سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خودروهای چینی ارزان شدند

بروز شده : ٧-٠٩-١٣٩٣, ١٧:٢٧    نسخه چاپی    
هیات ٦٢ نفر از چین، ٥٨ نفر از ترکیه، ٤٧ نفر از کره، ٣٧ نفر از ژاپن، ٣١ نفر از آلمان و ٢٤ نفر از ایتالیا نشان می‌دهد که صنعت خودروی دنیا برای حضور در ایران نقشه‌ها کشیده است و دلیل قانع کننده ای برای انتظار مردم در بازار خودرو است.
همزمان با برگزاری دور پایانی مذاکرات هسته ای قیمت بسیاری از خودرو ها در بازار قابت باقی ماند.
به گزارش نامه نیوز، در شرایطی که بازار خودرو از ابتدای سال تا کنون در رکود به سر می برد بسیاری از فعالان بازار اعتقاد داشتند توافق نهایی در مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 در وین می تواند رکود از بازار را از بین ببرد که این اتفاق رخ نداد تا بازار خودرو همچنان در شرایط ویژه قرار داشته باشد.
البته بازار خودرو کشور فقط به دلیل مذاکرات هسته ای در رکود به سر نمی برد اما به هر حال این موضوع نیز در رکود بازار اثر داشته و مشتریان در انتظار نتایج مذاکرات نشسته بودند تا پس از اعلام نتیجه نهایی، اقدام به خرید و فروش خودرو کنند.
به اعتقاد کارشناسان پیش از نهایی شدن نتیجه مذاکرات بازار خودرو نیز مانند دیگر بازارهای کشور، در شرایط رکود و انتظار قرار داشت و البته هنوز هم شرایط فعلی پابرجا است، به همین دلیل بسیاری از مشتریان برای خرید و فروش خودرو دست نگه داشتند تا ببینند تکلیف مذاکرات هسته‌ای چه می‌شود.
البته این در شرایطی است که حضور هیات ٧٠ نفری مدیران خودروساز و قطعه‌ساز فرانسوی که هم‌اکنون نیز صدرنشین بیشترین تعداد قراردادهای خودرویی هستند، هیات ٦٢ نفر از چین، ٥٨ نفر از ترکیه، ٤٧ نفر از کره، ٣٧ نفر از ژاپن، ٣١ نفر از آلمان و ٢٤ نفر از ایتالیا نشان می‌دهد که صنعت خودروی دنیا برای حضور در ایران نقشه‌ها کشیده است و دلیل قانع کننده ای برای انتظار مردم در بازار خودرو است.
ساسان قربانی، سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو با بیان اینکه مسائل ناشی از تحریم‌های مالی در ایران همچنان سد راه انعقاد قرارداد میان خودروسازان خارجی با ایرانی‌ها است، می‌گوید: امیدواریم در مرحله اول مذاکرات که دهم اسفندماه صورت می‌گیرد، تحریم‌های مالی لغو شود. بدون شک ارتباطات مالی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین موضوعاتی است که در صنعت خودرو وجود دارد. یک تولیدکننده داخلی یا یک قطعه‌ساز داخلی، هزینه‌های مضاعفی را ناشی از تحریم مالی متحمل می‌شود و همین امر باعث شده تا به راحتی نتواند مانند تمامی رقبای خود، فعالیت داشته باشد.
وی می‌افزاید در مرحله اول پیش‌بینی شده است که مذاکرات ایران با ١+٥ روز دهم اسفندماه انجام شود که امیدواریم این مذاکره، به لغو تحریم‌های مالی علیه ایران منجر شود اما بسیاری از قراردادهایی که در صنعت خودرو و قطعه‌سازی کشور منعقد می‌شود، دوره مذاکره طولانی دارد و اگر در مورد یک محصول، قرار باشد پروژه‌یی آغاز شود که منجر به طراحی پلت‌فرم و تولید خودرو شود، به طور قطع زمان‌بری، طولانی‌تر خواهد شد. وقتی طرف خارجی، افق را روشن ببیند، اقدام به انجام مذاکره کرده و مسیر مذاکره را طی می‌کند تا با برداشتن موانع، به سرعت قرارداد را وارد فاز انعقاد و عملیاتی شدن کند. بنابراین این امیدواری وجود دارد که طرفین به این اجماع برسند که مذاکره مثبت بوده است. البته گاهی مذاکره برای انعقاد یک قرارداد دو تا سه سال به طول می‌انجامد ولی اجرا به سرعت انجام می‌گیرد.
این در شرایطی است که در کنار رکودی که در بازار وجود دارد موضوع تعیین قیمت ها نیز همچنان به عنوان یکی از مسائل اصلی در صنعت خودروسازی مطرح است و محمد علی مددی عضو ناظر مجلس در شورای رقابت گفته است طی دو هفته اخیر جلساتی برای تعیین قیمت 5 محصول جدید ایران خودرو و سایپا در شورای رقابت تشکیل شده است. این جلسات برای قیمت‌گذاری محصولاتی که توسط دو شرکت بزرگ خودروساز آماده فروش هستند، برگزار شده است.
به گفته مددی، وانت سایپا و پارس تندر 90 از جمله خودروهایی هستند که قرار است توسط شورای رقابت قیمت گذاری شوند.
وی در مورد قیمت‌گذاری تندر 90 نیز گفته است با توجه به اینکه تولید این خودرو روند کاهشی دارد و قرار است از رده تولید خارج شود، قیمت‌گذاری برای آن انجام نمی‌دهیم ولی مشتقات تندر 90 و محصولات جدید تولیدی بر روی پلت‌فرم این خودرو را قیمت‌گذاری خواهیم کرد.
وی در مورد اجرای 5 شرط تعیین شده از سوی شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو از سوی خودروسازان هم تاکید کرده است اگر خودروسازان این شروط را رعایت نکنند، افزایش قیمت محصولات آنها را نخواهیم پذیرفت
------------------
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٩-١٣٩٣, ١٧:٢٧

   

پر مبحث ترین ها