سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کاهش قیمت جهانی نفت به موضوع اساسی حوزه اقتصاد تبدیل شده است

این در حالی است که عرضه بیش از تقاضای نفت به بازارهای جهانی در چند ماه گذشته، قیمت نفت را به پایین ترین حد آن در پنج سال گذشته رسانده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: ادامه روند کاهش قیمت جهانی نفت خام، نگرانی کشورهای تولیدکننده از کسری بودجه را افزایش داده و به یکی از موضوعات اساسی تصمیم گیری در حوزه اقتصاد تبدیل شده است.
 
غلامرضا تاجگردون در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: با توجه به اینکه ایران کشوری دارای منابع عظیم نفت و گاز بوده و بخش عمده درآمدهای ارزی خود را از فروش نفت و فرآورده های نفتی تامین می کند، هرگونه کاهش و یا افزایش غیرعادی جهانی بهای نفت تاثیری شگرف بر افق های اقتصادی و صنعتی کشور خواهد داشت.

وی افزود: نفت به عنوان یکی از مهمترین فاکتورهای اقتصاد کلان جهانی شناخته و با توجه به اهمیت و کاربردهای متفاوت آن، در جهان امروز نه تنها به عنوان یک عامل تعیین کننده اقتصادی و صنعتی که به عنوان یک عامل سیاسی و امنیتی نیز مطرح می شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به نزدیک شدن به زمان تنظیم و تدوین بودجه سال 94 و ارایه آن به مجلس، گفت: به نظر می رسد، دولت بهای نفت خام خود در بودجه سال 94 در محدوده 70 دلار به ازای هر بشکه تعیین کند اما با توجه به کاهش قیمت نفت به حدود 70 دلار در روزهای اخیر، کسری بودجه، تنها با صرفه جویی در بودجه جاری و برخی هزینه ها و پروژه های کشور قابل جبران است.

وی با تاکید بر اینکه دولت نباید تخصیص بودجه به بخش های عمرانی را کاهش دهد بلکه هزینه ها را باید بهینه کند، افزود: دولت در راه رسیدن به اقتصاد پویا در دام اقتصاد بسته و خودمحور گرفتار نشود و مفاهیمی چون بهینه سازی در هزینه کرد دولت جای واقعی خود را پیدا کند.

نماینده مردم گچساران در مجلس افزود: به عبارتی؛ بدنه اقتصادی کشور باید بتواند در مقابل انواع فشارها و ضربه های اقتصادی از جمله هرگونه تحریم و فشار همه جانبه خارجی که سد راه پیشرفت کشور است، مقاومت کند.

وی با اشاره به اینکه بازگشت به قیمت های سابق در افق کوتاه پیش بینی نمی شود، افزود: دولت تلاش خود را برای به نتیجه رسیدن مذاکرات به کار بست تا بخشی از مشکلات اقتصادی را حل کند اما باید توجه داشت که مذاکرات؛ درمان کوتاه مدت اقتصاد است و درمان بلندمدت آن، اجرای اقتصاد مقاومتی است.

تاجگردون تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی به تشخیص حوزه های فشار در شرایط تحریم و تلاش برای کنترل و بی اثر کردن این فشارها و تبدیل آن به فرصت کمک می کند اما پیش شرط رسیدن به این هدف، باور، مشارکت همگانی و اعمال مدیریت های عقلایی است.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی بر مزیت های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی تاکید دارد، افزود: هدف اقتصاد مقاومتی داشتن اقتصادی فعال و پویا و نه یک اقتصاد منفعل و بسته است.

این نماینده مجلس افزود: در اقتصاد مقاومتی مردم باید الگوی مصرف خود را تغییر دهند و از مصرف کالای خارجی به سمت مصرف کالای داخلی گرایش پیدا کنند و مجموع تدابیر و راهکارها را برای پیشبرد امور اقتصادی در شرایط مقاومت به کار گیرند.

گفتنی است، به گزارش خبرگزاری رویترز، بعد از انتشار پیش بینی آژانس بین المللی انرژی مبنی بر کاهش قیمت نفت در سال آینده میلادی به دلیل افزایش عرضه و کاهش تقاضا، قیمت نفت خام برنت روز جمعه (٢١ آذر ماه ٩٣) در بازارهای جهانی بیش از سه درصد کاهش یافت و به بشکه ای ٦٢ دلار رسید.

قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان فعالیت بازارهای روز جمعه به ٥٨ دلار در هر بشکه کاهش یافت.

افزایش ذخایر نفتی آمریکا و همچنین تاکید مجدد عربستان بر کاهش ندادن تولید خود برای حمایت از قیمتها موجب شد تا قیمت نفت در دو روز گذشته به شدت کاهش یابد.

این در حالی است که عرضه بیش از تقاضای نفت به بازارهای جهانی در چند ماه گذشته، قیمت نفت را به پایین ترین حد آن در پنج سال گذشته رسانده است.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٩-١٣٩٣, ٠٩:۴۵

   

پر مبحث ترین ها