سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

350 میلیارد تومان تسهیلات به ایلات و عشایر کشور اختصاص می یابد

بروز شده : ۵-٠٣-١٣٩٣, ١٧:٣٢    نسخه چاپی    
کل اعتبارات اختصاصی 350 میلیارد تومان است که به صورت تسهیلات در اختیار عشایر قرار داده می شود که در اولین مرحله 230 میلیارد تومان تا پایان خرداد ماه توزیع می شود و در ادامه 120 میلیارد تومان به استان های پیش رو اختصاص پیدا می کند که این اعتبار می تواند در صنعت دامپروری 3 هزار شغل ایجاد کند .
رئیس فراکسیون عشایر مجلس گفت: 350میلیارد تومان تسهیلات به ایلات و عشایر اختصاص پیدا می کند که تا پایان خرداد ماه در دو مرحله توزیع خواهد شد.

قوامی در گفت و گو با خانه ملت، در تشریح جلسه عصر امروز کمیسیون عشایری مجلس گفت: در جلسه امروز ابتدا معارفه رئیس سازمان عشایری کشور برگزار شد سپس اعضای فراکسیون مشکلات عشایر را که اغلب مشترک هستند را بررسی کرد.

نماینده اسفراین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از جمله این مشکلات می توان به وجود راه های روستایی و عشایری ناامن، مشکلات آبرسانی، دام، علوفه، بهداشت، آموزش و مسائل فرهنگی اشاره کرد.
قوامی تصریح کرد: یکی از مباحثی که در نشست امروز فراکسیون عشایری مجلس بررسی شد بحث ایل راه ها بود که مشکلاتی را برای عشایر ایجاد کرده بود همچنین رئیس سازمان عشایر توضیحاتی در خصوص جایگاه عشایر ارائه داد.

وی افزود: عشایر 2 درصد جمعیت کشور هستند که 20 درصد از پروتئین کشور را تولید می کنند و دارای بیش از 25 میلیون واحد دامی هستند که 9 میلیون واحد دامی آنها آماده عرضه به بازارند.
رئیس فراکسیون عشایری مجلس بیان کرد: در جلسه امروز در خصوص اعتباراتی که برای عشایر در بودجه سال 1393 در نظر گرفته شده بود مورد بحث قرار گرفت از جمله در بحث گازرسانی که قرار شد 20 میلیارد تومان از طریق درآمدهای حاصل از طریق قبوض گاز برای عشایر کوچنده و طرح تملک دارایی استان های دارای ایلات و عشایر در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه 350میلیارد تومان از اعتبارات صندوق توسعه ملی به عشایر اختصاص پیدا کرده است گفت: در این جلسه سهم هر استان مشخص شد و تا پایان خرداد ماه در دو مرحله این اعتبارات توزیع خواهد شد.
قوامی گفت: کل اعتبارات اختصاصی 350 میلیارد تومان است که به صورت تسهیلات در اختیار عشایر قرار داده می شود که در اولین مرحله 230 میلیارد تومان تا پایان خرداد ماه توزیع می شود و در ادامه 120 میلیارد تومان به استان های پیش رو اختصاص پیدا می کند که این اعتبار می تواند در صنعت دامپروری 3 هزار شغل ایجاد کند .

طبق برنامه ریزی سازمان عشایر از طریق بانک کشاورزی و صندوق توسعه ملی در اختیار آنها قرار داده می شود تا به عنوان سرمایه در گردش در اختیار تشکل های عشایری در قالب تسهیلات برای تأمین علوفه و غیره گذاشته شود.
وی تأکید کرد: در برنامه ششم توسعه جایگاه عشایر باید به گونه ای باشد که تمام دستگاه های اجرایی به آنها خدمات ارائه دهند و منابعی که برای آنها در سال 93 در نظر گرفته شده در سال آینده توسعه پیدا کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص مبنای اختصاص اعتبارات گفت: مبنای جمعیت و دام عشایرو مدت زمانی که در ییلاق و قشلاق مبنای تخصیص اعتبارات بوده است .
وی با بیان اینکه بیش از 56 هزار کیلومتر راه عشایری در کشور وجود دارد افزود: این راه ها یکی از سخت ترین و مشکل ترین مسیرهایی است که باید مرمت شود چرا که با تغییر جوی هوا از بین می رود و نیاز است که به طور مکرر این راه ها توسط اداره عشایر استان ها بهسازی و مرمت شود.

قوامی در تشریح مشکلات کنونی ایلات و عشایر کشور گفت: مشکلات عشایر را در چند مسئله می توان خلاصه کرد که از مهمترین آنها می توان از دام عشایر و تأمین علوفه آنها، بازاررسانی و ارائه محصولات دامی اشاره کرد.
رئیس فراکسیون عشایری مجلس خاطرنشان کرد: در صورت ساماندهی و حل مشکلات عشایر سالانه بین 70 تا 90 هزار تن به گوشت موجود کشوراضافه می شود که این اقدام در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی اقتصادی کشور است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٣-١٣٩٣, ١٧:٣٢

   

پر مبحث ترین ها