سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قیمت سیب‌زمینی متعادل شد

بروز شده : ٨-٠۴-١٣٩٣, ١٨:۴۴    نسخه چاپی    
در حال حاضر برداشت سیب‌زمینی از مناطقی مانند جیرفت و گرگان به پایان رسیده و به زمان برداشت سیب‌زمینی از استان‌های اصفهان، کرمانشاه و برخی مناطق همدان نزدیک می‌شود.
رییس انجمن ملی سیب‌زمینی گفت: با توجه به سطح زیرکشت و شرایط تولید سیب‌زمینی امسال مشکلی در تامین این محصول و قیمت آن نخواهیم داشت و در حال حاضر نیز هر کیلوگرم سیب‌زمینی در مراکز عمده‌فروشی 1300 تومان و در بازار مصرف حدود 2000 تومان است.

محمدرحیم نیازی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: طی سه ماهه نخست امسال حدود 2000 تن پایه‌های بذری سیب‌زمینی برای تولید سنوات آینده وارد شد اما واردات خوراکی و صنعتی سیب‌زمینی انجام نشده است.
وی افزود: با توجه به سطح زیرکشت و شرایط تولید سیب‌زمینی به نظر می‌رسد امسال مشکلی برای تامین سیب‌زمینی بازار داخلی و تعادل قیمت نداشته باشیم.

نیازی خاطر نشان کرد: در سال گذشته که قیمت سیب‌زمینی افزایش یافت با اجرای درست طرح استمرار کشت سیب‌زمینی در مناطق گرمسیری مانند جیرفت و کهنوج مجددا قیمت این محصول متعادل شد و هم‌اکنون نیز بازار این محصول نسبتا متعادل است.
رییس انجمن ملی سیب‌زمینی ادامه داد: در حال حاضر برداشت سیب‌زمینی از مناطقی مانند جیرفت و گرگان به پایان رسیده و به زمان برداشت سیب‌زمینی از استان‌های اصفهان، کرمانشاه و برخی مناطق همدان نزدیک می‌شود.

وی اظهار کرد: در سال جاری استقبال خوبی از طرح استمرار کشت سیب‌زمینی در مناطق سردسیری مانند اردبیل، همدان، کردستان، آذربایجان، خراسان و غیره شده است؛ به گونه‌ای که کشت این محصول طی دو ماه گذشته انجام شد و برداشت آن نیز از نیمه دوم شهریور آغاز می‌شود و تا پایان آبان‌ امسال ادامه دارد و پس از آن نیز باید به دنبال ذخیره‌سازی این محصول برای تامین بازار در ماه‌های پس از آن باشیم.

نیازی گفت: در حال حاضر هزینه تولید هر کیلوگرم سیب‌زمینی به‌طور متوسط 800 تومان است و هر کیلوگرم از این محصول از کشاورزان 700 تا هزار تومان بسته به کیفیت، خریداری می‌شود.
رییس انجمن ملی سیب‌زمینی افزود: در حال حاضر سیب‌زمینی در مراکز عمده‌فروشی کیلویی 1300 تومان عرضه می‌شود و در بازار مصرف کیلویی حدود 2000 تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠۴-١٣٩٣, ١٨:۴۴

   

پر مبحث ترین ها