سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تعیین قیمت خودرو وظیفه شورای رقابت نیست

در خوش‌بینانه ترین حالت با وجود تورم نقطه به نقطه 17 درصدی و نیز پیش‌بینی تورم 25 درصدی و افزایش حقوق و دستمزدها و همچنین رشد نرخ ارز مبادله‌ای از 2هزار و 447 تومان به 2 هزار و 550 تومان نمی توان انتظار كاشه قیمت ها را داشت در غیر این صورت دولت باید ضرر و زیان خودرو سازان را جبران کند.
عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان درگفتگو با ایلنا اظهار داشت: تنها تعیین فرمول قیمت‌گذاری بر عهده شورای رقابت است و اینکه این شورا نرخ‌های جدید خودرو را اعلام کند کار درستی نبود.

وی افزود: با توجه به افزایش 29 درصدی حقوق و دستمزد کارگران و رشد 20 درصدی نرخ برق و همچنین افزایش قیمت سوخت به نظر می‌رسد افزایش 3 تا 6 درصدی نرخ خودرو بسیار ناچیز بوده و جوابگو نیست.
وی ادامه داد: کلاً با موضوع تعیین قیمت خودرو از سوی دولت و یا شورای رقابت موافق نیستیم زیرا در هیچ جای دنیا دولت این کار را انجام نمی‌دهد.

نجفی‌منش تصریح کرد: 5 پیش شرطی هم که شورای رقابت برای خودرو سازان تعیین کرده منطقی نیست به عنوان مثال اینکه گفته شده حاشیه بازار نداشته باشد منطقی نیست زیرا تعیین کننده نرخ‌ها در بازار میزان ارزش‌ آن‌ها است یعنی در صورتی که کالایی ارزشمند باشد به همان میزان قیمت آن افزایش پیدا می‌کند.
وی ادامه داد: در خوش‌بینانه ترین حالت با وجود تورم نقطه به نقطه 17 درصدی و نیز پیش‌بینی تورم 25 درصدی و افزایش حقوق و دستمزدها و همچنین رشد نرخ ارز مبادله‌ای از 2هزار و 447 تومان به 2 هزار و 550 تومان نمی توان انتظار كاهش قیمت ها را داشت در غیر این صورت دولت باید ضرر و زیان خودرو سازان را جبران کند.

در آخرین جلسه شورای رقابت كه روز چهارشنبه 21 خرداد ماه برگزار شد دستورالعمل جدید، قیمت انواع خودروهای تولید داخل بین 3.7 دهم درصد تا 6.9 دهم درصد اعلام شد و گفته شده است چنانچه خودروسازی شروط شورای رقابت را نپذیرد، نمی تواند از افزایش قیمت های جدید بهره مند شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٣-١٣٩٣, ٠٠:٠۶

   

پر مبحث ترین ها