سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مجلس نتوانست در کاهش قیمت خودرو کاری از پیش ببرد

بروز شده : ١-٠٩-١٣٩٣, ٢٢:٣٣    نسخه چاپی    
دولت هر بار اعلام می‎کند که تورم را کاهش داده است اما قیمت خودرو که تورمی مستقیم دارد کاهش پیدا نکرده است.
قیمت خودرو یکی از دغدغه هایی است که مردم ایران کم بیش سالهاست که با آن دست به گریبان هستند، موضوع افزایش قیمت خودرو معمولان به اوایل سال یا اواخر سال مربوط می شد، اما در سالهای اخیر اوضاع فرق کرده است و خودرو سازان کشور دیگر برای گران کردن محصولات خود منتظر پایان سال نمی مانند و هر زمان که بخواهند قیمت ها را به میل خود افزایش می دهند.

به گزارش «تابناک»، شرایط اقتصادی کشور و قوانین موجود نیز به گونه ای است که محدودیتی برای خودرو سازان ایجاد نمی کند و با توجه به این چون احساس خطری نیز از جانب محصولات با کیفیت خارجی وجود ندارد، بنابراین، این موضوع تبدیل به یک بورس رقابتی برای تولید درآمد بیشتر برای سازندگان خودرو های داخلی شده است.

اما با دامنه دار شدن اعتراضات مردمی در خصوص قیمت های نجومی خودرو سازان داخلی و حتی قهر برخی خریداران خودر باعث شد تا پای شورای رقابت به این بازی کشیده شود، اما این شورا به جای سیاست گذاری و تعیین خط و مشی های کلی برای رقابتی کردن بازرا و همچنین ایجاد توازن عرضه و تقاضا، بیشتر در نقش یک میانجی بین مصرف کننده و تولید کننده ظاهر شد، و در نهات نیز به جای اینکه حداقل جاتب حق را نگه دارد به طرف تولید کننده متمایل شد و در نهایت بازار بار دیگر شاهد افزایش قیمت خودرو گردید.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای ناظر بر عملکرد این شورا نیز با اینکه در ابتدا فشار زیادی را برای کاهش و تعدیل قیمت ها وارد کردند اما در نهایت شورا با کاهش بسیار ناچیزی در قیمت خودرو ها، اعلام کرد که نظر مجلس را پذیرفته است.

این در حالی است که نمایندگان مجلس در تحقیقاتی که انجام داده بودند و به گفته خود نمایندگان از جمله نادر قاضی پور قیمت تمام شده خودرو بسیار پایین تر از چیزی است که تحویل مشتری می شود و این نمایندگان حتی وعده کاهش قیمت تا 30 درصد را نیز به مردم داده بودند.

به هر حال آنچه از شواهد موجود به دست می آید این است که ضرب العجل های مجلس هم نمی تواند جلوی شورای رقابت و خودرو سازها را در افزایش قیمت ها بگیرد و افزایش قیمت ها هر زمان که مدیران این تولید کننده ها اراده کنند انجام خواهد شد.

این گونه رفتار نمایندگان ناظر در شورای رقابت در روزهای اخیر باعث واکنش دیگر نمایندگان شده است و در واقع به نوعی صدای دیگر نمایندگان را نیز در آورده است به طوری که حتی نمایندگان کمیسیون هایی مانند قضایی و حقوقی و اقتصادی و چند نماینده دیگر در کمیسیون های دیگر نیز به این موضوع اعتراض کرده اند.

محمد رضا پور ابراهیمی نائب رئیس کمیسون اقتصای در گفت و گو با تابناک در این خصوص می گوید: طبق آنچه که ما در دست داریم شورای رقابت باید قیمت های خود را تعدیل می کرد، و برای این کار نیز یک آنالیزی هم ارائه دادند و حتی روی تغیرات آپشن ها هم کار شد، آنچه مورد نظر شورای رقابت و مجلس شورای اسلامی بود، ناظر بر این موضوع بود که قیمت ها باید کاهش داشته باشد.

اما به نظر می رسد شورای رقابت وارد موضعی شده تحت عنوان قیمت گذاری که اساسا موضوع بحث شورای رقابت نیست، شورای رقابت به جای اینکه رویکردهای رقابتی را در بازار ایجاد کند خود وارد بازی قیمت گذاری شده است و تا زمانی که این شورا به جایگاه خود بر نگشته است اوضاع بهتر نخواهد شد.

این نماینده گفت ابزار مستقیم قیمت گذاری کار شورای رقابت نیست، باید شورا با سیاست گذاری و ایجاد توازن در عرضه و تقاضا قیمت ها را کنترل کند، به دلیل اینکه تنوع خودرو سازی در کشور ما زیاد نیست و منحصرا مربوط به دو یا سه شرکت خودرو سازی می شود متاسفانه باعث ایجاد نا هماهنگی بین شرکتها شرایط خواصی را ایجاد کرده است.

تصور ما این است که باید شرایطی ایجاد شود که بازار خود را به تعادل برساند نه اینکه با مکاتیزمهای تعادلی دستوری مثل مالیات و گمرک و عوارض تا صادرات و واردات استفاده کنیم، به هر حال آنگونه که از شواهد بر می آید شورای رقابت قادر به کاهش قیمت ها نیست و یا ضمانت های اجرایی مناسب را در اختیار ندارد.

این نماینده گفت دولت و مجلس به صورت عملیاتی نمی تواند در خصوص قیمت گذاری ورود کند بلکه همان طور که گفته شد باید سیاست های مستقیم و غیر مستقیم باید در این خصوص گرفته شود تا بازار کنترل شود، به هر حال ریز اطلاعات در این خصوص در اختیار نمایندگانی است که در این خصوص عضو ناظر بر شورای رقابت بودند و اینکه این گونه سکوت کرده اند دلیلش مشخص نیست.

همچنین نماینده مردم کوهدشت در مجلس با ابراز نارضایتی از وضعیت خودرو در کشور گفت: که کیفیت پایین و قیمت خودروها زیاد است.

الهیار ملکشاهی در جمع خبرنگاران با ابراز نارضایتی از وضعیت خودرو در کشور اظهار کرد: افزایش قیمت خودرو با کاهش تورم همخوانی ندارد.

وی ادامه داد: دولت هر بار اعلام می‎کند که تورم را کاهش داده است اما قیمت خودرو که تورمی مستقیم دارد کاهش پیدا نکرده است.

ملکشاهی تأکید کرد: اگر خودروسازان داخلی محصولات کیفیت پایین خود را گران می‎کنند،‌ دولت نیز واردات خودرو را آزاد کند تا مردم خودرو با کیفیت مناسب تهیه کنند؛ چرا که داشتن خودروی دارای کیفیت بالا حق مردم است.

نماینده مردم کوهدشت در پایان گفت: هدف خودروسازان نباید فقط کمیت باشد و باید کیفیت و قیمت را هم در نظر بگیرند
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٩-١٣٩٣, ٢٢:٣٣

   

پر مبحث ترین ها