سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نعمت زاده: واگذاری ها قبرستانی از صنعت در کشور ایجاد کرده است

استغفار و توبه تنها برای پا برهنگان نیست، مجموعه دولت و مجلس هم می تواند استغفار کنند و نسبت به اصلاح و یا حذف قوانین و مقررات دست و پاگیر اقدام کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از روند واگذاری ها طی سالهای گذشته گفت: این واگذاری ها نتیجه ای جز تخریب صنعت در سالهای گذشته نداشته، به گونه ای که قبرستانی از صنعت در کشور ایجاد شده است.

به گزارش ایرنا، محمد رضا نعمت زاده روز یکشنبه در مراسم تودیع و معارفه رییسان سابق و جدید سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با اشاره به جلسه خود با وزیر امور اقتصاد و دارایی در خصوص اصلاح واگذاری ها تاکید کرد: در 10 ماه آغاز به کار دولت یازدهم به شدت به دنبال اصلاح واگذاری ها در بخش صنایع بوده ایم.
وی با اشاره به همکاری مجلس در اصلاح تبصره هفت گفت: واگذاری ها خوب است، اما نباید این اقدام منجر به تخریب صنعت کشور شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه همه باید قانونگرا باشیم و کمک کنیم تا قوانین مناسب تصویب و به اجرا در آید، گفت: در لایحه حمایت از تولید تصریح شده است تا سازمان های توسعه ای به قانون تاسیس خود بازگردند، چرا که سازمان های توسعه ای از الزامات توسعه کشور به شمار می روند.
وی ادامه داد: اگر چه در برخی مواقع کشور از بی برنامگی رنج برده است، اما قوانین مناسبی هم وجود دارد که متاسفانه به سبب عمل نکردن به آنها، کشور دچار مشکل شده است.

نعمت زاده با اشاره به سند چشم انداز 20 ساله کشور اظهار داشت: بر اساس این سند، کشور باید در سال 1404 به مقام نخست اقتصادی منطقه دست یابد که چنانچه تاکنون بر اساس برنامه زمانبندی عمل کرده بودیم، می بایست در حال حاضر به رقم 90 میلیارد تومان صادرات صنعتی دست پیدا می کردیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از مجلس شورای اسلامی خواست تا بر اساس یک کار تحقیقاتی بررسی کند که چند درصد از قوانین مصوب پس از انقلاب اسلامی، اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه مقررات و بخشنامه های دست و پاگیر را خودمان تدوین و تصویب کرده ایم، اظهار داشت: استغفار و توبه تنها برای پا برهنگان نیست، مجموعه دولت و مجلس هم می تواند استغفار کنند و نسبت به اصلاح و یا حذف قوانین و مقررات دست و پاگیر اقدام کند.
وی تصریح کرد: اگر توسعه کشور در گرو اصلاح و یا حذف مقررات زائد و مخل است، هر چه سریعتر نسبت به این موضوع اقدام کنیم، چرا که قوانین و مقررات را ما می سازیم، پس باید توانایی اصلاح آن را هم داشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایدرو باید به قانون تاسیس و اساسنامه خود بازگردد، گفت: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران باید از حالت گذشته که فکر می کرد در وضعیت انحلال قرار دارد، خارج شود و بار توسعه را بیشتر بر دوش بکشد که این به همت و تلاش کارکنان و مدیران ارشد ایدرو بستگی دارد.
وی سپس بزرگترین سرمایه ایدرو را اعتبار این سازمان در بین بخش های مختلف از جمله صنایع کشور دانست و گفت: این سازمان باید یار و همراه بخش خصوصی باشد نه رقیب، هر چند در مقابل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اکنون به رقیب بخش خصوصی تبدیل شده است.

نعمت زاده، سپس با بیان اینکه اکنون به عنوان وزیر جارو در دست دارم تا تصمیمات دولت گذشته را پاک و اصلاح کنم، افزود: در سال 90 قانون اصلاح معدن توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به مجلس ارایه و به تصویب رسید، اما این قانون مانع بخش خصوصی شد و دست این بخش را در توسعه معادن بست.
وی خطاب به رییس جدید هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) گفت: ما قول زیادی نمی توانیم بدهیم، اما در سه سال باقی مانده از دولت یازدهم آقای نوروز زاده (رییس جدید هیات عامل ایدرو) باید کارنامه عملی ارایه دهند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٣-١٣٩٣, ١٣:۴۶

   

پر مبحث ترین ها