سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با فوت پادشاه عربستان،

قیمت نفت روند افزایشی به خود گرفت

بروز شده : ٣-١١-١٣٩٣, ١۶:٣۴    نسخه چاپی    
براساس این گزارش، پس از اعلام رسمی مرگ وی، قیمت معاملات آتی نفت با رشد 3.1 درصدی در نیویورک و 2.6 درصدی در لندن همراه شد.

ملک عبدالله پادشاه مریض حال عربستان بامداد روز جمعه پس از تحمل هفته ها درد و رنج بیماری، در بیمارستان درگذشت و خبر فوت وی، قیمت نفت را با روند چشمگیر افزایشی رو به رو کرد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، بزرگترین تولیدکننده نفت در گروه اوپک، امروز با از دست دادن فرد اول مملکت خود، موجب رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی شد.

براساس این گزارش، پس از اعلام رسمی مرگ وی، قیمت معاملات آتی نفت با رشد 3.1 درصدی در نیویورک و 2.6 درصدی در لندن همراه شد.

این در حالی است که ولیعهد وی، سلمان بن عبدالعزیز 79 ساله به جای وی بر تخت پادشاهی تکیه خواهد زد و یکی از مهره های کلیدی تصمیمات اوپک خواهد بود.

نیل بوریج تحلیلگر شرکت Sanford C. Bernstein & Co در این خصوص اظهار داشت: مرگ پادشاه عربستان شک و شبهات را در خصوص افزایش قیمت نفت بیشتر کرده اما به نظرم در کوتاه مدت نمی تواند قیمت نفت را با تغییر همراه کند اما به طور حتم چالش جدیدی را در زمینه قیمت گذاری نفت به وجود می آورد.

از سال گذشته میلادی قیمت نفت با کاهش 50 درصدی رو به رو بوده و تصمیمات اوپک در این میان تاثیر بسزایی در قیمت این کالا داشته است.

همچنین از ماه ژانویه آمریکا شاهد افزایش10 میلیون بشکه نفت در انبارهای خود بوده است در حالی که این کشور به عنوان بزرگترین مصرف کننده این کالا شناخته می شود.

پس از انتشار این خبر، قیمت نفت غرب تگزاس برای تحویل در ماه مارچ در معاملات الکترونیکی بورس کالای نیویورک با رشد 1.45 دلاری به هر بشکه 47 دلار و 76 سنت رسید.

قرارداد خرید نفت برنت برای تحویل در ماه مارچ نیز با رشد 1.28 دلاری به هر بشکه 49 دلار رسید.

ملک عبدالله که متولد سال 1924 میلادی بود در حدود یک دهه به عنوان پادشاه، در این کشور حکومت کرد و تصمیمات وی موجب رشد 5 برابری اقتصاد این کشور شد و توانست با رویارویی با بهار عربی در این کشور به صورت خشونت آمیز و کمی هم مسالمت آمیز، اوضاع کشور را کنترل کند.

اندی لیپو مدیر شرکت نفتی Lipow Oil Associates LLC در این خصوص اظهار داشت: بازار به صورت هیجانی به این خبر واکنش نشان داده است به این دلیل که همه مردم، عربستان را به عنوان کشوری تاثیرگذار در کاهش قیمت نفت می دانند.

اما نکته کلیدی در این میان این است که آیا سیاست های نفتی پادشاه جدید این کشور برای علی النعیمی وزیر نفت سابق این کشور، برنامه ای دارد یا خیر.

علی النعیمی، از سال 1995 میلادی تاکنون وزیر نفت و منابع معدنی عربستان بوده و باید دید که پادشاه سلمان برای ابقای وی چه تصمیماتی خواهد گرفت.

فیل فلاین تحلیلگر ارشد گروه معاملات آتی در شیکاگو در این خصوص گفت: احتمال زیادی است که علی النعیمی دوباره به عنوان وزیر نفت در این کشور انتخاب شود اما بازار نفت در این خصوص هنوز واکنشی نشان نداده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-١١-١٣٩٣, ١۶:٣۴

   

پر مبحث ترین ها