سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بانك مركزی: شيوه صدور دسته چك تغيير مي‌كند

نرخ تعيين شده ارز در بودجه ٩٤ يك نرخ محاسباتي است كه به هيچ‌وجه تعهدي نسبت به تحقق آن وجود ندارد. ممكن است شرايط به گونه‌يي شود كه اين نرخ محقق نشود يا اندكي تغيير داشته باشد كه ارتباطي با بازار ندارد.

رييس كل بانك مركزي از كاهش تعداد چك‌هاي برگشتي خبر مي‌دهد و اين را نشانه‌يي از بازگشت ثبات به كشور مي‌داند.

 

به گفته وي در چهار سال گذشته ٢٦ ميليون چك برگشت خورده است اما حالا رقم چك‌هاي برگشتي در هفت ماه اول سال چهار ميليون برگه اعلام مي‌شود.

 
به گزارش اعتماد، هر چند براساس آمار ارايه شده از سوي ولي‌الله سيف حجم چك‌هاي برگشتي تفاوت چنداني را نسبت به سال گذشته تجربه نكرده است و وي جزيياتي از بابت مبلغ چك‌هاي برگشتي و سهم آنها در كل اسناد مبادله شده ارايه نكرده است اما مي‌گويد تعداد چك‌هاي برگشتي بالاست. 


هر چند بسياري از كارشناسان بالا بودن تعداد چك‌هاي برگشتي را ناشي از وضعيت اقتصادي مي‌دانند و معتقدند بايد راهي براي حل اين بحران انديشيد اما رييس كل بانك مركزي در سخناني چاره كار را اصلاح شيوه صدور چك مي‌داند.

 

 اعطاي دسته چك براساس سابقه مالي

 
رييس كل بانك مركزي درباره شرايط صدور دسته چك گفت: نظام بانكي بايد شرايط اعطاي دسته چك را به متقاضيان به شكل دقيق مشخص كند و بر حسب سابقه مالي بايد دسته‌چك اعطا كرد.


وي با اشاره به تعداد بالاي چك‌هاي برگشتي گفت: براي ساماندهي در اين حوزه ترتيباتي در نظر گرفتيم تا با راه‌اندازي سامانه‌يي به نام چكاوك جهت بررسي اعتبار مالي درخواست‌كننده چك مشخص و نتيجه بانك صادركننده به شكل آني اعلام شود. اين سامانه هم‌اكنون در ١٢ استان كشور اجرايي شده و تا اسفند سال جاري در سراسر ايران اجرايي مي‌شود.

 
او تعداد چك‌هاي برگشتي را موجب بي‌اعتمادي در بازار و اقتصاد كشور دانست و گفت: نظام بانكي و مردم بايد براي كاهش آن اقدامات لازم انجام بدهند. وظيفه مردم مراعات در نحوه چك دادن است و به نظام بانكي توصيه كرد تا بدون دليل به افرادي كه سابقه خوب مالي ندارند دسته چك صادر نكنند.

 

وضع اقتصاد خوب است

 

رييس كل بانك مركزي از بهبود اوضاع اقتصادي سخن گفت و براي اثبات اين ادعا نقبي به تورم زد و ادامه داد: تورمي كه در خرداد ماه سال ٩٢ برابر با ٤١ درصد گزارش شده بود، اكنون روند نزولي دارد و رو به كاهش است.

 

او كه در جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان تهران سخن مي‌گفت، با بيان اينكه رشد اقتصادي كه با شيب منفي از سال ٩١ شروع شد و تا سال ٩٢ هم ادامه داشت حالا در سه ماهه نخست سال جاري به روند مثبت رسيده است و بايد به اين مهم توجه داشته باشيم، افزود: ركود در اقتصاد و تورم افسارگسيخته دغدغه ما در ايجاد آرامش بود و خوشحاليم كه اين موضوع تا حد زيادي مرتفع شده است. تا مردادماه سال ٩٣، متوسط قيمت ارز با كاهش ٥/٦ درصدي نسبت به سال قبل روبه‌رو شده است.

 

نوسانات ارز ٧٤ درصد كاهش يافت

 

وي با اشاره به اينكه نوسانات نرخ ارز ٧٤ درصد كاهش پيدا كرد و اين امر جرات سرمايه‌گذاري را در بلندمدت به سرمايه‌گذار بازگردانده است، افزود: با اطمينان بايد گفت كه نرخ تورم تا پايان سال جاري به ١٧ درصد خواهد رسيد و اين درحالي است كه اين رقم در پايان مهرماه سال جاري ٢/١٨ درصد بوده است.

 
وي تغيير ناگهاني در قيمت ارز در بازار آزاد را منطقي ندانست و گفت: بانك مركزي براي انضباط بازار برنامه‌هايي را در دست اجرا دارد. همچنين نرخ تعيين شده ارز در بودجه ٩٤ يك نرخ محاسباتي است كه به هيچ‌وجه تعهدي نسبت به تحقق آن وجود ندارد. ممكن است شرايط به گونه‌يي شود كه اين نرخ محقق نشود يا اندكي تغيير داشته باشد كه ارتباطي با بازار ندارد.


وي با اشاره به تعيين نرخ ارز در بودجه سال جاري بر پايه ٢٦٥٠ تومان عنوان كرد: اكنون كه ٩ ماه از سال گذشته است، نرخ آن به ٢٦٩٠ تومان رسيده و بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه طي هفت ماه گذشته اين نرخ از ٢٥٢٠ تومان تا ٢٥٣٠ تومان در نوسان بوده است.


سيف گفت: در ارايه تسهيلات بانكي ظرفيت مالي ٢٤٠ تا ٢٤٥ هزار ميليارد تومان پيش‌بيني شد كه با تدابير اقتصادي اين رقم را به ٢٨٥ هزار ميليارد تومان افزايش داديم. در ارايه اين تسهيلات توجه جدي نه به اجراي پروژه‌هاي جديد كه به خطوط آماده توليد متمركز شد.

 

تسهيلات مسكن مهر افزايش يافت

 

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با گلايه از شكل اجراي مسكن مهر عنوان كرد: مسكن مهر متاسفانه با شيوه تامين منابع مالي غلط بنا شده و با تاسف بايد گفت كه در اقتصاد آثار بدي به‌دنبال داشته است. با جلسات خوبي كه با وزير راه و شهرسازي داشتيم، بنا شد تا هم قراردادهاي منعقد شده عملياتي شود و هم آثار مخرب آن در حوزه اقتصادي برطرف شود. 


سيف افزود: تسهيلات مسكن مهر از ٢٥ به ٣٠ ميليون تومان افزايش يافته كه در شوراي پول و اعتبار در دست بررسي است و پس از تصويب اجرايي خواهد شد. حجم تسهيلات تكليفي ابلاغي به نظام بانكي نسبت به سال ٩٢، ١١٩ درصد افزايش داشته است. 


وي با گلايه گفت: در ابتداي انقلاب هركس به شكل واقعي نيازمند بود، وام قرض الحسنه دريافت مي‌كرد اما متاسفانه اكنون فرهنگي در جامعه ايجاد شده كه وام قرض الحسنه همان كوپني است كه هركس استفاده نكند، ضرر خواهد كرد و بايد اين را اصلاح كنيم.


 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠٩-١٣٩٣, ١١:٣۶

   

پر مبحث ترین ها