سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گشایش اولین مجمع ایران و اروپا در لندن/زوال تحریم های فرسایشی

با توجه به چشم انداز ارتقای سطح مناسبات سیاسی و تجاری میان ایران و اروپا ، فرصت های تجاری دراین میان پدیدار خواهد شد وصدای اروپا به منظور ایجاد آمادگی وارزیابی درست ازفرصت های سرمایه گذاری و چارچوب تجاری بعد از تحریم های ایران، اقدام به برنامه ریزی این همایش کرده است
اولین 'مجمع ایران و اروپا' تحت عنوان 'آماده سازی برای سرمایه گذاری وتجارت بعد ازتحریم ها' صبح روز چهارشنبه با حضور شمار زیادی از سیاستمداران، صاحب نظران و دست اندرکاران اقتصادی در لندن پایتخت انگلیس ، گشایش می یابد.

به گزارش ایرنا، این مجمع ازسوی نشریه تخصصی 'صدای اروپایی' مستقر در بروکسل پایتخت بلژیک وبا همکاری موسساتی چون انجمن مطالعات خاورمیانه انگلیس، شرکت سرمایه گذاری 'ای سی ال ' و نشریاتی چون 'فیگارو' به مدت دو روز در هتل 'گروس ونور اسکوار' لندن برگزار می شود.

جک استراو وزیرامورخارجه پیشین انگلیس ونماینده مجلس عوام این کشور، اوبر ودرین وزیر امور خارجه پیشین فرانسه، 'ریچارد دالتون' دیپلمات سابق انگلیسی وعضو موسسه مطالعاتی 'چتم هاوس' وادوارد اواکدن مدیر کل دفتر امور خارجی انگلیس از جمله سخنرانان این همایش هستند.

این همایش نزدیک به شصت نفر سخنران خواهد داشت وشماری از متخصصان و کارشناسان وصاحبان کسب وکار ایرانی اززمره این سخنرانان هستند.

گفته می شود، شرکت کنندگان دراین نشست این فرصت را خواهند یافت که با مدیران وروسای ارشد بیش از200شرکت تجاری ازسراسر بخشها وسیاستگذارانی ازایران و اروپا بحث و گفت وگو کنند.

یکی از دست اندرکاران این مجمع پیش ازشروع این نشست در گفت وگو با ایرنا گفت : در اولین روز این همایش علاوه بر جلسه افتتاحیه که در آن 'اوبر وردین' و 'جک استراو' وزیران خارجه پیشین فرانسه وانگلیس حضور دارند، دو جلسه و سه کارگروه برگزار خواهد شد.

وی گفت: محور سخنرانی های جلسه افتتاحیه که به ریاست 'ریچارد دالتون' برگزارمی شود، 'وضعیت منطقه ای وجهانی ایران درآینده ' خواهد بود که در این سخنرانی ها به روابط ایران با قدرت های جهانی وتاثیر آن بر مذاکرات هسته ای وهمچنین آثار این مذاکرات برنفوذ تهران در خاورمیانه و نیز آینده تجاری ایران پرداخته خواهد شد.

به گفته وی، عناوین دو جلسه ( پانل) امروز درارتباط با روابط تجاری ایران و اروپا دربعد ازلغو تحریم ها وچگونگی ها تعاملات و منافع این دو خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به برگزاری سه جلسه وچند کارگروه درروزپنجشنبه گفت : ' دیپلماسی تجاری'، چشم انداز رشد اقتصادی ایران و توسعه عنصر مالی در ایران از جمله عناوین این جلسات است.

به گفته تحلیل گران مجمع ایران واروپا ، یکی ازبزرگترین گردهمایی هایی است که در سال های اخیر در ارتباط با موضوع سرمایه گذاری در ایران برگزار شده است.

به گفته آنان ، این نشست موید فروپاشی و زوال تحریم هایی است که در سال های اخیر ازسوی کشورهای غربی ازجمله آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است.

به گفته این تحلیل گران، این احساس قوی درمیان شرکت کنندگان دراین مجمع وجود دارد که با توجه به سیاست های واقع گرایانه ومدبرانه دولت دکترحسن روحانی رییس جمهوری ایران وروند مذاکرات جاری میان ایران وگروه پنج به علاوه یک ، تغییراتی بزودی به وقوع خواهد پیوست.

