سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیر کل آمار ثبت احوال:

ایران پایین ترین رشد موالید را در منطقه دارد

طی سال های گذشته نتوانسته ایم جمعیت و تاثیر آن را بر توسعه به درستی مدیریت کنیم و همین مساله در آینده برای ما مشکل ساز خواهد شد.
مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور گفت: ایران در بین 26 کشور منطقه غرب آسیا رتبه 25 را در حوزه رشد موالید دارد.
'علی اکبر محزون' روز پنجشنبه در 'همایش ملی تبلیغ جمعیت' در مشهد افزود: موضوع جمعیت کشور در صورت تداوم روند فعلی ، در سال های آینده بسیار نگران کننده است زیرا در حوزه اهمیت جمعیت از دو جنبه دچار اشتباه شده ایم.
وی گفت: از سال 1367 به این طرف تاثیر توسعه را بر جمعیت نادیده گرفتیم و امروز هم تاثیر جمعیت را بر توسعه مورد غفلت قرار داده ایم در حالی که بین توسعه و جمعیت نیازمند توازن هستیم و قطعا جمعیت در رشد و توسعه تاثیر اجتناب ناپذیری دارد.
مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال افزود: هر چه در این زمینه غفلت کرده ایم کشورهای اروپایی و غربی در این زمینه به رشد جمعیت خود توجه داشته اند.
وی گفت: طی سال های گذشته نتوانسته ایم جمعیت و تاثیر آن را بر توسعه به درستی مدیریت کنیم و همین مساله در آینده برای ما مشکل ساز خواهد شد.
محزون با اشاره به این که سیاست های غلط در سال های اخیر جمعیت را به یک تهدید تبدیل کرده است افزود: باید به این موضوع توجه داشت که جمعیت عامل اصلی توسعه کشور است لذا دولت باید به این موضوع نگاه ویژه داشته باشد و در این زمینه برنامه ریزی گسترده انجام گیرد.
وی گفت: یک خانواده می تواند تعاملات بین نسلی را شکل دهد در حالی که کاهش فرزند آوری خلاءهای بین نسلی را در آینده رقم می زند که آسیب های اقتصادی و فرهنگی بسیار زیادی را موجب می شود.
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال تاکید کرد: 'تنظیم خانواده' به معنای کاهش فرزندآوری نیست بلکه به معنای برنامه ریزی برای برخورداری از 'خانواده مطلوب با جمعیت متعادل' است که در کشور ما این مفاهیم بگونه ای دیگر مورد توجه قرار گرفته اند.
وی در ادامه اظهارداشت: جمعیت فعلی ایران در پایان شهریور ماه امسال از مرز 78 میلیون نفر گذشته است.
محزون افزود: ایران حدود یک درصد جمعیت دنیا را دارد لذا از لحاظ جمعیت در جهان رتبه 18، در آسیا رتبه 10 و در بین کشورهای منطقه رتبه 25 را داریم.
وی گفت: برای این که رتبه نخست قدرت منطقه را داشته باشیم چگونه با پایین ترین میزان جمعیت می توانیم به این رتبه دست یابیم لذا باید به نقش جمعیت در توسعه توجه و نگاه جدی داشته باشیم.
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال افزود:اکنون جمعیت زیر 15 سال کشور 23،4 درصد، جمعیت 15 تا 29 سال 31،5 درصد، جمعیت 30 تا 64 سال 39،3 درصد و جمعیت بالای 65 سال ایران 5،7 درصد از کل جمعیت کشور را تشکیل می دهند.
وی ادامه داد: پارسال یک میلیون و 470 ولادت در کشور ثبت شد که به ازای هر هزار نفر در کشور 19،1 درصد متولد شده اند.
او گفت: از دهه 60 به بعد هم رشد جمعیت و هم بعد خانوار در کشور به شدت کاهش پیدا کرد بطوری که در فاصله سال های 1385 تا 1390 شمار افراد خانوار از چهار نفر به سه نفر و شمار خانوارهای یک نفره از 5،2 به 7،1 درصد رسید.
محزون افزود: سال های 1364و 1365 بیشترین میزان موالید در کشور با تولد دو میلیون و 200 هزار نفر به ثبت رسید اما پس از آن این روند سیر نزولی به خود گرفت و دیگر چنین رقمی ثبت نشده است.
وی گفت: سطح جانشینی جمعیت یا 'خط باروری' به صورت معمول 2،1 درصد است یعنی هر زن و شوهر حداقل دو فرزند باید داشته باشند این در حالی است که در سال 1390 خط باروری در ایران بین 1،7 و 1،8 بوده است و هر خانواده کمتر از دو فرزند را تحویل اجتماع داده است.
او بیان کرد: در سال 1365 نیز 10 میلیون و 500 هزار زن 15 تا 49 سال(در سن باروری) داشته ایم که دو میلیون و 200 هزار موالید در همین سال در کشور ثبت شده است.
وی افزود: این در حالی است که در سال 90 جمعیت در سن باروری زنان در کشور 22 میلیون و 300 هزار نفر است در حالی که موالید رشد لازم را نداشته است.
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال گفت: در 80 درصد نسل گذشته حداقل سه فرزند ثبت شده در حالی که 82 درصد نسل جدید حداکثر دو فرزند دارند.
وی با بیان این که آمارها نشان می دهد که با افزایش تحصیلات تمایل به فرزند آوری کاهش پیدا کرده است افزود: باید آموزش هایی که در نظام آموزشی ارائه می شود بطور جدی مورد بازنگری قرار گیرد.
او ادامه داد: از دهه 60 به بعد سهم سالمندی در ایران رو به رشد گذاشته و سهم جمعیت جوان در فاصله سال های 85 تا90 از 35،4 به 31،5 درصد کاهش یافته است.
محزون با اشاره به این که بالا رفتن سن ازدواج یکی از دلایل کاهش جمعیت است گفت: هم اکنون 11 میلیون و 200 هزار جوان در آستانه ازدواج در کشور داریم.
وی افزود: 152 هزار نفر در کشور تا سن 49 سالگی ازدواج نکرده اند که 90 هزار نفرشان زن و 62 هزار نفر آنها مرد هستند.
او افزود: همچنین یک میلیون و 300 هزار نفر در معرض خطر گذشتن از سن ازدواج هستند که هنوز ازدواج نکرده اند.
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال همچنین گفت: طبق آخرین آمار 193 میلیارد ریال از بیت المال کشور در حوزه کنترل جمعیت در کشور هزینه شده است.
وی بیان کرد: سازمان ملل هشت آسیب را به عنوان کاهش جمعیت و توسعه یافتگی عنوان می کند که بیش از پنج آسیب آن در کشور ما پدیدار شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٧-١٣٩٣, ١٨:٢۵

   

پر مبحث ترین ها