سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کویت مشتری جدید گاز ایران شد

در حال حاضر، خریدار ثابت گاز ایران، ترکیه است به طوری که براساس قرارداد 25 ساله، سالانه 10 میلیارد مترمکعب گاز ایران به ترکیه صادر شود.
معاون امور بین الملل وزیر نفت گفت که در جریان مذاکرات مقامات ایران و کویت قرار شد مذاکرات صادرات گاز ایران به این کشور پیگیری شود.
به گزارش ایرنا از وزارت نفت؛ علی ماجدی با بیان این که، صادرات گاز بخشی از گفت و گوهای دو جانبه وزیران نفت دو کشور در جریان این سفر بود خاطر نشان کرد: صادرات گاز ایران به کویت در قالب مذاکرات گذشته مجددا ادامه می یابد.

وی با اشاره به سخنان علی العمیر وزیر نفت کویت مبنی بر نیاز این کشور به واردات گاز از ایران، گفت: به صورت کلی قرار شد مذاکرات صادرات گاز ایران به کویت پیگیری شود.
بر اساس تفاهم نامه ای که در سال 1379 میان دو کشور امضا شد، قرار بود از طریق خط لوله زیر دریایی به طول 260 کیلومتر، روزانه حدود 8.6 میلیون متر مکعب گاز ایران به کویت تحویل داده شود که این پروژه به دلیل برخی اختلافها متوقف است.

وزیر نفت کویت در باره مذاکرات انجام شده در جریان سفر شیخ صباح الاحمد الصباح، امیر این کشور به ایران با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران گفته بود: نفت و گاز بخشی از گفت و گوهای دو جانبه میان مقامهای دو کشور بود و با توجه به این که ایران و کویت، دو کشور از بزرگترین صادرکنندگان نفت هستند، می توانند تبادل تخصص و تجربه داشته باشند و در زمینه استخراج مواد هیدروکربوری با یکدیگر همکاری کنند.
العمیر با بیان این که ایران دارای ذخایر بزرگ گازی است، بر نیاز کویت به گاز ایران تاکید کرده و گفته بود: واردات گاز از ایران را می توان با یک توافقنامه آغاز کرد.

در حال حاضر، خریدار ثابت گاز ایران، ترکیه است به طوری که براساس قرارداد 25 ساله، سالانه 10 میلیارد مترمکعب گاز ایران به ترکیه صادر شود.
تهران و بغداد در سال ١٩٩٦ میلادی و در جریان سفر نجم الدین اربکان رئیس جمهوری سابق ترکیه به تهران قرارداد گازی را امضا کردند.
در سال های اخیر به طور متوسط روزانه 25 میلیون مترمکعب گاز به این کشور صادر شده، البته در مقاطعی میزان صادرات گاز به ترکیه بین 27 میلیون مترمکعب تا 8 میلیون مترمکعب در روز در نوسان بوده است.

همچنین براساس قراردادی که اخیرا بین تهران و بغداد به امضا رسیده، روزانه 25 میلیون مترمکعب گاز از ایران به عراق صادر شود.
به گفته مدیران وزارت نفت، قرار است میزان صادرات به عراق به 40 میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

پاکستان کشور دیگری است که تمایل خود را برای واردات گاز از ایران اعلام و قراردادی را نیز امضا کرده، اما تاکنون اقدامی برای احداث خط لوله انتقال گاز انجام نداده است.
بر اساس قرارداد گازی تهران – اسلام آباد، تا سال آینده ایران باید به طور متوسط روزانه حدود 21.5 میلیون مترمکعب گاز به پاکستان صادر کند و با وجود مراحل نهایی ساخت و آماده سازی خط لوله انتقال گاز ایران اما طرف پاکستانی هنوز ساخت لوله گاز در خاک کشور خود را آغاز نکرده است.

عمان مقصد دیگر گاز صادراتی ایران است. در جریان سفر اخیر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به عمان، قرارداد صدور گاز به این کشور امضا شد، بدین ترتیب ایران با امضای این قرارداد وارد بازار خرده فروشی گاز شد.
بر اساس این قرارداد، سالانه 10 میلیارد مترمکعب گاز به عمان صادر می شود. صادرات گاز ایران به عمان برای ٢٥ سال برنامه ریزی شده و ارزش گاز صادراتی در این مدت با توجه به قیمت های روز ٦٠ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

همچنین ایران، در قالب طرح سواپ، به نخجوان گاز صادر کرده و در مقابل از آذربایجان گاز دریافت می کند.
علاوه بر مورد فوق، مذاکرات اولیه ای نیز برای صادرات گاز به هند، چین و کشورهای اروپایی انجام شده که البته هیچ کدام از آنها تاکنون نهایی نشده اند.
با توجه به روند مذاکرات ایران و 1+5 مقامات ایرانی امیدوار هستند که موانع صادرات گاز به اروپا برطرف شده و مذاکرات برای صادرات به قاره سبز نهایی شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٣-١٣٩٣, ١٢:٣٩

   

پر مبحث ترین ها