سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رویترز: ادامه ترس بانک های خارجی از معامله با ایران

ایران تلاش می کند بانک اچ اس بی سی را به انجام معاملات انسان دوستانه قانع کند. این در صورتی است که قبل از این، بانک این نوع قراردادها و تعاملات را به دلیل ترس از تحریم های آمریکا، تعطیل کرده بود.
بسیاری از بانک های خارجی با وجود توافقنامه هسته ای میان تهران و گروه 1+5، همچنان از تعاملات بازرگانی با ایران خودداری می کنند.

به گزارش عصرایران، رویترز در گزارشی از لندن از نگرانی بانک های بزرگ خارجی از تعامل با ایران خبر داد. دلیل این موضوع، ترس بانک های خارجی از جریمه های میلیاردی آمریکاست که در صورت نقض تحریم های ایران گرفتار آن خواهند شد.

مدیر یک بانک ایرانی گفت: بانک های بین المللی از انجام تعاملات با ایران در زمینه تجارت کالا و فعالیت های انسان دوستانه خودداری می کنند زیرا می ترسند به دلیل نقض تحریم ها، در معرض جریمه کشورهای غربی قرار بگیرند.

با وجود اینکه تعاملات انسان دوستانه بانک های خارجی با ایران شامل انتقال دارو و کالاهای غذایی تحت تحریم نیست اما بانک های خارجی همچنان از ترس مجازات های آمریکا، از ورود به تعاملات بازرگانی به ایران خودداری می کنند.

"بانک خاورمیانه" مستقر در تهران بر تجارت کالاهای انسان دوستانه متمرکز است و کار خود را از نوامبر 2012 آغاز کرد. "پرویز عقیلی کرمانی" مدیرعامل این بانک می گوید بانک در انجام تعاملات خود با سختی هایی روبه رو است.

بانک خاورمیانه، بانک بخش خصوصی و در مالکیت سرمایه گذارانی از جمله شرکت های کوچک و متوسط ایرانی است که هر یک حداکثر سهم 5 درصدی از بانک را در اختیار خود دارند.
اجیلی ادامه داد: انجام اقدامات آسان و ساده ای مانند افتتاح خط اعتباری برای واردات کالا حتی اگر کالاهای انسانی باشد با سختی ها و مشکلاتی روبه رو است.

وی افزود: بانک های بین المللی نمی خواهند ریسک کنند. آنها شرایط ما را درک می کنند و می گویند قواعدی وجود دارد اما درآمدی که از این تعاملات نصیب ما می شود برای تحمل خطر چنین تعاملاتی کافی نیست. آنها می گویند اگر اشتباهی روی دهد با جریمه های سنگینی روبه رو می شوند. این اتفاقی است که در 99 درصد از سیستم بانکداری خارج از ایران روی می دهد.

ایران تلاش می کند بانک اچ اس بی سی را به انجام معاملات انسان دوستانه قانع کند. این در صورتی است که قبل از این، بانک این نوع قراردادها و تعاملات را به دلیل ترس از تحریم های آمریکا، تعطیل کرده بود.

مقامات آمریکایی هم می گویند دامنه مجوزهای صادر شده درباره صادرات مواد غذایی و کالاهای کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران را گسترش داده اند.
آنها همچنین می گویند چیزی به نام کانال های انسان دوستانه را در اروپا و آسیا ایجاد کرده اند تا بازرگانی قانونی با ایران تسهیل شود. این کانال ها شامل شرکت های بین المللی و تعدادی بانک های بازرگانی است که وزارت خزانه داری آمریکا با دادوستد آنها با ایران موافقت کرده است.

دولت های غربی از سال 2006 تاکنون تحریم های شدیدی را علیه ایران به دلیل برنامه هسته اش اعمال کردند که از جمله این اقدامات می توان به توقیف منابع مالی شرکت های ایرانی و ایجاد مانع در برابر بازرگانی و مبادله کالا و تعاملات بانکی و پولی با طرف های ایرانی اشاره کرد.

عقیلی اضافه کرد: تاثیر تحریم ها و محدودیت ها بر بانک های ایرانی در ابتدا به اندازه ای بد نبود که نتوان کاری کرد اما این روند روز به رود بدتر شد. از زمان آمدن حسن روحانی هیچ بهبودی در این وضعیت شاهد نیستیم.
بانک خاورمیانه دارای منابعی به ارزش حدود یک میلیارد دلار است. این شرکت به عنوان یک شرکت تحت تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا مطرح شده است.

هنگامی که با وزارت خزانه داری آمریکا تماس گرفته شد سخنگوی این وزارتخانه گفت بانک خاورمیانه در حکم فوریه 2012 باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تحت تحریم های واشنگتن قرار گرفت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٧-١٣٩٣, ١٣:٣١

   

پر مبحث ترین ها