سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

«دلار» طلا را زمین زد!

به عقیده کارشناسان رشد قیمت طلا در روزهای دوشنبه و سه شنبه ناشی از انتظار نتیجه نشست مهم کمیته بازار آزاد فدرال رزرو بود.

بارها راجع به تاثیر دلار بر قیمت طلای جهانی سخن به میان آمده است؛ رابطه‌ای معکوس که در هفته گذشته بهای این فلز گرانبها را به 1210 دلار رساند و تمام رشد 8 ماه گذشته‌اش را از میان برد.

به گزارش فرارو، نزدیک به یک ماه است که نوسانات قیمتی در بازار طلای جهانی شدت گرفته است. با احیای اقتصاد آمریکا، دلار در بهترین موقعیت 14 ماه گذشته‌اش ایستاد و طولانی ترین روند صعودی خود را گذراند. این صعود قیمتی به آن معناست که دیگر ورق برای بازار طلا برگشته و بهای آن به آخرین روزهای سال 2013 رسیده است؛ یعنی برابر با 1217 دلار و کمتر از قیمت 1223 دلاری ابتدای سال میلادی.

به عقیده کارشناسان با ادامه تقویت دلار و رشد اقتصادی آمریکا کاهش قیمت طلا در این نقطه هم متوقف نشده و حتی شاید به 1180 دلار هم برسد زیرا با شرایط فعلی دیگر دلیلی برای افزایش قیمت طلا در بازار های جهانی وجود ندارد. دیگر نه دلار نوسانات گذشته خود را دارد و نه ناآرامی های شدیدی در منطقه وجود دارد که قیمت طلا را با رشد همراه کند.

معمولا با افزایش تنش های ژئوپلتیک ارزش دلار کاهش یافته و سرمایه گذاران به بازارهای کم ریسکی همچون طلا سوق داده می شوند. اما حال که ارزش دلار با افزایش همراه شده و نسبت به سایر ارزهای معتبر به بیشترین میزان خود در 14 ماه گذشته رسیده است، سرمایه گذارن متقاعد شده اند تا منابع مالی خود را به بازارهای سرمایه بازگردانند؛ امری که فشار زیادی به قیمت طلا وارد کرده است.

قیمت اونس طلا در ابتدای هفته گذشته برابر با 1229 دلار بود و با آنکه در مقاطعی اندکی رشد را تجربه کرد اما در نهایت با قیمت 1216 دلار هفته را به پایان رساند. اونس طلا در اولین روز کاری هفته گذشته 3 دلار رشد داشت و به قیمت 1232 دلار در بازار به فروش رسید. این رشد در روز سه شنبه هم متوقف نشد و با 2 دلار رشد دیگر بهای هر اونس طلا را به 1235 دلار رساند.

به عقیده کارشناسان رشد قیمت طلا در روزهای دوشنبه و سه شنبه ناشی از انتظار نتیجه نشست مهم کمیته بازار آزاد فدرال رزرو بود.

این نشست یکی از مهم ترین نشست هایی بود که سه شنبه هفته گذشته برگزار شد. بسیاری بر این باور بودند که نتیجه این نشست که قرار بود افزایش و یا ثابت ماندن نرخ بهره دلار را مورد بررسی دهد، مسیر آتی بازار طلا را تا حد زیادی روشن خواهد کرد.

افزایش نرخ بهره در امریکا، دلار را نسبت به سایر ارزها تقویت خواهد کرد. با این اتفاق، اغلب سرمایه‌گذاری‌ها به سمت دلار شیفت کرده و طلا در این شرایط تضعیف خواهد شد. این نرخ بهره از سال 2008 به علت بحران مالی آمریکا به ناچار بین صفر تا 0.25 درصد کاهش یافته بود و دولت از طریق محرک پولی سعی در کنترل بحران کشور داشت.

کارشناسان و تحلیلگرانوال استریت ژورنال، پایگاه اینترنتی اینوستینگ، بانک مریل لینچ، کیتکو نیوز، موسسه آر جی او فیوچرز، بانک سوسایت جنرال فرانسه و دیگر تحلیلگران اقتصادی در هفته گذشته به گمانه زنی پرداختند و بر این نکته تاکید کردند که به احتمال فراوان فدرال رزرو آمریکا اجرای محرک پولی را به طور کامل متوقف و نرخ بهره دلار را افزایش خواهد داد. همین پیش بینی ها باعث شد تا بهای طلا در روز چهارشنبه با افتی 12 دلاری به قیمت 1223 دلار برسد.

پس از اتمام نشست و انتشار نتایج تنها بخشی از گفته کارشناسان به حقیقت پیوست. کمیته بازار آزاد فدرال رزرو به کاهش تزریق پول به اقتصاد آمریکا رای داد اما ابهامات درباره نرخ سود که مهم ترین موضوع مورد توجه فعالان اقتصادی بود همچنان باقی ماند. در بیانیه فدرال رزرو گفته شد که برای افزایش نرخ سود به زمان قابل توجهی نیاز است. همین اتفاق روند کاهشی بازار طلا را متوقف کرد و حتی آن را با یک دلار افزایش به رقم 1224 دلار رساند.

درست است که کمیته فدرال رزور هنوز به طور قطع به افزایش نرخ بهره دلار رای نداده است اما تصویب آن در آینده با قطعیت همراه است. این امر برای فعالان بازار کافی است تا به این باور برسند که دیگر زمان خروج از بازار طلا فرا رسیده و همان طور که در هفته گذشته هم شاهد آن بودیم حجم مبادلات در این بازار کاهش یابد

با آنکه همه جا صحبت از کاهش قیمت طلا و پیش بینی روند نزولی آن است اما تحلیلگران دیگری همچون سایت موتلی فول 3 دلیل عمده برای افزایش چشمگیر طلا در ماه های آینده را برشمرده و آن را پیش بینی کرده اند.

بنا بر این گزارش عامل اصلی ادامه نگرانی‌های بین المللی نسبت به وضعیت اقتصادی و تنش‌های سیاسی جهان همچون تحرکات داعش در عراق و سوریه است که می تواند افزایش بهای طلا را به دنبال داشته باشد.

دومین عامل نگرانی های موجود از وضعیت اقتصادی اروپاست که می‌تواند تقاضای طلا در کشورهای اروپایی را افزایش دهد. و در نهایت تمایل مجدد برخی سرمایه گذاران بزرگ جهان همچون جورج سوروس در طلا شاید نشانه ای از سودآوری مجدد این فلز گرانبها باشند. وجود این عوامل در کنار آغاز به فعالیت بورس طلای چین که از روز پنج شنبه رسما فعالیت خود را آغاز کرده است شاید بتواند امید را به بازار طلا بازگرداند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠۶-١٣٩٣, ١٧:۵٧

   

پر مبحث ترین ها