سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توافق جدید ایران و ترکیه برای حذف دلار از مبادلات دوجانبه

وی با بیان اینکه از فردا دو دولت فهرست اقلام توافقی خود را با تعرفه‌های جدید اعلام خواهند کرد، افزود: براساس توافقات حتی توانسته‌ایم تعرفه برخی از کالاها را به صفر نیز نزدیک کنیم.

وزیر اقتصاد ترکیه از اجرای توافق تجارت ترجیحی ایران با این کشور از فردا خبر داد و گفت: قرار است پول ملی میان تبادلات انجام و دلار حذف شود.

نیهات زیب‌کچی وزیر اقتصاد کشور ترکیه امروز در دیدار خود با وزیر صنعت، معدن تجارت ایران به ارائه توضیحاتی از جزئیات مفاد توافق جدید تجارت ترجیحی ایران و ترکیه پرداخت و گفت: پس از 11 سال مذاکره در نهایت توافق تجارت ترجیحی ایران و ترکیه تصویب شده و از فردا اول ژانویه 2015  آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه از فردا دو دولت فهرست اقلام توافقی خود را با تعرفه‌های جدید اعلام خواهند کرد، افزود: براساس توافقات حتی توانسته‌ایم تعرفه برخی از کالاها را به صفر نیز نزدیک کنیم.

وزیر اقتصاد ترکیه اظهار کرد: با اجرایی شدن این توافق درصددیم حجم مبادلات تجاری خود با ایران را از 16 میلیارد دلار به 30 میلیارد دلار برسانیم.

زیب‌کچی با تأکید بر اینکه در جریان مذاکرات مقرر شده تا دو طرف تیم‌های کارشناسی را تشکیل و نظارت و بررسی لازم را بر چگونگی اجرای توافق انجام دهند تصریح کرد: این گروه‌های کارشناسی تمام مفاد توافق را بررسی می‌کنند و مشکلات آن را به دو دولت گزارش می‌دهند. 

 

وی همچنین گفت: البته قرار است این گروه کارشناسی فهرست محصولات جدید را در پایان هر ماه به ما گزارش دهد. در صددیم حداقل 15 کالای جدید را هر ماه به فهرست کالاهای مورد توافق خود با طرف ایرانی در تجارت ترجیحی منظور نماییم.

زیب کچی با اشاره به اینکه کشور ترکیه تمام مقدمات لازم را برای توافق جدید ترجیحی خود با ایران در سه مرز مشترک با این کشور انجام داده است، اظهار داشت: امیدواریم طرف ایرانی نیز در مرزهای مشترک اقدامات را انجام دهد و تا پایان سال 2015 روان‌سازی مناسبی برای اجرای توافق تجارت ترجیحی ایجاد شود.

به گزارش تسنیم، وزیر اقتصاد ترکیه در ادامه صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه کشور ترکیه در مذاکرات ایران با گروه 1+5 همیشه حمایت‌های خود را انجام داده است، گفت: امیدواریم با حذف تحریم‌های بین‌المللی روابط ایران با سایر کشورها تسهیل شود، البته با عدم‌حذف تحریم‌های بین‌المللی ترکیه همچنان در شرایط سخت کنار ایران قرار دارد.

زیب کچی اضافه کرد: در توافق تجارت ترجیحی با ایران برای توسعه همکاری‌های بانکی نیز اقدامات لازم انجام شده حتی دو طرف تأکید دارند که تجارت با پول ملی و با حذف دلار انجام شود.

 

وی با بیان اینکه در توافقات تجارت ترجیحی حتی سرمایه‌گذاری‌های مشترک نیز در کشورهای ثالث از طریق بخش خصوصی پیش‌بینی شده است، افزود: یک نمایشگاه مشترک بهمن ماه امسال در تهران برگزار می‌شود که امیدواریم این نمایشگاه بهانه‌ای باشد برای نزدیکی بخش خصوصی دو کشور ایران و ترکیه.

زیب کچی با بیان اینکه روابط امروز ایران و ترکیه در کشورهای منطقه و بحران‌های خاورمیانه بسیار حائز اهمیت است اظهار داشت: روابط قبل ایران و ترکیه به‌گونه‌ای بود که مثلاً به‌طور مثال مطرح می‌شود که ما چاهی را حفر کرده‌ایم و به آب خوبی دست پیدا نکرده‌ایم اما هم اکنون می‌‌گویم که در گذشته طناب‌ها کوتاه بود اما امروز چاه عمیقی حفر و به آب خوبی دست پیدا کرده‌ایم.

وی در رابطه با مراودات دو کشور ایران و ترکیه نیز گفت: یکی از راهکارهای حل مشکلات بانکی به‌کارگیری پول ملی دو کشور است که این موضوع می‌تواند در بلندمدت مشکلات را تا حدودی برطرف کند، البته یک کارگروه بانکی از دو طرف تشکیل خواهد شد و ساختارها و مشکلات بانکی را بررسی خواهد کرد.

به‌گفته وزیر اقتصاد ترکیه، کشور ترکیه تنها کشوری است که در شورای امنیت بر اعمال تحریم‌ها بر ضد ایران رأی منفی داده است و امتیازاتی که امروز در توافق تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه منعقد شده است تاکنون به هیچ کشوری داده نشده است.

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١٠-١٣٩٣, ١۶:٠٠

   

پر مبحث ترین ها