وال استریت ژورنال اخیرا درهمین ارتباط بااشاره به برگزاری این نشست و افراد شرکت کننده درآن نوشته بود: آمریکا تاکید کرده است ایران برای تجارت آزاد نیست اما ظاهرا بسیاری ازفعالان اقتصادی با حضور در این مجمع عقیده دیگری دارند.

وزارت خارجه انگلیس نیز درباره این نشست گفته است که نمایندگان دولت این کشور درهمایش لندن شرکت خواهند کرد تا مطمئن شوند 'سیاست دولت به طور کامل درک می شود وارزیابی واقع بینانه ای ازتحریم های فعلی علیه ایران ارائه کنند.'

دراین میان شماری ازگروه های صهیونیستی از جمله ' فدراسیون صهیونیست ' ،'انجمن دوستان اسراییل درانگلیس'ومحافل نزدیک به آنها ضمن اعلام نارضایتی ازاین برگزاری این مجمع، خواهان تحریم آن از سوی شرکت کنندگان ، شده بودند.

استقبال خوب صورت گرفته از این مجمع، در واقع یک شکست برای این گروه ها و محافل که خواهان ادامه انزوای اقتصادی وسیاسی جمهوری اسلامی ایران هستند ، شمرده می شود.

صدای اروپایی درباره برگزاری این همایش گفته است:بدنبال موافقت نامه تاریخی میان ایران وگروه 'پنج به علاوه یک' درنوامبر2013میلادی، یک سری از تحریم های اقتصادی ایران برداشته شد و درهجدهم جولای در وین ، ایران و این گروه موافقت کردند که مذاکرات خود را درباره برنامه هسته ای ایران تا 24 نوامبر 2014 میلادی ادامه دهند .

'این تصمیم موید آن است که طرفین برای رسیدن به توافق نهایی مصمم هستند و نیز نشانگر وجود یک انتظار درخصوص رفع تحریم های کنونی بین المللی علیه ایران می باشد.'

' با توجه به چشم انداز ارتقای سطح مناسبات سیاسی و تجاری میان ایران و اروپا ، فرصت های تجاری دراین میان پدیدار خواهد شد وصدای اروپا به منظور ایجاد آمادگی وارزیابی درست ازفرصت های سرمایه گذاری و چارچوب تجاری بعد از تحریم های ایران، اقدام به برنامه ریزی این همایش کرده است.'

به گزارش صدای اروپایی، این همایش یک فرصت نادربرای بدست آوردن اطلاعات به روز وعملی ازصاحبنظران همه بخش ها از اروپا و ایران است .

براساس این گزارش، درمیزگردها وکارگروه های تشکیل شده درجریان این همایش دو روزه تصویر روشنی ازاین که کدام تحریم ها علیه ایران برداشته خواهد شد وکدام ها باقی خواهد ماند و نیز تاثیر آنها روی تجارت و سرمایه گذاری میان ایران و اروپا ارایه خواهد شد.

دراین گزارش عنوان شده است: دراین همایش همچنین درباره چالش های اصلی در تجارت با ایران ، چگونگی آمادگی اقتصاد ایران برای افزایش سرمایه گذاری های خارجی و مبادلات تجاری و پتانسیل های موجود برای سرمایه گذاری مشترک وطولانی مدت شرکت های ایران واروپایی بحث و تبادل نظر خواهد شد.

صدای اروپایی همچنین یک نامه ازمحمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری که به تاریخ 26 جولای 2014 میلادی است، منتشر کرده که درآن از برگزاری این همایش که ' با هدف برجسته کردن ظرفیت های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران ' صورت می گیرد، استقبال شده است.

دراین نامه آمده است : ابتکار عمل شما برای برگزاری این همایش و فراهم کردن شرایط برای درک ودانش بهتر شرکت های خارجی و سرمایه گذاران از وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران قابل تقدیر می باشد.

نهاوندیان ابراز امیدواری کرده است که این مجمع ارایه دهنده اطلاعات و فرصت ها برای سرمایه گذاران خارجی وتسهیل سرمایه گذاری های رقابتی در بخش های مختلف اقتصادی ایران همچون صنایع، معادن؛ کشاورزی و تجارت باشد.

وی همچنین گفته است که انتظار می رود شرکت کنندگان در این مجمع ، گام های سازنده ای را به طرف همکاری بخش های خصوصی دو طرف و ایجاد تعامل منطقه و بین المللی با رویکرد برد - برد بردارند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٧-١٣٩٣, ١٠:۴٨

   

پر مبحث ترین ها