سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نوبخت: آماده مواجهه با کسری بودجه‌ هستیم

در شش ماهه نخست امسال همه منابع تخصیص نیافت زیرا زمانی که با کاهش تحقق منابع مواجه باشیم، موضوع تخصیص جدی تر می شود و با محدودیت منابع و همچنین نامحدود بودن تقاضا، تخصیص ها به صورت بهینه انجام شود.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اعلام اینکه ۵۳درصد بودجه عمرانی در شش ماهه امسال تخصیص داده شد گفت:با توجه به کاهش قیمت نفت، برای سال آینده باید خود را آماده کنیم تا در بودجه با کمبود مواجه نشویم.

به گزارش تسنیم، محمدباقر نوبخت در همایش روز آمار و برنامه‌ریزی در جمع خبرنگاران گفت: در ادامه با بیان اینکه از سال ۱۳۲۸ تاکنون ۱۰برنامه توسعه در کشور اجرا شده است،‌ گفت: ‌متاسفانه از شاخص های توسعه متوازن فاصله داریم.

نوبخت گفت: از اهدف مهم برنامه ششم توسعه توازن بخشی و اصلاح ۱۰ برنامه گذشته و حرکت به سمت توسعه متوازن است تا در برنامه هفتم توسعه در کنار اهداف سند چشم انداز بیست ساله تحقق یابد.

وی تاکید کرد: سال آینده هم باید منابع را مدیریت کنیم تا با کسری بودجه مواجه نشویم. نوبخت افزود: پارسال بودجه ۲۱۰ هزار میلیارد تومانی را به ۱۵۰هزار میلیارد تومان کاهش دادیم و برای سال ۹۴ هم باید متناسب با منابع هزینه کنیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: مرکز آمار ایران که همواره در مقاطع مختلف منشاء تاثیر و نقش آفرینی قاطع و بلامنازع بوده این بار نیز در دو اقدام همزمان که در حال انجام است انتظار می رود به صورت اثرگذار جایگاه رفیع خود را داشته باشد.

محمد باقر نوبخت در همایش روز آمار و برنامه ریزی افزود : سرشماری عمومی کشاورزی کار بسیار مهم و تاثیرگذار در برنامه ریزی است که در حال حاضر در مرکز آمار ایران در حال انجام است و امید داریم این نتایج سرشماری بتواند برنامه ریزان را در تصمیم گیری درست برای بخش کشاورزی به خوبی رهنمون باشد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور همچنین تدوین برنامه ششم توسعه را در دست اقدام بیان کرد که مرکز آمار ایران در آن نقش مهمی دارد و گفت: با تصویب نظامنامه این برنامه در بخش های مختلف معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور برنامه ششم در حال تهیه و تنظیم است.

وی افزود: برای اینکه برنامه ششم بتواند در شرایط فعلی عدم تعادل منطقه ای و محصول اجرای بیش از ده برنامه را جبران کند به آمار صحیح نیازمند هستیم. معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در ادامه سخنان خود گفت: از سال ۱۳۲۸ نخستین برنامه توسعه کشور آغاز شد و با یک برنامه هفت ساله و سه برنامه پنج ساله ادامه یافت.

محمدباقر نوبخت افزود: برنامه های توسعه ای بعد از یک وقفه از سال ۵۸ تا سال ۶۸ مجدد آغاز شد و پنج برنامه تا کنون به مرحله اجرا درآمده وسال آینده سال آخر برنامه توسعه پنجم است.

وی با اشاره به نامتوازن بودن برنامه های توسعه ای که در کشور به مرحله اجرا درآمده است ، گفت: توازن بخشی و اصلاح ده برنامه گذشته در دستور کار برنامه ششم قرار دارد و این توازن بخشی در برنامه هفتم یعنی تا پایان چشم انداز بیست ساله توسعه کشور باید ادامه یابد.

نوبخت با تأکید بر نگاه متفاوت دولت به توزیع اعتبارات در استان ها افزود: بودجه های عمرانی که به استانها تخصیص داده می شود باید با نگاه توازن بخشی به طرح های عمرانی تخصیص یابد.

وی گفت: طبق تبصره ۲۳ قانون بودجه سال ۹۳، بعد از آنکه ۳۷۷۰ میلیارد تومان بین استانها تقسیم شد شاهد بودیم که با یک رقم اندک دهها طرح عمرانی در یک شهرستان اجرا شد اما نمی توان گفت که از این رقم تخصیص یافته در جهت توازن بخشی استفاده بهینه شده است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در ادامه با اشاره به واقعیت بازار جهانی نفت و تقلیل منابع درآمدی افزود: در شش ماهه نخست امسال همه منابع تخصیص نیافت زیرا زمانی که با کاهش تحقق منابع مواجه باشیم، موضوع تخصیص جدی تر می شود و با محدودیت منابع و همچنین نامحدود بودن تقاضا، تخصیص ها به صورت بهینه انجام شود.

نوبخت با تأکید بر اهمیت توجه به اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از سیاست های دولت آن است که همگام با بودجه هزینه های جاری، بودجه عمرانی هم تخصیص یابد و به همین دلیل شاهد بودیم که در شش ماهه اول سال ۵۳ درصد منابع لازم برای اجرای طرح های تملک دارایی های سرمایه ای پرداخت شد.

وی پرهیز از آغاز طرح های عمرانی جدید و تکمیل طرح های نیمه تمام را از سیاست های دولت بیان کرد و افزود: تا پایان امسال ۲۴۶ طرح نیمه تمام به بهره برداری می رسد. نوبخت گفت: در سفرهای رئیس جمهور کلنگ طرح های جدید زده نمی شود تا به طرح های نیمه تمام دولت اضافه شود، بلکه تأکید دولت در این سفرها آن است که همه طرح ها باید تا پایان سال ۹۳ یا نیمه سال ۹۴ به اتمام برسد.

وی افزود: برای سال آینده نیز باید خود را آماده کنیم تا در بودجه با کمبود مواجه نشویم. معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: اگر کاهش قیمت جهانی نفت ادامه یابد باید متناسب با منابع، بودجه دولت را تنظیم کنیم و در کنار آن توازن منطقه ای مد نظر در برنامه ششم نیز رعایت شود.

نوبخت نقش استان ها را در تدوین برنامه ششم با اهمیت دانست و افزود: برنامه ششم توسعه با اولویت توازن بخشی در حال تهیه است و این برنامه متکی به آمارهای مرکز آمار ایران است که بهنگام در اختیار ما قرار خواهد داد.

وی همچنین از زحمات و تلاش های مدیران و کارشناسان مرکز آمار ایران قدردانی کرد. معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اشاره به اینکه سال ۱۳۲۸ نخستین برنامه توسعه کشور آغاز شد و سپس با یک برنامه هفت ساله و سه برنامه پنج ساله ادامه دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٧-١٣٩٣, ٢٢:۴٩

   

پر مبحث ترین ها