سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آخوندی خبر داد: توافق برای اتصال راه آهن ایران و عراق از مرز شلمچه

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:در زمینه همکاری های ریلی مقرر شد همچنان که دولت جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد، عملیات اتصال شبکه راه آهن ایران و عراق از طریق مسیر شلمچه-بصره و همچنین از طریق مرز خسروی هرچه سریعتر عملیاتی شود.

وزیر راه وشهرسازی با اعلام توافق ایران و عراق برای اتصال ریلی از مرز شلمچه از تکمیل ساخت پل مرزی این مسیر در 18 ماه کاری خبر داد و گفت: تا 4 هفته آینده عملیاتی لایروبی آبراه اروند آغاز می شود و کشتی های 12 هزار تنی در این آبراه فضای عبور می یابند.
 
عباس آخوندی در مراسم امضای تفاهم نامه با وزیر حمل و نقل عراق که عصر چهارشنبه 10 دی ماه در سالن کنفرانس ساختمان شهید دادمان برگزار شد با بیان این که خوشبختانه مذاکرات بسیار موفق و مثمرثمری داشتیم، اظهار کرد: این مذاکرات در 5 حوزه همکاری های حمل ونقل ریلی، جاده ای و هوایی، آبراه اروند و صدور خدمات مهندسی انجام شد. وی اضافه کرد : خوشبختانه مهندس باقر جبر الزبیدی وزیر حمل و نقل کشور عراق، فردی بسیار مصمم و توانمند نسبت به توسعه مناسبات است بنابراین فضای حاکم بر جلسات بیشتر اجرایی بودو تصمیماتی که اتخاذ شد دارای زمان و برنامه عملیاتی و اجرایی است.

وی با بیان این که اعضای هیئت حمل و نقلی عراق نیز کاملا علاقه مند به توسعه روابط و طرح های عملیاتی بودند،افزود:ما توافق های بسیار خوبی داشتیم و امیدواریم ارتباطات اقتصادی، تجاری و همچنین فرهنگی دو کشور در حدی که ظرفیت تاریخی آن است،به نحوی گسترش پیدا کند که در آینده تنها روزهای خوش و توسعه روابط را داشته باشیم.

 

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:در زمینه همکاری های ریلی مقرر شد همچنان که دولت جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد، عملیات اتصال شبکه راه آهن ایران و عراق از طریق مسیر شلمچه-بصره و همچنین از طریق مرز خسروی هرچه سریعتر عملیاتی شود.

به گفته آخوندی، برای اجرایی شدن خط آهن شلمچه-بصره احداث پل 700 متری مد نظر است. بر اساس توافق های پیشین اجرای این پل بر عهده دولت ایران قرار دارد.

وی توضیح داد: دولت عراق درخواست کرد که این پل به صورت متحرک اجرا شود که با تغییر وضعیت عرشه پل امکان عبور کشتی ها از زیر آن امکان پذیر باشد؛ قاعدتا برای دستیابی به این هدف باید تغییراتی در نقشه اعمال کرد که با این کار هزینه های اجرای پل گران تر می شود.

آخوندی با بیان این که طرف عراقی پذیرفت که هزینه اضافی این طرح از سوی دولت عراق پرداخت شود و ما نیز هرچه سریعتر اجرای آن را انجام دهیم، گفت: امیدواریم که بلافاصله عملیات اجرایی پل شروع شود تا آرزوی دیرینه مردم دو کشور به زودی تحقق یابد.

 

به گزارش ایرنا٬ وزیر راه و شهرسازی در ارتباط با تفاهم نامه هوایی توضیح داد: پیش نویس موافقت نامه ای تصویب شد که امیدواریم وزیر حمل و نقل کشور عراق به اتفاق همکارانشان این موضوع را مورد مطالعه قرار دهند و در سفری که به عراق دارم این تفاهم نامه امضا شود.

آخوندی یادآورشد: در ارتباط با همکاری های جاده ای دو کشور پیش نویسی تهیه شد که قرار است در سفرم به عراق مورد امضا قرار گیرد. در ارتباط با بحث دریایی نیز آقای زبیدی اراده خود را برای لایروبی آبراه اروند نشان داد و تصمیم گرفتیم که عملیات اجرایی را به سرعت آغاز کنیم.

وی اظهار کرد: البته همزمان با این کار مذاکرات و گفت وگوهایی در سطح وزارت خارجه دو کشور در حال انجام است ولی ما به عنوان وزارتخانه های اجرایی تصمیم گرفتیم که مقدمات اجرای کار را فراهم کنیم تا بلافاصله وارد عمل شویم. وزیر راه و شهرسازی اظهار امیدواری کرد این موضوع که سال هاست به طول انجامیده، به سرعت و ظرف دو هفته آینده آغاز شود.

آخوندی تاکید کرد: امیدواریم که دو شق فعالیت جدید حمل و نقل در حوزه های ریلی و دریایی میان دو کشور ایران و عراق برقرار شود.

 

وی افزود: نکته دیگر در ارتباط با بحث فعالیت های مهندسی است. خوشبختانه در ارتباط با خدمات مهندسی در حال حاضر فعالیت های خوبی داریم. در این سفر دوستان عراقی با توانایی شرکت های ایرانی در حوزه حمل و نقل ریلی آشنا شدند که امیدواریم همکاری های خوبی را در این زمینه داشته باشیم.

آخوندی با بیان این که در بحث زمان بندی عملیاتی امیدواریم ظرف 2 تا 4 هفته آینده همزمان با مذاکراتی که در وزارت خارجه دو کشور انجام می شود، نخستین عملیات اجرایی در زمینه لایروبی اروند انجام شود، افزود: با انجام این پروژه از لحاظ نظری کشتی های 12 هزار تنی فضای عبور را می یابند، این رقم در حال حاضر زیر 5 هزار تن است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در تقسیم کار برای اجرای این پروژه مقرر شد که اجرای خط آهن عراق تا مرز این کشور بر عهده کشور عراق و احداث پل با ایران باشد. این پل که طولی معادل 700 متر دارد، متحرک است و با تکنولوژی بالا و کار فنی بزرگ و پیچیده احداث خواهد شد.

وی تاکید کرد: برآورد شده که ساخت این پل حداقل 18 ماه به طول بیانجامد که در این حالت احتمال افتتاح آن تا اربعین سال آینده کم است و امیدواریم که تا افتتاح پل، اجرای خط آهن نیز پایان یابد.

 

آخوندی اظهار کرد: امیدواریم تا فروردین 94 ناامنی ها در عراق مرتفع شود تا اتصال ریلی به عراق نیز از کرمانشاه ممکن شود. البته ما نیز باید ریل را به کرمانشاه برسانیم که اجرای این پروژه در کشور ما کمی زمان خواهد برد.

به گفته وی، با اجرای این پروژه بخشی از حجم مسافر که از طریق جاده تردد دارند، به سمت راه آهن خواهند آمد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: عمدتا درباره شبکه های حمل و نقل و خطوط زیربنایی مذاکره شد و درباره ترانزیت یا سیستم ناوگان حمل و نقل مساله ای مطرح نشد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١٠-١٣٩٣, ٠٠:٢٣

   

پر مبحث ترین ها