سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تاثیرتصمیمات دولت بر بازار ارز مشهود می شود

بروز شده : ۴-٠٣-١٣٩٣, ٢٣:٠۵    نسخه چاپی    
دولت در واقع با این کار و عرضه ارز با قیمت پایین تر از نرخ مرجع در کاهش قیمت ارز در بازار و از سوی دیگر در کنترل تورم نقش موثری داشته است.
بر اساس محاسبات کارشناسان میانگین روزانه فروش نفت و مشتقات نفتی معادل روزانه یک میلیون و 400 هزار بشکه در روز تعیین و دریافت 100 دلار در هر بشکه در نظر گرفته شده است. با کسر سهم 29 درصدی صندوق توسعه ملی، 14.5 درصد سهم شرکت ملی نفت و 2 درصد مناطق محروم، درآمد دولت از محل فروش نفت در این مدت 4 میلیارد و 883 میلیون و 200 هزار دلار بوده است.

به گزارش «تابناک»، بر این اساس فروش نفت با ارز 2650 تومان 12 هزار و 940 میلیارد تومان و با ارز 2550 تومان که تاکنون توسط بانک مرکزی به فروش رسیده 12 هزار و 452 میلیارد تومان بوده است. بدین ترتیب تاکنون از محل مابه‌التفاوت 100 تومانی نرخ ارز 488 میلیارد تومان کسری بودجه ایجاد شده است.

اما اینکه دولت در این مدت دو ماه چگونه توانسته است اوضاع را مدیریت کند و در این مدت نیز شکایتی از این بابت نداشته است نشانه‌های خوبی است، دولت در واقع با این کار و عرضه ارز با قیمت پایین تر از نرخ مرجع در کاهش قیمت ارز در بازار و از سوی دیگر در کنترل تورم نقش موثری داشته است.

ولی بازار تا کنون جواب مثبتی برای این اقدام دولت نشان نداده است و به گونه‌ای بوده که تا کنون این اقدام مثبت دولت از چشم پنهان مانده است، شاید دلیل این برخورد بازار رویکردی بوده است که در زمان دولت قبل بوده و هنوز بازار آن گونه که باید به اقدامات دولت جدید اعتماد ندارد.
از سوی دیگر مناسبات منطقه‌ای و همچنین مذاکرات هسته‌ای که در دولت قبلی ابزاری برای افزایش سود در دست سوداگران و دلالان تبدیل شده بود هنوز در بازار به روال خود ادامه می‌دهد که این نیز ناشی از روند موجود از دولت قبل است.


نرخ ارز مرج در سه ماه گذشته(سایت رسمی بانک مرکزی)

اما غلام علی جعفر زاده ایمن آبادی در خصوص این اقدام دولت در گفت و گو با تابناک اظهار داشت: دولت مجاز نیست از این میزان بیشتر بدهد اما می‌تواند نرخ ارز را کمتر از این میزان به مردم بدهد دولت می‌تواند با صادرات نفت و کنترل بازار و کسری بودجه خود را تأمین کند که به نظر می‌رسد اقدام مثبتی است. ما مگر از دولت چه می‌خواهیم ما از دولت می‌خواهیم نرخ ارز کاهش پیدا کند و از سوی دیگر ترم کنترل شود، پس بنابراین باید از دولت تشکر کرد.

دولت زمانی که نرخ ارز را از نرخ مصوب در بودجه کمتر اعلام کرده در واقع از افزایش درامد خود کم کرده است، این آرزوی است که به همه واردکننده‌ها و کسانی که می‌توانند از ارز دولتی استفاده کنند داده می‌شود، دولت زمانی که می‌تواند نرخ ارز را کاهش دهد باید مورد حمایت قرار گیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که دولت چه میزان صادرات نفت دارد که می‌تواند بر روی آن حساب باز کند گفت: ما در حال حاضر توانسته‌ایم نفت را هم بیش از یک میلیون چهارصد هزار بشکه در روز صادر کنیم و هم گران تر از نرخ بودجه عرضه کرده‌ایم، اما اینکه میزان آن چقدر است در حال حاضر نمی‌توانم بگویم.

این نماینده گفت: وزارت نفت ما توانسته است در این مدت کارهای بسیار بزرگی انجام دهد، در حال حاضر اقدامات بزرگی در وزارت نفت در حال وقوع است، یعنی آنچه گفته می‌شد وزارت نفت حساس‌ترین وزارت خانه کشور است در حال نمود پیدا کردن است.

این نماینده افزود، وزارت نفت وعده داده است که به زودی شاهد اتفاقات خوبی در کشور خواهیم شد، از سوی دیگر اقتصاد مقاومتی هم چاشنی این کار شده است و مجموع این اقدامات باعث شده تا حرکت اقتصادی کشور وضعیت رو به رشدی داشته باشد.

جعفر زاده گفت: دنیا در حال آماده کردن خود برای خروج از پوسته تحریم‌ها است، خیلی از کشورهای دنیا به این نکته رسیده‌اند که در جریان تحریم‌ها کلاه سرشان رفته است والان باهم وارد یک مسابقه‌ای برای ورود به عرصه اقتصادی ایران شده‌اند، ما هم از این فضا داریم استفاده خودمان را می‌بریم که به نظر من هیچ اشکالی هم ندارد.

نشانه‌های آن هم این است که دولت علا رغم اینکه مجوز فروش ارز را به قیمت 2650 تومان داشته پایین تر از نرخ مصوب به مصرف‌کننده می‌دهد، نشانه‌های اقتصادی خوبی در کشور در حال نمود است، ما در حال حاضر و به صورت نکته به نکته جلو هستیم ولی در تحولات اقتصادی در بهترین حالت 6 ماه تا یک سال طول می‌کشد تا جواب بدهد.

این نماینده با اظهار امیدواری در کاهش قیمت ارز گفت: من ادامه روند را با تلفیقی از حرکت‌های دولت با مد نظر قرار دادن قرار دادن اقتصاد مقاومتی راهی برای کاهش قیمت ارز می‌داند و فکر می‌کنم در آینده قیمت ارز از این هم پایین تر خواهد آمد البته با این نرخ ارز اوضاع تولید هم بهتر خواهد شد. از سوی دیگر ما نباید فقط به دنبال کاهش نرخ تورم باشیم ما باید به فکر رکود تورمی هم باشیم و باید این رکود تورمی شکسته شود و اینکه در حال حاضر چرا در بازار نرخ ارز کاهش پیدا نمی‌کند دلیل آن این است که هنوز اعتمادسازی لازم بین بازار و دولت انجام نشده است و بازار فکر می‌کند که این مقطعی و حباب است درحالی‌که این‌گونه نیست و در آینه این اتفاق روی خواهد داد.

وی در پایان تاکید کرد تیم اقتصادی دولت تیم خوبی است و تازه دارد خودش را پیدا می کند مثل بازی فوتبال که بازیکنان خوبی دارند اما باهم مچ نبودند اما این اتفاق داده روی می‌دهد و آرام‌آرام اوضاع بهتر خواهد شد.
telegram 19dey.com
بانوی ایرانی    5 خرداد 1393 11:15
با تشکر از دولت تدبیر وامید لطفا افراد باقیمانده از دولت پیش در راس کارهای مهم مثل استانداریها فرمانداریها ریاست سازمان بورس رییس پلیس را هرچه زودتر با افراد نزدیک به تفکر خودتان جایگزین بفرمایید تا کار شکنیها باز هم کمتر شود با ارزوی موفقیت برای ملت ودولت عاقل ودانا
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٣-١٣٩٣, ٢٣:٠۵

   

پر مبحث ترین ها