سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مردم به تابلو «زیر نظر بانک مرکزی» اعتماد نکنند؟

بروز شده : ٧-٠٨-١٣٩٣, ٢٢:١٢    نسخه چاپی    
اما نکته قابل تامل این است که در بین این اسامی نام چند بانک و موسسه خصوصی دیده می شود که چند سالی است مشغول فعالیت هستند و جالب تر اینکه از زمان انتشار این اسامی نیز همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.
چندی پیش بانک مرکزی لیستی را که مدتها بود همه در انتظار آن بودند را منتشر کرد، لیستی که به جای انتشار اسامی بانک های غیر مجاز اسامی بانکها و موسسات غیر مجاز در آن اعلام شده بود، بانک مرکزی در این اطلاعیه عنوان کرده است که این کار را برای شفاف سازی انجام داده است.

به گزارش تابناک، در اطلاعیه این سازمان آمده است: در راستاي شفاف سازي و اطلاع‌رساني صحيح به هموطنان گرامي، فهرست بانکها و موسسات اعتباري و ساير نهادهايي که مجوز تاسيس و فعاليت آنها توسط بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران صادر و تحت نظارت قرار گرفته‌اند، به شرح ذيل اعلام مي‌گردد.

توجه به اين مهم ضروري است که بانک‌ها و موسسات اعتباري يا ساير نهادهايي که نام آنها در فهرست قرار ندارد، داراي مجوز از اين بانک نبوده و مسئوليت ناشي از عملکرد ناصحيح آنها مستقيماً متوجه کساني مي‌شود که به اين موسسات مراجعه داشته‌اند.

اما نکته قابل تامل این است که در بین این اسامی نام چند بانک و موسسه خصوصی دیده می شود که چند سالی است مشغول فعالیت هستند و جالب تر اینکه از زمان انتشار این اسامی نیز همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند. روابط عمومی بانک مرکزی طی این اقدام به انتشار اسامی موسسات مالی مجاز اشاره کرده قاعدتا بر این اساس اسامی موسساتی که در جدول بانک مرکزی قید نشده باشند باید به عنوان موسسات مالی غیر مجاز شناخته شوند.

در این فهرست اسامی موسسه های مالی واعتباری معروفی نظیر ثامن الحجج، ثامن الائمه، آرمان، فرشتگان، نور، میزان، فردوسی و مولی الوحدین دیده نمی شود. از میان بانک های خصوصی نیز، نام یکی از معروف ترین ها در لیست نیست.

برخی از این اسامی با توجه به فعالیتی که در سالهای گذشته انجام داده اند، توانسته اند سرمایه گذاران قابل توجهی را جلب کنند، حال اگر این بانکها و موسسات غیر مجاز هستند، چرا دولت تا کنون مانع از فعالیت آنها نشده و در صورتی که بخواهد این کار را انجام دهد، بازگشت سرمایه کسانی که به آنها اعتماد کرده اند از چه طرقی خواهد بود؟

مردم به تابلو «زیر نظر بانک مرکزی» اعتماد نکنند؟

مردم به تابلو «زیر نظر بانک مرکزی» اعتماد نکنند؟

مردم به تابلو «زیر نظر بانک مرکزی» اعتماد نکنند؟

مردم به تابلو «زیر نظر بانک مرکزی» اعتماد نکنند؟

مردم به تابلو «زیر نظر بانک مرکزی» اعتماد نکنند؟

مردم به تابلو «زیر نظر بانک مرکزی» اعتماد نکنند؟

مردم به تابلو «زیر نظر بانک مرکزی» اعتماد نکنند؟


لیست بانک ها و موسساتی که از سوی بانک مرکزی مجاز شناخته شدند

ابراهیم نکو، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در اعتراض به موارد پیش آمده و با اشاره به گفته های تهرانفر در این خصوص گفت: «این هشدار به معنای چراغ سبز برای ادامه فعالیت است. شاید این موسسه ها از دستورات بانک مرکزی سرپیچی کرده و یا دهن کجی کرده اند و حال بانک مرکزی قصد دارد تا از این طریق به آنان هشدار داده و یا فعالیتشان را محدود کند اما این باز هم دلیل نمی شود که بدون شفافیت کامل مردم را دچار سردرگمی کنند»

نکو تصریح کرد: «حال اولین اقدام بانک مرکزی باید آن باشد که مواضع خود را به شفافی اعلام کند. بگوید که این کار تنها برای ایجاد شفافیت در جامعه بوده و مردم را نسبت به تصمیماتشان آگاه کند. در این شرایط مردم خود در آرامش تصمیم می گیرند که باید سرمایه های خود را از این موسسه ها خارج کنند تا نه».

وی افزود: «بانک مرکزی باید اعلام کند که اگر وجود موسسه ای به نفع مردم و جامعه نیست برای تعطیلی و جمع آوری آن اقدام می کند و ضررهای مردم را هم یا خود به عنوان متولی و یا همان موسسه مالی پرداخت خواهد کرد که نگرانی ای برای مردم وجود نداشته باشد. بانک مرکزی باید احترام به مشتریان را سرلوحه خود قرار دهد و آنچه که به نفع آنان است را عملی کند نه این که با انتشار اخبار اینچنینی وحشت و نگرانی را به مردم وارد کرد».

این اقدام بانک مرکزی باعث شد تا نمایندگان مجلس روز گذشته وزیر اقتصاد را برای پاسخگویی به مجلس دعوت کنند اما گویا نمایندگان از صحبت های وزیر نیز به جواب روشنی نرسیده اند، محمد رجایی در این باره می گوید: ما از وزیر سوال کردیم چگونه ممکن است موسسه ای چندین شعبه در سراسر کشور داشته باشد اما بانک مرکزی اطلاعی از آن نداشته باشد؟ وی گفت متاسفانه کوتاهی در انجام مسئولیت ها باعث این گونه ایرادات در کشور می شود.

حال باید دید، برخی از این موسسات و بانکها که تا دیروز در لیست سفید بودند و مشغول فعالیت، بعد از این چه خواهند شد، و بر سر کسانی که به تابلو بانک هایی که در اغلب آنها جمله "زیر نظر بانک مرکزی" وجود دارد و باعث اعتماد سرمایه گذاران شده است، چه سرنوشتی در انتظارشان است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٨-١٣٩٣, ٢٢:١٢

   

پر مبحث ترین ها