سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وقتی دولت هم در مقابل خودروسازان کاری از پیش نمی برد

خودروسازان علیه روحانی

البته فعالان بازار خودرو مي گويند که اعلام تزلزل قيمت‌ها از سوي دولت، بازار را به رکود بيشتر فرو برده است و مردم دست نگه داشته اند تا شايد خودرو ارزانتر شود و بعد از ارزاني، به خريد روی بياورند.
خودرو سازان تنها به ساز خود می رقصند .این واقعیتی است که نمی توان آن را انکار کرد چرا که نه تنها آنها زیر بار تصمیم اولیه شورای رقابت که رای به کاهش قیمت ها با فرمول جدید داده بود نرفتند بلکه حالا اعتراض مستقیم سخنگوی دولت و شخص رئیس جمهور هم بی فایده بوده و باز هم افزایش قیمت خودروها ادامه دارد وخودروسازان برنامه فروش فوري خود با قيمت‌هاي جديد اعلامي از سوي شوراي رقابت را کليد زدند.

این در حالی است که چهارشنبه هفته گذشته بود که محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت به نقل از رئيس جمهور اعلام کرد که وي از نرخ‌هاي تعيين شده از سوي شوراي رقابت راضي نيست و قيمت نبايد در بازار افزايش مي يافت.
با این حال و با وجود این انتقادات اين ماه نيز مطابق ماه‌هاي گذشته، برنامه فروش نقدي از سوي خودروسازان کليد خورد اما اين فروش ديرهنگام که اکنون با گذشت 20 روز از ماه تازه شروع شده است، ابهام قيمتي دارد و براي مردم مشخص نيست که بالاخره چه اتفاقي براي قيمت خودرو در روزهاي آتي رخ خواهد داد.

البته خودروسازان به اين نکته اشاره مي کنند که بر طبق تعهدات، بايد هر ماه 20 درصد از فروش خود را به بازار به صورت نقدي و تحويل فوري عرضه کنند، در حالي که در اين تعهد ذکري از تاريخ نشده و مهم اين است که هر ماه اين ميزان از توليد، عرضه مي شود.

نکته حائز اهميت در اين ميان، تاکيد خودروسازان در آگهي فروش نقدي خود است که بر اين موضوع پافشاري شده که فروش‌هاي نقدي، براساس قيمت‌هاي اعلامي شوراي رقابت صورت خواهد گرفت و حتما همين قيمت‌ها اعمال خواهد شد. اما اين تصميم تنها از جانب عرضه خودرو در بازار است، در حالي که مشخص نيست طرف ديگر که تقاضاي مردم است، باز هم استقبالي از خريد خودروها به صورت نقدي خواهد کرد يا دست نگه مي دارد تا ببيند شوراي رقابت به تکدرخاطر بودن رئيس جمهور از قيمت‌هاي جديد خودرو، واکنشي نشان خواهد داد يا خير؟

البته فعالان بازار خودرو مي گويند که اعلام تزلزل قيمت‌ها از سوي دولت، بازار را به رکود بيشتر فرو برده است و مردم دست نگه داشته اند تا شايد خودرو ارزانتر شود و بعد از ارزاني، به خريد روی بياورند.
اين در حالي است که سخنان سخنگوي دولت، به سرعت در بازار منتشر شده است و همين امر افرادي که براي مصرف خود خودرو مي خرند يا آنهايي که براي سرمايه گذاري به بازار خريد و فروش خودرو مراجعه مي کنند را دچار ترديد کرده است.

به گزارش شفاف، در این میان کیفیت پایین و نامطلوب خودروهای تولید داخل و مشکلات بسیاری که بعد از تحویل گرفتن خودروی صفر برای آنها پیش می آید و باعث می شود هنوز خودرو تحویل مشتری نشده ، سر از تعمیرگاه در آورد، همه و همه این سوال را ایجاد می کند که این همه افزایش قیمت در روزهایی که تحریم ها لغو می شوند و نرخ دلار هم ثابت مانده کجا هزینه می شودو آیا صرف کیفیت خودرو ها می شود یا خیر؟!
در این میان نکته مهم تر اینجاست که معلوم نیست این همه قدرت برای خودروسازان از کجا می آید که حتی به سخنان رئیس جمهور نیز اعتنایی نمی کنند و به گران کردن خودرو ها ادامه می دهند؟!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠۴-١٣٩٣, ٠١:٠۵

   

پر مبحث ترین ها