سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خرید تضمینی خرما پس از 6 سال توقف از سرگرفته شد

شرکت های چهار گانه خرید تضمینی خرما به هیچ وجه اجازه خرید از دلال و واسطه ها را ندارند و فقط نخلدار و تولید کننده که معرفی نامه به نامش صادرشده باید فروش را انجام دهند.
مدیرکل تعاون روستایی استان بوشهر گفت: با دستور دولت یازدهم برای حمایت از کشاورزان، طرح خرید محصول خرما با قیمت تضمینی که از سال 87 متوقف شده بود از روزشنبه در این استان از سرگرفته شد.

علی قنبری در گفت‌وگو با ایرنا افزود: براساس مجوز کمیسیون تعیین تکلیف محصولات کشاورزی دولت، خرید تضمینی خرما به دو شیوه فله ای و بسته بندی شده در صورت واجد شرایط بودن و تایید توسط سازمان تعاون روستایی خریداری خواهد شد.

وی گفت: قیمت پایه خرید خرمای درجه یک کبکاب فله 10 هزار ریال تعیین شده و به ازای هر درصد افت که تا 70 درصد امکان پذیر است 100 ریال از قیمت یادشده کم می شود.

مدیرکل تعاون روستایی استان بوشهر افزود: اگر خرمای فله ای مشمول 70 درصد افت شود به ازای هر کیلو گرم آن سه هزار ریال وجه به نخلدار پرداخت خواهد شد و اگر درجه یک نیز باشد همان 10 هزار ریال عاید کشاورز می شود.

قنبری گفت: در این ارتباط خرید هر کیلوگرم خرمای کبکاب درجه یک در بسته بندی یک تا سه کیلوگرم نیز 12 هزار ریال تعیین شده است.

وی بااشاره به این که خرمای بسته بندی نیز تا 30درصد می تواند مشمول افت قیمت شود گفت: برای خرمای بسته بندی شده نیز به ازای هر درصد افت 120 ریال از قیمت پایه کسر خواهد شد و در صورت این که خرمایی مشمول 30 درصد افت شود هشت هزارو 400 ریال به نخلدار پرداخت می شود.

مدیرکل تعاون روستایی استان بوشهر گفت: خرید خرما باید با معرفی نامه صادر شده توسط جهاد کشاورزی باشد و پرداخت وجه نیز به شکل چک لیست به فردی که معرفی نامه به نامش صادر شده انجام می شود.

وی گفت: شرکت های چهار گانه خرید تضمینی خرما به هیچ وجه اجازه خرید از دلال و واسطه ها را ندارند و فقط نخلدار و تولید کننده که معرفی نامه به نامش صادرشده باید فروش را انجام دهند.

قنبری افزود: شرکت تعاون روستایی مهرگان در وحدتیه ، شقایق در آبپخش، معرفت در زیارت و وحدت در روستای نظرآقا مراکز تعیین شده برای خرید تضمینی خرما توسط تعاون روستایی هستند.

وی گفت: خرید تضمینی خرما تا یکم شهریور در مراکز چهارگانه یاد شده انجام خواهد شد و

با این اقدام دولت، هیچ گونه خرمایی مربوط به پارسال در بازار باقی نخواهد ماند.

سال گذشته به دلیل کاهش قیمت و رکود بازار خرما حدود 20 هزار تن محصول نخلداران شهرستان دشتستان فروش نرفت اما با دستور اخیر دولت و وزارت جهاد کشاورزی نسبت به خرید توافقی این محصولات از سوی تعاون روستایی اقدام شده است.

استان بوشهر یکی از قطب های بزرگ تولید خرما با تولید سالانه 170 هزار تن است که حدود 80 درصد خرمای تولیدی استان متعلق به شهرستان دشتستان است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۵-١٣٩٣, ١۴:٢۴

   

پر مبحث ترین ها