سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برنامه‌ای برای افزایش قیمت کالاها وجود ندارد

بروز شده : ٧-٠٣-١٣٩٣, ٢٢:۵٣    نسخه چاپی    
اینکه هی می گویند 650 میلیون رانت کل آن اجناسی که آورده شد و فروخته شد کل قیمتش 650 میلیون یورو است نه اینکه 650 یورو سود آن باشد که این نکته در صحن علنی و حتی در قوه قضاییه مطرح خواهد شد.
سخنگوی دولت اعلام کرد: «در جلسه امروز هیأت دولت، بانک مرکزی مکلف شد نسبت به رفع موانع اعطای وام ازدواج اقدام کند.»

محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یک خبر خوش اقتصادی برای شما دارم گفت: صحبت های امروز خودم را با عملکرد اقتصاد ایران در ماه های نخستین سال جاری آغاز می کنم که این عملکرد مطابق گزارش رسمی مرکز آمار ایران است.

گزیده سخنان نوبخت را در ادامه می خوانید:


براساس جدیدترین گزارش مرکز آمار در خصوص نرخ تورم با توجه به اینکه نرخ تورم دوازده ماهه ماه منتهی به سال جاری در حد 28.4 بوده است و نرخ تورم نقطه به نقطه نیز 17.2 درصد اعلام شد نرخ تورم ماه اردبیهشت 0.7 درصد است.

ما در ماه اردیبهشت با توجه به اینکه مرحله دوم قانون هدفمند سازی یارانه ها را اجرا کردیم افزایش حامل های انرژی را داشتیم اما با توجه به مجموع سیاست های پولی و انضباط پولی دولت موجب شده که همان روال 9 ماه گذشته یعنی از مرداد 92 تا فروردین 93 ادامه یابد و همانطور که در گذشته نرخ تورم 12 واحد کاهش پیدا کرده بود این کاهش نرخ در اردیبهشت ادامه داشت.

قیمت خدمات و کالا ها نیز در این ماه رشد کمتری داشت و تقلیل نرخ تورم را شاهد بودیم و رشد افزایش قیمت ها دارد کمتر می شود.

در جلسه امروز هیأت دولت بانک مرکزی مکلف شد نسبت به رفع موانع اعطای وام ازدواج اقدام کند.

دولت می خواهد صنف خودرو با کیفیت بیشتر و قیمت کمتر محصولاتش را عرضه کند. دولت قصد دارد به جای پرداختن به بحث افزایش خودرو در هر سال به بحث افزایش کیفیت توجه کند و هر سال خبرهای خوبی در مورد افزایش کیفیت خودرو داشته باشد و نه قیمت آن.

دولت به شدت مخالف افزایش قیمت خودرو است. دولت به جز آنچه که قانون پیش بینی کرده است به هر گونه افزایش قیمت خودرو مخالفت خواهد کرد.

ذخایر خودمان را در سیلوها افزایش دادیم و با توجه به در پیش بودن ماه رمضان تمام تمهیدات لازم را برای ذخیره سازی کالا انجام داده ایم و برای ماه مبارک رمضان درخصوص کالاهای اساسی مشکلی نخواهیم داشت.

در کنار پرداخت یارانه های نقدی که امروز هم باز مورد تاکید رئیس جمهور بود باید نسبت به امنیت غذایی مردم و پرداخت یارانه های غیر نقدی بر حسب برنامه ریزی هایی که شده اقدامات لازم انجام گیرد و شاید جلسه آینده آیین نامه اجرایی که نحوه و دستور العمل توزیع یارانه های غیر نقدی را مشخص می کند به تصویب برسانیم تا کاستی های مرحله اول توزیع سبد کالا رفع شود.

ما از منابعی که ناشی از هدفمندی یارانه ها به دست آوردیم که بالغ بر چهار هزار و 800 میلیارد تومان است برای افزایش سهم دولت در درمان مردم استفاده کردیم و من از همین جا پشت تریبون اعلام می کنم اگر کسی به بیمارستان مراجعه کرد و برای روستاییان و کسانی که تحت پوشش کمیته امداد هستند بیشتر از پنج درصد و از مردم عادی بیشتر از 10 درصد مطالبه کردند این را به نهاد نظارتی اطلاع دهد چراکه ما اعتبارات لازم را در اختیار بیمارستان ها قرار داده ایم.

هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت کالاها وجود ندارد. هر آنچه که بوده اقدام شده و ما الان در جهت مهار تورم سیاست های خود را ادامه می دهیم.

او در پاسخ به این سوال که اخیرا معاون اول رئیس جمهور با دادکان جلسه ای داشته است و آیا قرار است دادکان رئیس فدراسیون فوتبال شود گفت: اینکه معاون اول رئیس جمهور با یک فردی جلسه داشته است و اینکه چه موضوعاتی در این جلسه مطرح شده است ممکن است ده ها جلسه در روز برگزار شود اما اگر موضوعی باشد که منجر به تصمیم گیری جدیدی باشد حتما اطلاع رسانی خواهد شد.

نوبخت در پاسخ به سئوالی درباره رانت 650 میلیون یورویی گفت: کشتی های فراوانی در مرزهای آبی مان حضور دارند و انبارهایمان هم خالی است و ارزی هم نداریم به کسی بدهیم برود بیاورد. اگر افرادی اعلام کنند ما با همان قیمت های دولتی به صورت نسبی می آوریم اگر کسی به این ترتیب کالا را بیاورد باید هم وارد کننده را تشویق کنیم و هم کسی که بدون داشتن منافع کافی فرصتی را برای ذخایر ما آماه کرده اند به عنوان اینکه مبتکرانه عمل کرده اند تشویق کنیم.

اینکه هی می گویند 650 میلیون رانت کل آن اجناسی که آورده شد و فروخته شد کل قیمتش 650 میلیون یورو است نه اینکه 650 یورو سود آن باشد که این نکته در صحن علنی و حتی در قوه قضاییه مطرح خواهد شد.

نوبخت همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی برا اینکه شایعاتی در مورد آقای شمخانی مطرح است که به دلیل کسالت ممکن است تغییر کند گفت: همچنان که خودتان می گویید این موضوع شایعه است و ما آرزوی سلامتی برای همه کارگزاران داریم. ممکن است یک مسئولی در یک مقطع دچار کسالتی شود اما این به معنای برکناری وی نیست و ما نیز آرزوی سلامتی برای ایشان داریم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٣-١٣٩٣, ٢٢:۵٣

   

پر مبحث ترین ها