سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک بانک ایرانی از فهرست تحریم‌ها خارج شد

بروز شده : ٣-١١-١٣٩٣, ١۵:١٢    نسخه چاپی    
این رای دربرگیرنده آزادسازی تمام دارایی های این بانک در کشورهای اروپایی و رفع محدودیت از انجام عملیات بانکی توسط بانک تجارت در قلمرو اتحادیه اروپا خواهد بود.

معاون مدیرعامل بانک تجارت اعلام کرد: دادگاه عمومی اتحادیه اروپا رای به خروج بانک تجارت از فهرست تحریم های این اتحادیه داد.
 
علی حسنانی افزود: این رای دربرگیرنده آزادسازی تمام دارایی های این بانک در کشورهای اروپایی و رفع محدودیت از انجام عملیات بانکی توسط بانک تجارت در قلمرو اتحادیه اروپا خواهد بود.

وی با اشاره بر اینکه روند دادخواهی این بانک از تصمیم غیرقانونی اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم علیه بانک متبوعش از دو سال پیش آغاز شده و با پیگیری مستمر تداوم یافته است، تاکید کرد: به طور یقین این موضوع را تا اجرایی شدن تصمیم دادگاه برای خاتمه مسدودی دارایی های بانک در کشورهای اروپایی به طور جدی دنبال خواهیم کرد و علاوه بر آن از تمام ظرفیتهای حقوقی و بین المللی کشور برای تادیه خسارات وارد شده به منافع سپرده گذاران و سهامداران براثر اعمال این محدودیتهای غیرقانونی بهره خواهیم گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ با صدور رای دادگاه به نفع بانک تجارت٬ حکم پیشین مبنی بر توقیف کردن دارایی ها و منابع مالی این بانک و شرکت های وابسته به آن نیز لغو خواهد شد. دادگاه عالی اتحادیه اروپا می گوید مدارک ارائه شده به این دادگاه نمی تواند ارتباط بانک تجارت و برنامه هسته ای ایران یا کمک این بانک به دور زدن تحریم های اعمال شده علیه ایران را تایید کند و به همین خاطر ادامه تحریم ها توجیه پذیر نیست.

اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۲ بانک تجارت راتحت تحریم قرار داد. براین اساس٬ هرگونه معامله از سوی ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا با بانک تجارت ایران ممنوع اعلام شد و دارایی های این بانک وشرکت های وابسته به آن توقیف شد. اما حالا دادگاه عمومی اتحادیه اروپا در دومین حکم خود به لغو تحریم بانک تجارت رای داد.

یادآور می شود، اتحادیه اروپا از زمان صدور این رای به مدت هفتاد روز فرصت خواهد داشت تا نسبت به آن تقاضای استیناف کند.

به گزارش ایرنا، گفتنی است، با رای یک دادگاه عالی اتحادیه اروپا در روز پنج شنبه (۲ بهمن) تحریم های اعمال شده علیه بانک تجارت٬ سومین بانک بزرگ ایران و یک خط کشتی رانی و بیش از ۴۰ شرکت وابسته به آن لغو شد.

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-١١-١٣٩٣, ١۵:١٢

   

پر مبحث ترین ها