سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افزایش تولید خودرو هم قیمت‌ها را کاهش نداد/جهش قیمت سمند و تندر 90 در یک هفته

اما در حالی که بازار خودرو با ورود به فصل پاییز رکود جدیدی را تجربه می کند و این روزها کمتر شاهد خرید و فروش است نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تلاش نمایندگان برای کاهش قیمت ها خبر داده و می گوید کمیته تحقیق و تفحص از خودرو با شناسایی متخلفان و بعد از قرائت، پرونده را به قوه قضاییه فرستاد و همچنان به دنبال نتیجه قوه قضاییه و پیگیر مباحث است
تولید خودرو در ایران در 3 ماهه نخست سال جاری با افزایش 40 درصدی همراه بوده است.

در حالی که طی سال های اخیر یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو افت شدید تولید خودروی داخلی بوده است سازمان بین المللی سازندگان وسائل نقلیه موتوری با انتشار آمار تولید خودروی جهان در سه ماهه دوم 2014 برابر با بهار 93 از رشد 39.7 درصدی تولید خودروی ایران در این دوره خبر داده است.
این در شرایطی است که تولید خودروی ایران که در سال های 2012 و 2013 با افت 25 درصدی و 38درصدی مواجه شده بود در سال 2014 رو به افزایش گذاشته است.

بر همین اساس ایران بیشترین رشد تولید خودرو را در سه ماهه دوم 2014 در میان خودروسازان جهان داشته و پس از ایران، اوکراین با رشد 30.6 درصدی و تایوان با رشد 16.5 درصدی به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار داشته اند.

اما افزایش تولید خودرو در شرایطی در سال 93 آغاز شده است که بازار خودرو همچنان در رکود به سر می برد و خبری از افت قیمتها نیست و اخیرا محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره دلایل افزایش قیمت ها گفته است چند تغيير در توليدات خودرو ايجاد شد و اولين مورد اين بود كه بر اساس مصوبه هيئت دولت مجبور شديم موتورها را با استاندارد يورو چهار توليد كنيم كه اين توليد براي ما هزينه مازاد داشت. تغيير بعدي اين بود كه دو درصد به ماليات بر ارزش افزوده توسط مجلس اضافه شد كه اين ارزش افزوده بايد از مصرف كننده دريافت مي شد. افزايش 25 درصد بيمه شخص ثالث و اجباري شدن كپسول آتش نشاني براي ايربگ نيز دو دليل ديگر موثر بود.

وی همچنین درباره ارائه اطلاعات اشتباه به رئیس جمهور در رابطه با بازار خودرو گفته است اين اطلاعات غلط توسط رسانه ها به رئيس جمهور ارائه مي شود. آن ها اعلام مي كنند كه حدود 30 درصد افزايش قيمت داشته ايم در صورتي كه اصلا اين گونه نيست و نسبت به اواخر سال 91 تنها پنج و نيم درصد افزوده شده است. ما با گراني موافق نيستيم ولي با ضرر و عدم افزايش توليد كارخانه جات و ورود كالاهاي خارجي مخالف هستيم. بايد صنعت را به گونه اي اداره كنيم كه به جاي توليد كم با راندمان خوب سود هم داشته باشد. افزايش توليد در سال جاري سود ده بوده است.

همچنین معاون کیفیت گروه خودروسازی سایپا درباره دلایل افزایش قمیت خودرو پس از افزایش تولید گفته است در حال حاضر هر روز درگیر افزایش قیمت قطعه هستیم و این افزایش قیمت قطعات است که قیمت خودرو را بالا می برد و قطعه سازان نیز می گویند اگر منابع مالی کافی به آنها نرسد، تولید قطعات را متوقف می کنند؛ بنابراین به جای طراحی و اجرای طرح‌های متعدد نجات صنعت خودرو باید به عواملی همچون نجات صنعت قطعه سازی متمرکز شد و دولت، مجلس و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز باید به همراه بانک‌ها پشتیبان صنعت خودرو کشور شوند.

اما در حالی که بازار خودرو با ورود به فصل پاییز رکود جدیدی را تجربه می کند و این روزها کمتر شاهد خرید و فروش است نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تلاش نمایندگان برای کاهش قیمت ها خبر داده و می گوید کمیته تحقیق و تفحص از خودرو با شناسایی متخلفان و بعد از قرائت، پرونده را به قوه قضاییه فرستاد و همچنان به دنبال نتیجه قوه قضاییه و پیگیر مباحث است.

وی گفته است در هر صورت مجلس در رابطه با افت قیمت ها کوتاه نمی آید و بر اعتقاد خود وفادار است که قیمت خودرو باید 30 درصد کاهش یابد. متاسفانه خودروسازی حیات خلوت سیاسیون است در حالیکه باید بنگاه اقتصادی باشد.

به گزارش نامه نیوز، طی یک هفته گذشته قیمت خودرو تندر 90 e2، از 38 میلیون و 800 هزار تومان به 39 میلیون تومان و قیمت تندر 90 e1، از 35 میلیون و 300 هزار تومان به 36 میلیون و 100 هزار تومان
افزایش یافته است.
همچنین قیمت خودرو سمند ال ایکس از 29 میلیون و 500 هزار تومان به 30 میلیون تومان رسیده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٧-١٣٩٣, ١٣:٢١

   

پر مبحث ترین ها