سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افزایش ۸ درصدی قیمت نفت

عربستان سعودي، كويت، بحرين، عمان، قطر و امارات با اين ميزان خسارت بيش از 14درصد از حجم كل درآمدهاي خود را از دست مي‌دهند.

بازارهای جهانی در آخرین روز هفته با افزایش حدود ۸درصدی قیمت نفت مواجه شد تا واکنشی به خبر کاهش سرمایه‌گذاری روی نفت شیل در آمریکا نشان داده باشد.

همشهری نوشت:
هر بشكه نفت برنت درياي شمال كه مدت‌ها بود در محدوده 45 تا 50دلار نوسان مي‌كرد، در پايان معاملات روز جمعه تا يك سنت مانده به 53دلار پيش رفته است. تحليل‌هاي بين‌المللي نشان مي‌دهد كه به‌دنبال كاهش شديد تعداد دكل‌هاي فعال نفتي آمريكا، قيمت نفت افزايش يافته است.

اين افزايش در حالي رخ داد كه شاخص دلار با پايان يافتن‌ماه ژانويه هفتمين‌ماه متوالي افزايشي خود را به ثبت رساند. نفت برنت درياي شمال با افزايش 3.86دلاري به 52.99دلار رسيد كه رشد7.86درصدي را نشان مي‌دهد. اين افزايش بيشترين رشد طي يك روز از سال2009 تاكنون به شمار مي‌رود. براساس آمارهاي منتشر شده، تعداد دكل‌هاي حفاري نفت آمريكا طي هفته گذشته كاهش 7درصدي معادل 94دكل را تجربه كرده است. به اين ترتيب تعداد دكل‌هاي نفتي آمريكا به كمترين تعداد در 3سال گذشته رسيده است و كاهش هفتگي آن بيشترين كاهش از سال1987 به‌شمار مي‌رود.

كاهش قيمت نفت طي ماه‌هاي اخير صرفه اقتصادي توليد نفت شيل آمريكا را كاهش داده و در برخي نقاط اين صرفه را از بين برده به همين دليل توليد در اين دكل‌ها متوقف شده است. اين در حالي است كه ميزان توليد نفت اوپك در نخستين‌ماه سال جديد ميلادي با وجود كاهش شديد قيمت نفت به30.37ميليون بشكه در روز رسيد كه 130هزار بشكه بيشتر از‌ ماه ماقبل يعني دسامبر2014 است.

زيان كشورهاي عرب از كاهش بهاي نفت

در همين حال روزنامه الشرق چاپ قطر نوشت كه كشورهاي عربي حوزه خليج‌فارس درصورت تداوم كاهش قيمت نفت براي مدتي طولاني، حدود 215ميليارد دلار زيان خواهند ديد. اين روزنامه افزود: عربستان سعودي، كويت، بحرين، عمان، قطر و امارات با اين ميزان خسارت بيش از 14درصد از حجم كل درآمدهاي خود را از دست مي‌دهند. كشورهاي عربي خليج‌فارس بيش از 75درصد از درآمدهاي خود را از طريق فروش نفت به‌دست مي‌آورند. چنانچه قيمت نفت به 65دلار در هر بشكه برسد، كشورهاي عربستان 1.9، بحرين 5.3، عمان 11.6، قطر 7.4، امارات 3.7 و كويت 3.1درصد كسري بودجه خواهند داشت.

كاهش قيمت نفت تأثير جدي بر ايران نداشت

از طرفي نشريه آمريكايي نيوزويك با اعلام اينكه ايران در سال‌هاي 1999و 2009تجربه كاهش قيمت نفت داشته و به سلامت از آن عبور كرده است، نوشت: كاهش قيمت نفت تأثير جدي بر اقتصاد ايران نداشته و وابستگي به نفت را كمتر كرده است. اين نشريه نوشت: كاهش قيمت نفت از ‌ماه ژوئن تاكنون تأثير ملايمي بر اقتصاد ايران داشته اما درآمدهاي پايين نفتي باعث شد حسن روحاني رئيس‌جمهور ايران، ‌قيمت نفت در بودجه را كاهش و وابستگي به نفت را پايين آورد و شايد گام‌هاي بيشتري هم در آينده برداشته شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١١-١٣٩٣, ٢٣:۵۴

   

پر مبحث ترین ها