سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ابعاد تازه پرونده بایک زنجانی/ وقتی پای بانک ها هم در میان است

به تازگی نیز پای بانک ها به ماجرای میلیاردر معروف باز شده است. در حالی که تنها 10روز از انتشار خبر برداشت منابع مالی بابک زنجانی در ازای معوقات وی توسط یکی از بانک‌ها نمی‌گذرد که خبر از جلب‌شدن توجه بهارستانی‌ها به نحوه تسهیلات‌دهی بانک سرمایه روی خط رسانه ها رفته است.
بابک زنجانی در زندان است اما هنوز حاشیه های مربوط به او خبر آفرین می شود.

میلیاردر معروفی که مدتی پیش توسط قوه قضاییه به اتهام عدم پرداخت پول نفت کشور بازداشت شد، حالا او از پشت میله های زندان هنوز خبر ساز است و این در حالی است که تکلیف پرونده وی و اتهاماتی که هر روز به جرم او اضافه می شود چیست؟
همین چند روز پیش بود که مسئولان کمیته پیگیری پرونده این میلیاردر متخلف خبر داده اندکه ادعای زنجانی مبنی بر بلوکه‌شدن دومیلیاردیورو از اموالش صحت نداشته است تا به این ترتیب دروغ دیگری از او رونمایی شود.

بعد از ان هم ابعاد تازه ای از ارتباط وی با رضا ضراب رونمایی شد.
ماجرا از این قرار بود که هر چند رضا ضراب بعد از مدتی آزاد شد و علیرضا بیگدلی، سفیر ایران در ترکیه اعلام کرد: من هرگز مدرک معتبری که دال بر ارتباط میان زنجانی و ضراب باشد را ندیده‌ام. اما مجلس به مدارک جدیدی در خصوص ارتباط ضراب با زنجانی دست یافت و قرار شد هیاتی را راهی ترکیه کند.

امیرعباس سلطانی ، نماینده مجلس همچنین خبر داد که برخی روزنامه‌نگاران ترک در سفر به ایران مدعی شده‌اند اسناد و مدارک تازه‌ای از همکاری نزدیک ضراب و زنجانی در اختیار دستگاه قضایی ترکیه قرار گرفته و به‌همین منظور، به‌زودی هیاتی از پارلمان ایران راهی ترکیه خواهد شد تا اطلاعاتی پیرامون محتوای این اسناد کسب کنند.

او همچنین تاکید کرد: امکانات مالی زیادی متعلق به ایران در حال‌حاضر در دولت یا شرکت‌های ترکیه مورد بهره‌برداری اقتصادی قرار گرفته است.
عضو کمیته تحقیق‌ درباره ابعاد پنهان مانده پرونده بابک زنجانی ادامه داد: یکی از ابعاد پنهان‌مانده در پرونده زنجانی، کمرنگ‌شدن ارتباط میان رضا ضراب و شخص او در معاملات تجاری در کشور ترکیه بوده که این هیات در نظر دارد ابعاد تازه‌ای از این ارتباط تجاری را واکاوی کند.تا به ایت ترتیب مشخص شود که پرونده بابک زنجانی به این زودی ها بسته نخواهد شد.

به تازگی نیز پای بانک ها به ماجرای میلیاردر معروف باز شده است. در حالی که تنها 10روز از انتشار خبر برداشت منابع مالی بابک زنجانی در ازای معوقات وی توسط یکی از بانک‌ها نمی‌گذرد که خبر از جلب‌شدن توجه بهارستانی‌ها به نحوه تسهیلات‌دهی بانک سرمایه روی خط رسانه ها رفته است.
پیش از این عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی از برداشت غیرقانونی بخشی از بدهی‌ زنجانی به وزارت نفت توسط یک بانک خبر داده بود.

عزت‌الله یوسفیان‌ملا درخصوص آخرین وضعیت بدهکاری‌های بابک زنجانی و پیگیری‌های ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در این ارتباط تاکید کرده بود معتقدیم مقدار پولی که از بدهی‌های بابک زنجانی وصول شده باید به حساب وزارت نفت واریز می‌شد نه‌اینکه یک بانکی آن پول را برداشت کند که این خلاف مقررات است.

عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در مورد اقدامات این ستاد در ارتباط با بدهکاران بانکی نیز اظهار کرد: ‌بانک مرکزی با هیاتی که تشکیل داده به‌طور جدی مشغول این مساله است و امیدواریم هرچه‌زودتر گزارش نهایی خود را به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ارایه دهد.

وی درخصوص اینکه آیا در جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تاکنون نامی از مسوولان ارشد دولت قبل به‌عنوان بدهکار بانکی مطرح شده است یا خیر؟ گفت: بانک‌ها در بحث بدهکاران بانکی هیچ‌وقت از خود صداقت نشان نداده‌اند و تاکنون به‌طور رسمی و دقیق میزان مطالبات خود را بیان نکرده‌اند چراکه تصور می‌کنند اگر آن را بگویند اعتبار خود را از دست می‌دهند و سپرده‌گذاران، دیگر در بانک آنها سرمایه‌گذاری نخواهند کرد و به همین دلیل فهرست دقیق و شفافی ارایه نمی‌دهند.

به گزارش شفاف، در هر حال ، تحقیق‌وتفحص از بانک‌ها در مجلس در حالی کلید می‌خورد که فتحی‌پور، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس یکی از عمده‌ترین دلایل آن را ارایه تسهیلات به بابک زنجانی از طریق بانک‌هایی چون سرمایه و عدم دریافت ضمانتنامه کافی می‌داند.

هرچند که مرد اول کمیسیون اقتصادی مجلس، تحقیق‌وتفحص را حول محور سه بانک سرمایه، مسکن و پاسارگاد اعلام می‌کند اما منابع آگاه از بازشدن پرونده تحقیق‌وتفحص از کل بانک‌های کشور در این کمیسیون حکایت دارند.
باید منتظر ماند و دید گزارش تفحص مجلس از بانک ها ابعاد تازه ای از وضعیت پرونده بابک زنجانی را رونمایی می کند یا خیر؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠۶-١٣٩٣, ١١:۴٣

   

پر مبحث ترین ها