سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عدد تورم به 25 درصد رسید؛

وعده دولت در خصوص نرخ تورم و تاثیر آن بر زندگی مردم

بروز شده : ٩-٠۵-١٣٩٣, ١۶:٢۴    نسخه چاپی    
اما با رسیدن نرخ تورم مواد خوراکی به 58 درصد و تورم کلی به 40 درصدآن هم در شرایطی که در دوره ای بیشترین درآمد نفتی در تاریخ انقلاب برای دولت دهم بوده است خود رکورد جالبی محسوب می شود.
هنوز از یادها نرفته است که نرخ تورم كه قرار بود براساس آمار سال 91 از مرز 31 درصد بگذرد در سال 92 و در اواخر حیات دولت دهم به 40 درصد رسید!

البته پیش از این ركودتورم 49 درصدی به نام دولت سازندگي ثبت شده بود. در آن دوره نرخ تورم به رقم 49.4 درصد رسيد. اما با رسیدن نرخ تورم مواد خوراکی به 58 درصد و تورم کلی به 40 درصدآن هم در شرایطی که در دوره ای بیشترین درآمد نفتی در تاریخ انقلاب برای دولت دهم بوده است خود رکورد جالبی محسوب می شود.

با روی کار امدن دولت یازدهم حسن روحانی وعده کاهش نرخ تورم را داد.آبان ماه سال 92 بود که محمد باقر نوبخت با بیان اینکه دولت با هرگونه افزایش قیمت‌ غیرمنطقی که وجه گرانی دارد مخالف است و برای تفکیک قیمت‌ها اقدام خواهد کرد، گفت: از بالا بودن نرخ تورم اظهار نگرانی می‌کنم اما این خبر خوب را می‌دهم که نرخ تورم نقطه به نقطه از شهریور تا مهر کاهش یافته است و انتظار داریم شاهد روند نزولی نرخ تور باشیم. البته نرخ فعلی بسیار بالاست و به هیچ وجه مورد رضایت نیست و به همین جهت لایحه بودجه سال 93 به گونه‌ای تهیه می‌شود که شاهد نرخ‌های کمتر تورم نسبت به وضع فعلی باشیم.

به گزارش شفاف، سخنگوی دولت در ان روزها ادامه داد: تورم نقطه به نقطه بر اساس گزارش جامعه شهری این است که تورم از 41 درصد به 37 درصد رسیده است.
با گذشت یک سال از عمر دولت یازدهم ، خرداد ماه بود که مرکز آمار ایران، نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ۹۲ را ۳۱ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه را ۳۸.۲ درصد اعلام کرد.

از سوی دیگر این مرکز نرخ تورم شهری کشور در دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۸.۴ درصد و تورم نقطه به نقطه را ۱۷.۲ درصد اعلام شده است. این در حالی است که همزمان با کاهش نرخ تورم نرخ بیکاری نیز با کاهش روبه رو بوده است.
حالا هم وزیر اقتصاد درباره کاهش نرخ تورم وعده داده است: با برنامه ریزی هایی که صورت گرفته و مهم ترین آن حذف استقراض از بانک مرکزی بوده، توانستیم تا آخر سال 92 براساس آمار بانک مرکزی، نرخ تورم را به 34 درصد و براساس آمار مرکز آمار ایران به 32 درصد برسانیم.

وی افزوده: با وجود اجرای برنامه هدفمندی یارانه ها و اصلاح قیمت حامل های انرژی امسال حتما به نرخ تورم 25 درصد خواهیم رسید.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرده: در یک سال اخیر نرخ تورم نقطه به نقطه یا ماه به ماه کاهش یافته بگونه ای که نرخ تورم نقطه به نقطه در اسفند ماه 19.4 درصد و در فروردین کمی بیش از 17 درصد بوده و این روند کاهشی همچنان ادامه دارد.
وی گفته: معنی کاهش تورم، افت قیمت ها نیست بلکه منظور کاهش نرخ رشد تورم است. و شاید به همین دلیل باشد که مردم ارزانی را حس نمی کنند.

حالا هم بر طبق آخرین گزارش های بانک مرکزی ، تورم یک‌ساله منتهی به تیرماه به 3/25درصد رسیده است. این عدد درحالی به طور رسمی از سوی بانک مرکزی برای تیرماه امسال عنوان می‌شود که دولت در نظر داشت عدد 25 درصد را تا پایان سال محقق کند.
خلاصه نتایج به‌ دست‌آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران بر اساس سال پایه 1390 نشان می‌دهد شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در تیر‌‌ماه 1393 به عدد 8/196 رسید که نسبت به ماه قبل 4/1 درصد افزایش یافت.

همچنین تورم نقطه‌به‌نقطه یعنی شاخص مذکور در تیر‌‌ماه 1393 نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل 6/14 درصد افزایش داشته و نرخ تورم در 12ماه منتهی به تیر‌‌ماه 1393 نسبت به 12ماه منتهی به تیرماه 1392 معادل 3/25 درصد است. این درحالی است که نرخ تورم در پایان خردادماه امسال نسبت به پایان خردادماه سال گذشته، 7/27 درصد اعلام شده بود.
نکته قابل‌توجه در گزارش اخیر بانک مرکزی این است که در حالی که نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه‌های اخیر همواره روندی نزولی داشت، اما در تیرماه این روند متوقف شده است.

با این تفاسیر هر چند دولتی ها به وعده تورمی خود عمل کرده اند اما نکته اینجاست که این کاهش نرخ تورم هیچ تاثیر مثبتی در زندگی مردم نداشته و به همین علت است که افکار عمومی این کاهش نرخ را احساس نمی کند.
باید دید دولت روحانی در روزهای اینده می تواند وضعیت رکود تورمی را در کشور با بسته جدید اقتصادی خود کنترل کند تا بار فشار اقتصادی بر شانه های مردم کم تر شود یا خیر؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠۵-١٣٩٣, ١۶:٢۴

   

پر مبحث ترین ها