سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تاجگردون:

نگران کاهش نرخ ارز نیستیم/ میزان صادرات نفت و میعانات افزایش یافته است

بروز شده : ۴-٠٣-١٣٩٣, ١۵:۵٩    نسخه چاپی    
این که بخشی از درآمدهای دولت به دلیل کاهش نرخ ارز محقق نمی‌شود حرف درستی است اما این کسری با افزایش میزان صادرات میعانات نفتی افزایش می یابد از این رو کسری بودجه محسوس نخواهیم داشت.
نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه نگران کاهش نرخ ارز نیستیم، گفت: میزان صادرات نفت و میعانات آن افزایش یافته است از این رو نگران کاهش نرخ ارز نیستیم.

غلامرضا تاجگردون در گفت و گو با خانه ملت، دراین باره که بانک مرکزی ارز رسمی را 2550 تومان قیمت گذاری و به فروش رسانده است، گفت:‌ بانک مرکزی می تواند متناسب با شرایط اقتصادی نرخ ارز را تعدیل کند و ما نگران کاهش نرخ نیستیم.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی افزود: این که بخشی از درآمدهای دولت به دلیل کاهش نرخ ارز محقق نمی‌شود حرف درستی است اما این کسری با افزایش میزان صادرات میعانات نفتی افزایش می یابد از این رو کسری بودجه محسوس نخواهیم داشت.
گفتنی است با گذشت دو ماه از سال جاری، بانک مرکزی ارز رسمی را حدود 2550 تومان قیمت‌گذاری و به فروش رسانده که 100 تومان کمتر از رقم نرخ محاسباتی بودجه است.

بر اساس محاسبات کارشناسان میانگین روزانه فروش نفت و مشتقات نفتی معادل روزانه یک میلیون و 400 هزار بشکه در روز تعیین و دریافت 100 دلار در هر بشکه در نظر گرفته شده است. با کسر سهم 29 درصدی صندوق توسعه ملی، 14.5 درصد سهم شرکت ملی نفت و 2 درصد مناطق محروم، درآمد دولت از محل فروش نفت در این مدت 4 میلیارد و 883 میلیون و 200 هزار دلار بوده است.

بر این اساس فروش نفت با ارز 2650 تومان 12 هزار و 940 میلیارد تومان و با ارز 2550 تومان که تاکنون توسط بانک مرکزی به فروش رسیده 12 هزار و 452 میلیارد تومان بوده است. بدین ترتیب تاکنون از محل مابه‌التفاوت 100 تومانی نرخ ارز 488 میلیارد تومان کسری بودجه ایجاد شده است.
البته این محاسبات با فرض فروش نفت معادل یک میلیون و 400 هزار بشکه در روز است و در صورت عدم تحقق این رقم میزان کسری بودجه هم بیشتر می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٣-١٣٩٣, ١۵:۵٩

   

پر مبحث ترین ها