سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ارز تک نرخی به بازار نزدیک شد

وی در پاسخ به این سوال که مبنای قیمت ارز آزاد چیست گفته است تعادل عرضه و تقاضا مبنای قیمت ارز آزاد است. تعادل اقتصاد در هر زمان بستگی به نرخ ارز داشته و بانک مرکزی تنها این نرخ ارز را به تعادل و ثبات می رساند.
یکی از اهداف اصلی دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصاد در یکسال گذشته ایجاد آرامش و برقراری ثبات در بازار ارز بود که تا جدود زیادی در این زمنه موفق عمل کرده و این روزها بازار ارز کمتر شاهد نوسان قیمتی است و آرامش در بازار حاکم است.

در شرایطی در یکسال گذشته نظام دو نرخی ارز در اقتصاد کشور فعالیت کرده است که مسئولان اقتصادی دولت معتقدند ارز باید تک نرخی شود و قائم مقام بانک مرکزی در این رابطه با اشاره به آرامش و پایداری که در حال حاضر در بازار ارز کشور ایجاد شده است، گفته است ما مصمم به اجرای برنامه یکسان سازی نرخ ارز هستیم و این امر یکی از اهداف ما محسوب می شود.

همچنین محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری گفته است دولت به تدریج سیاست یکسان سازی نرخ ارز را اجرا می کند بدان معنی که قیمت ارز در بازار آزاد به نرخی که به عنوان نرخ مبادله ای در بانک مرکزی ارائه می شود، نزدیک شود؛ بانک مرکزی به هیچ وجه به دنبال رساندن نرخ مبادله ای به بازار ارز نیست، بلکه بازار آزاد باید خود کاملا این مسئله را تنظیم کند.
در همین رابطه ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی گفته است در حال حاضر در این مسیر حرکت می‌کنیم که نرخ تورم و ثبات در بازار ارز نیز مهر تاییدی بر این موضوع است.

به گزارش نامه نیوز، رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه یکی دیگر از نیازهای تک نرخی شدن ارز تنظیم ارتباطات بین‌المللی و شبکه کارگزاری نظام بانکی است اعلام کرده است که بعد از شفاف‌شدن مسائل بین‌المللی این مهم می‌تواند حاصل شود. ممکن است در حال حاضر همه شرایط این کار فراهم شود اما تلاش داریم این کار همراه با ثبات انجام شود؛ در عین حال به سیاست تک نرخی کردن ارز هم خیلی نزدیکیم.
سیف در ارتباط با زمان تک نرخی شدن ارز گفته است یکی از دستاوردهای ارزشمند دولت یازدهم کنترل و کاهش تورم است.مردم باید بدانند که تورم به معنای افزایش قیمت است و کاهش تورم یعنی اینکه روند افزایش قیمت کاهش پیدا می کند و تورم تک رقمی موجب تولید جدید می شود.

به گفته ریس کل بانک مرکزی در حال حاضر آمادگی تک نرخی شدن دلار در کشور با وجود ثبات در بازار ارز هست، اما باید از نظر تثبیت در شرایط روابط بین المللی نیز مطمئن شویم که اگر این اطمینان حاصل شد به فاصله 6 ماه می توانیم نرخ را انتخاب کرده و اقتصادمان را به سمت یک بازار با ثبات حرکت دهیم.
وی در پاسخ به این سوال که مبنای قیمت ارز آزاد چیست گفته است تعادل عرضه و تقاضا مبنای قیمت ارز آزاد است. تعادل اقتصاد در هر زمان بستگی به نرخ ارز داشته و بانک مرکزی تنها این نرخ ارز را به تعادل و ثبات می رساند.

اما در این میان سوالی که مطرح می شود درباره آینده فعالیت مرکز مبادلات ارزی است که پس از نوسانات شدید ارزی در سال های اخیر به منظور جلوگیری از سو استفاده های ارزی و برقراری ثبات در بازار ایجاد شده است و هم اکنون که دولت به صورت جدی به دنبال تک نرخی شدن ارز است فعالیت این مرکز در حاشیه قرار گرفته است.
در این رابطه سیف در مورد نحوه فعالیت‌های مرکز مبادلات ارزی کشور و برنامه این بانک برای این مرکز می گوید بانک مرکزی به دنبال حذف مرکز مبادلات ارزی نیست بلکه برنامه جامعی برای گسترش فعالیت‌های این مرکز دارد. این بانک پیگیر توسعه فعالیت‌های مرکز مبادلات ارزی است، زیرا این مرکز نقش مهمی در ایجاد آرامش و ثبات در بازار ارز دارد.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه مرکز مبادلات ارزی یک حرکت مثبت برای ساماندهی بازار ارز است، گفته است بانک مرکزی در فکر گسترش فعالیت‌های این مرکز است. طرح جامع مذکور را برای توسعه فعالیت های مرکز مبادلات ارزی در آینده به اجرا در خواهد آورد.
هم اکنون در شرایطی که دولت به دنبال تک نرخی کردن ارز است و قیمت ارز رسمی در مرکز مبادلات ارزی در یکسال گذشته با افزایش 190 تومانی به 2662 تومان رسیده است باید دید چه آینده ای در انتظار مرکز مبادلات ارزی است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۶-١٣٩٣, ٢٣:٢٩

   

پر مبحث ترین ها