سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قیمت تسهیلات مسکن متعادل می شود

بروز شده : ۵-٠۵-١٣٩٣, ٢١:٢٩    نسخه چاپی    
اگر سرمایه گذاران با هدف افزایش سقف وام 35 میلیون تومانی خرید و 10 میلیون تومانی جعاله برای خرید اوراق تسهیلات مسکن اقدام کنند، اشتباه کرده اند و در حال حاضر تصمیمی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن وجود ندارد.
مدیر عامل فرابورس ایران با تاکید بر اینکه تقاضا در بخش تسهیلات مسکن واقعی است، تقویت بخش عرضه را به عنوان مهمترین راهکار فرابورس و بانک مسکن برای ایجاد تعادل در بازار اوراق تسهیلات مسکن عنوان کرد.

امیر هامونی با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده در جلسه ای که به منظور ایجاد تعادل در قیمت اوراق تسهیلات مسکن برگزار شد، گفت: این تصمیمات را به منظور افزایش و تقویت عرضه اوراق ارزیابی کرد.

به گزارش ایرنا، وی افزود: در این جلسه سازمان بورس، بانک مسکن، شورای عالی بورس و فرابورس متفق القول بر این عقیده بودند که نوسانات اوراق تسهیلات مسکن ناشی از افزایش تقاضا در بازار این اوراق بوده و ربطی به سفته بازی یا نوسان گیری ندارد، چرا که با اعمال محدودیت فروش اوراق تا 2 ماه پس از خرید و کاهش جذابیت این اوراق برای نوسان گیران، روند افزایشی قیمت ها همچنان تداوم داشته و همین امر افزایش تقاضا در این بازار را نشان می دهد.

هامونی در پاسخ به این پرسش که آیا نمی توان یکی از دلایل افزایش قیمت اوراق را انتشار خبر افزایش تسهیلات در بخش مسکن دانست، توضیح داد: وام هایی که اخیرا بیان شده قرار است تا 80 میلیون در بخش مسکن ارایه شود، اصلا ربطی به اوراق تسهیلات مسکن ندارد و این اخبار مربوط به طرح جدیدی با عنوان صندوق پس انداز خرید مسکن است.

وی گفت: بنابراین اگر سرمایه گذاران با هدف افزایش سقف وام 35 میلیون تومانی خرید و 10 میلیون تومانی جعاله برای خرید اوراق تسهیلات مسکن اقدام کنند، اشتباه کرده اند و در حال حاضر تصمیمی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن وجود ندارد.
هامونی با بیان اینکه انتشار مستقیم اوراق «تسه» به پشتوانه مطالبات بانک مسکن یکی از تصمیات گرفته شده برای ایجاد تعادل در قیمت اوراق تسهیلات مسکن، است، افزود: این طرح که منجر به افزایش عرضه اوراق می شود، پس از بررسی های بانک مسکن و با هماهنگی بانک مرکزی و سازمان بورس و همچنین پیگیری های فرابورس ایران به زودی اجرایی خواهد شد.

مدیر عامل فرابورس ایران از راه اندازی صندوقی با درآمد ثابت به منظور بازارگردانی اوراق تسهیلات مسکن خبرداد و خاطر نشان کرد: این صندوق قرار است با سود تضمین شده ضمن تجهیز منابع خود از طریق جمع آوری سرمایه های سرمایه گذاران، در بانک مسکن سپرده گذاری کرده و امتیاز تسهیلات مسکن ناشی از این سپرده گذاری را در بازار فرابورس عرضه کند.
به گفته وی، این صندوق می تواند با تحدید دامنه نوسان و همچنین بازارگردانی اوراق، به ایجاد و حفظ تعادل در این بازار کمک کند و از طرف دیگر با بالا بردن منابع بانک مسکن، قدرت این بانک را برای انتشار اوراق بیشتر افزایش خواهد داد.

هامونی همچنین به دیگر راهکار ارایه شده برای تقویت بخش عرضه اوراق تسهیلات مسکن اشاره کرد و افزود: سازمان بورس برای سرعت بخشیدن به تجهیز منابع بانک مسکن و افزایش قدرت اعطای وام توسط این بانک ظرف چند روز آینده بخشنامه ای را صادر خواهد کرد که طی آن تمامی صندوق های با درآمد ثابت که پیش از این مجوز گرفته اند، مجاز خواهند بود تا منابعشان را در بانک مسکن سپرده گذاری کرده و بخشی از پرتفوی خود را به فروش اوراق تسهیلات مسکن که ناشی از این سپرده گذاری در بانک مسکن است اختصاص دهند.

مدیر عامل فرابورس ایران در پایان ابراز امیدواری کرد تصمیات اتخاذ شده به زودی روند معاملات اوراق تسهیلات مسکن را متعادل کرده و نوسانات بالای این اوراق را کاهش دهد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠۵-١٣٩٣, ٢١:٢٩

   

پر مبحث ترین ها