سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وعده دولت برای کاهش نرخ تورم محقق شد؟

بروز شده : ٨-٠۵-١٣٩٣, ١٨:٢٨    نسخه چاپی    
کاهش نرخ تورم در سال 93 نیز ادامه داشته و از 30.1 درصد در فروردین ماه به 24.2 درصد در تیر ماه رسیده است. بر همین اساس نرخ تورم از زمان آغاز فعالیت دولت یازدهم در مرداد ماه گذشته تا کنون 10.9 درصد کاهش داشته است.
نرخ تورم از زمان آغاز فعالیت دولت یازدهم در مرداد ماه گذشته تا کنون 10.9 درصد کاهش داشته است.

یکسال از آغاز فعالیت دولت یازدهم سپری می شود و اولویت اصلی دولت در حوزه اقتصاد در این مدت مقابله با تورم بوده که بر اساس گفته ردیس جمهور نرخ تورم باید ر سال 93 به 25 درصد برسد.
اما در حالی که حدود 5 ماه از آغاز سال 93 سپری می شود مرکز آمار ایران، نرخ تورم شهری کشور در دوازده ماهه منتهی به تیرماه امسال را 24.2 درصد و تورم نقطه به نقطه را 14.8 درصد اعلام کرد.و بر همین اساس 8 ماه پیش از پایان سال 93 وعده دولت درباره نرخ تورم از نظر آمار و ارقام محقق شده است.

البته کاهش نرخ تورم منتقدانی را نیز به همراه دارند که معتقد هستند مردم همچنان کاهش تورم را احساس نمی کنند. محمد سلیمانی وزیر سابق ارتباطات و نماینده مردم تهران در این رابطه می گوید قبلاً آقای روحانی گفته بودند که جیب مردم تورم را احساس می کند نه آمار ارائه شده. این بار نه جیب مردم و نه آمار ارائه شده این عدد را قبول ندارند. این عدد فاصله زیادی با آمار اصلی دارد و باید اصلاح شود.

اگرچه عملکرد دولت در زمینه کاهش نرخ تورم منتقدان فراوانی را به همراه دارد اما علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در تحلیل شرایط فعلی اقتصاد ایران با اشاره به روند کاهشی نرخ تورم، حرکت رشد اقتصادی کشور به سمت رشد مثبت و بهبود چشم‌انداز سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، معتقد است که روزهای بهاری اقتصاد ایران در راه است.

وی می گوید وضعیت کلی اقتصاد کشور به گونه‌ای است که می‌توان گفت در حال حاضر کشور درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی است؛ به گونه‌ای که در تمام طول تاریخ دیرپای ایران چنین شرایطی کاملا بی‌سابقه بوده است. البته در پرتو حضور دولت تدبیر و امید و نگاه متفاوت‌تری که در دنیا نسبت به دولت جدید هست، روزنه‌هایی از امید و گشایش ایجاد شده است و امیدواریم که مذاکرات به نتیجه مثبتی نائل آید. اما دولت تدبیر و امید برای شرایط بدتر هم کاملا طراحی و برنامه ریزی لازم را صورت داده و بی‌تردید خواهیم توانست اقتصاد ایران را در مسیری متوازن هدایت کنیم.

به گزارش نامه نیوز، همچنین مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه هنوز از پیچ تورم عبور نکرده ایم و اقتصاد ایران جزء سه دارنده بالاترین تورم در دنیا است، می گوید نباید خروج از رکود منجر به برگشت تورم شود، ضمن اینکه تصمیمات دولت سبب شده است تا با قاطعیت تمام وابستگی‌ها به بانک مرکزی قطع شود.

وی همچنین به مردم وعده داده است که وضعیت اقتصادی سال جاری بهتر از سال قبل خواهد شد و در اقتصاد معجزه و بن بست نداریم.
در حالی که اعداد و ارقام از تحقق وعده دولت درباره تورم 25 درصدی در سال 93 حکایت می کنند اما یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران از وعده رئیس جمهور برای تک رقمی کردن تورم در سال 95 و رساندن آن به 5 درصد خبر داده و اعلام کرده است رئیس جمهور اظهار امیدواری کرده است که تورم، تک رقمی و حتی به 5 درصد برسد.

بر اساس گزارش های مرکز آمار در یکسال گذشته نرخ تورم تا مهر ماه روند افزایش داشته و به 36.2 درصد رسیده و از آبان ماه روند حرکتی نرخ تورم تغییر کرده و در پایان سال گذشته به 32.1 درصد رسیده است.
کاهش نرخ تورم در سال 93 نیز ادامه داشته و از 30.1 درصد در فروردین ماه به 24.2 درصد در تیر ماه رسیده است. بر همین اساس نرخ تورم از زمان آغاز فعالیت دولت یازدهم در مرداد ماه گذشته تا کنون 10.9 درصد کاهش داشته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠۵-١٣٩٣, ١٨:٢٨

   

پر مبحث ترین ها