سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افزایش قیمت بلیت قطار از مهر

بروز شده : ۵-٠۶-١٣٩٣, ١٣:١۶    نسخه چاپی    
این سیستم هوشمند که باعث می‌شود سرعت قطار از مرکز قابل کنترل باشد، از یک‌سو ایمنی راه‌ها را افزایش می‌دهد و از سوی دیگر با کنترل خودکار سرعت‌ها و مدیریت آن در قوس‌های ریلی زمان سفر را نیز کوتاه می‌کند.
مدیر عامل راه‌آهن اعلام کرد: قیمت بلیت قطارهای مسافری از مهرماه افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسن پورسید آقایی - معاون وزیر راه و شهرسازی - امروز (چهارشنبه) در نشست خبری اظهار کرد: قیمت بلیت‌های قطارهای مسافری از مهرماه افزایش می‌یابد و این افزایش بسته به نوع و مدل قطار متفاوت است.

کاهش 3 درصدی مسافران ریلی در سال جاری

مدیر عامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: تعداد مسافران ریلی در پنج ماهه ابتدای امسال کاهش سه درصدی داشته است.

پورسید آقایی در پاسخ به خبرنگار ایسنا اظهار کرد: با توجه به خارج شدن چهار قطار مسافری از خطوط ریلی کشور به دلیل پایین‌ بودن کیفیت خدمات‌دهی آنها، میزان مسافران جابجا شده در پنج ماهه نخست سال سه درصد کاهش یافت.

وی ادامه داد: البته در راه‌آهن برنامه‌ریزی کرده‌ایم با نگاه ویژه به افزایش کیفیت‌ها این رقم را بار دیگر مثبت کرده و با رساندن تعداد مسافران به 27 میلیون نفر تا پایان سال رشد پنج درصدی داشته باشیم.

مدیر عامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر چگونگی اولویت‌های ساخت ایستگاه‌های جدید راه‌آهن اظهار کرد: در سال‌های گذشته به دلایل سیاسی و مسائل دیگر، استارت ساخت خطوط جدیدی زده شده که با توجه به بودجه‌های دولت مشخص نیست تا چه زمانی افتتاح خواهند شد.

کلنگ‌زنی 9000 کیلومتر راه‌آهن و بودجه برای ساخت 300 کیلومتر!

وی افزود: 9000 کیلومتر خط جدید راه‌آهن در سال‌های گذشته کلنگ‌زنی شده این در حالی است که با بودجه فعلی دولت تنها می‌توان سالانه 300 کیلومتر ریل جدید بسازد؛ از این‌رو راه‌آهن تلاش کرده مسیر‌های دارای اولویت خود را به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل اعلام کند تا این شرکت در نخستین مراحل نسبت به ساخت آنها اقدامات لازم را صورت دهد.

پورسید آقایی محور میانه - تبریز را اولویت اصلی ساخت خطوط جدید ریلی دانست و گفت: این خط که کار ساخت آن حدود 12 سال طول کشیده قطعا در صورت افتتاح هم مسیر‌های مسافرتی داخل کشور را کوتاه می‌کند و هم در ترانزیت کالا به شرق اروپا موثر خواهد بود.

افتتاح راه‌آهن گرگان – اینچه‌برون تا 3 ماه دیگر

وی افزود: محورهای قزوین - رشت که به بندر انزلی و آستارا متصل خواهد شد، محور ترانزیتی خواف – هرات که تا پایان امسال افتتاح می‌شود، مسیر گرگان – اینچه‌برون که تا آبان‌ امسال افتتاح خواهد شد و همچنین ایستگاه راه‌آهن همدان که کارهای زیرساختی آن صورت گرفته از دیگر طرح‌های دارای اولویت ساخت خواهند بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی به سه وظیفه‌ اصلی راه‌آهن پرداخت و تصریح کرد: وظیفه توسعه زیربناها و فراهم‌ کردن شرایط کار برای بخش خصوصی، طراحی مشوق‌های اقتصادی لازم و همچنین نظارت بر عملکرد بخش خصوصی در نحوه‌ خدمات‌رسانی به مردم سه وظیفه‌ عمده راه‌آهن به حساب می‌آیند.

آغاز عملیات دو خطه‌ کردن راه‌آهن بافق – اصفهان

پورسید آقایی با بیان این‌که با بودجه 2000 میلیارد تومانی دولت اقدامات خوبی در راستای توسعه زیربناها انجام خواهد شد، اظهار کرد: تلاش خواهیم کرد نسبت به دو خطه‌ کردن مسیر‌های گلوگاهی راه‌آهن در سال جاری اقدامات خوبی صورت گیرد. در این راستا کار دو خطه‌ کردن محور بافق – اصفهان آغاز شده و عملیات اجرایی دو خطه‌ کردن اردکان – چادرملو نیز در سال جاری کلید خواهد خورد. همچنین کار دو خطه‌ کردن محور ترانزیتی اهواز – بندر امام نیز در دستور کار قرار دارد.

محور ریلی تهران - کرج 4 خطه می‌شود

مدیر عامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران همچنین از چهار خطه‌ کردن خط ریلی تهران – کرج خبر داد و گفت: در حال حاضر دو خط در این مسیر فعال هستند که با توجه به اشباع‌ شدن متروی کرج، نیاز به ساخت دو خط دیگر به عنوان محور حومه‌ای نیز احساس می‌شود. پس از چهار خطه‌ کردن این مسیر تلاش خواهیم کرد با اتصال به کرج به قزوین و قزوین به رشت گلوگاه‌های این مسیر را برطرف کنیم.

وی با بیان این‌که بهبود سیستم علائم و ایمنی راه‌ها از دیگر برنامه‌های جدی راه‌آهن به حساب می‌آید، از آغاز به کار سیستم ایمنی APC در آینده نزدیک در مسیر تهران – مشهد خبر داد و گفت: این سیستم هوشمند که باعث می‌شود سرعت قطار از مرکز قابل کنترل باشد، از یک‌سو ایمنی راه‌ها را افزایش می‌دهد و از سوی دیگر با کنترل خودکار سرعت‌ها و مدیریت آن در قوس‌های ریلی زمان سفر را نیز کوتاه می‌کند.

پورسید آقایی اضافه کرد: اجرای ATC در مسیر تهران – مشهد تمام شده و در حال حاضر در حال تست شدن است. امیدواریم با تایید نهایی آن از اول مهر ماه در خط تهران – مشهد این سیستم رسما آغاز به کار کند و سپس به دیگر خطوط انتقال یابد.

مدیر عامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بازسازی خطوط قدیمی را نیز از دیگر اولویت‌های راه‌آهن برشمرد و بیان کرد: در مسیری مانند جنوب که جزو قدیمی‌ترین خطوط ریلی کشور به حساب می‌آید، با توجه به ادامه نیافتن طرح‌های بازسازی آمار بالایی از خروج قطار‌ها از ریل داریم. این کار نزدیک به 30 سال است که در برنامه‌ راه‌آهن بوده اما هرگز عملی نشده است.

به گفته وی امسال کار بازسازی خط درود – اندیمشک آغاز می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠۶-١٣٩٣, ١٣:١۶

   

پر مبحث ترین ها