش یارانه نقدی و 3 برابر شدن و حتی 5 برابر شدن آن را میداد.

در هر حال نکته مهم اینجاست که یارانه نقدی این روزها برای دولت یازدهمی ها دردسر ساز شده و حتی اعلام شد که یارانه نقدی شهریورماه سال گذشته که به حساب سرپرست خانوارها واریز شد از بودجه شرکت ملی نفت تامین شد به طوری که بخش اعظمی از 2500 میلیارد تومان یارانه نقدی شهریور ماه پول پیمانکاران شرکت نفت‌وگاز پارس و مابقی نیز از شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی بوده است.
هر چند دولتی ها یارانه اردیبهشت ماه را هم برای ثبت نامی های جدید واریز کردند اما باید منتظر ماند و دید عاقبت یارانه نقدی در روزهای بعد چه خواهد بود؟
telegram 19dey.com
مسعود    2 خرداد 1393 19:03
وقتی دولتمردان ما از یک حساب سر انگشتی میلیاردی عاجزاند چرا برای خود و مردم اینهمه دردسر درست میکنند ؟همان قیمت حامل های انرژی سر جاش یارانه هم کسی نمی خواست.حالا هر روز قیمت دلار افزایش داردوما تا انتها به فوب خلیج نمیرسیم.حالا ندو کی بدو.
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠٢-١٣٩٣, ١٣:۴١

   

پر مبحث ترین ها