سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نهاوندیان: کارگاه بزرگ آبادانی در استان ها به راه افتاده است

وی ادامه داد: در شرایطی که در مذاکرات هسته ای با قدرت های بزرگ دنیا هستیم، باید نشان دهیم که مردم کماکان در صحنه حضور داشته و حامی نظام هستند و بعد از این همه سال دهه فجر را این طور گرامی داشته و با وجود چالش ها و تهدیدها، کماکان آنچه را که می خواهند می جویند و می یابند.

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر این که در سفرهای استانی رییس جمهوری امکان تحقق عملی هر وعده ای سنجیده شده است، گفت: در خوزستان و ایلام هم اکنون کارگاه بزرگی برای استحصال زمین ها و آماده سازی برای کشاورزی و آب رسانی به راه افتاده که فرصت های شغلی بسیار زیادی ایجاد کرده است.
 
محمد نهاوندیان در جریان سفر دولت به اصفهان در گفت و گو با شبکه استانی اصفهان، با پرشکوه و پرشعور توصیف کردن استقبال مردم این استان از رییس جمهوری گفت: مردم اصفهان همواره در مواقع لزوم امتحان خود را به خوبی پس داده اند و چنین حضور و استقبالی در چنین لحظات حساسی از تاریخ سیاسی کشور نشان می دهد که آنان به خوبی توجه دارند که باید همبستگی ملی نمایش داده شود.

وی ادامه داد: در شرایطی که در مذاکرات هسته ای با قدرت های بزرگ دنیا هستیم، باید نشان دهیم که مردم کماکان در صحنه حضور داشته و حامی نظام هستند و بعد از این همه سال دهه فجر را این طور گرامی داشته و با وجود چالش ها و تهدیدها، کماکان آنچه را که می خواهند می جویند و می یابند.

وی با اشاره به اینکه ازدحام استقبال کنندگان از رییس جمهوری و هیأت همراه به قدری بود که باعث شد طی مسیر فرودگاه تا میدان امام خمینی (ره) بیشتر از یکساعت طول بکشد و این عامل تأخیر در برنامه ها شد، اظهار داشت: انصافا استقبال مردم اصفهان بیش از حد انتظار مسوولان استانی در مقایسه با دیگر استان ها بود و اگر چه در دیگر استان ها هم نمایش این شور و اشتیاق را داشتیم، اما شاید مردم تشخیص داده بودند که در دهه فجر می باید جلوه ویژه ای را بیافرینند و آفریدند.

نهاوندیان با اشاره به دیدار عمومی رییس جمهوری با مردم به عنوان اولین برنامه سفر به اصفهان، تصریح کرد: در این دیدار رییس جمهوری به برخی از اصلی ترین دغدغه های مردم اصفهان پرداخت و علاوه بر این دیدار با ایثارگران و برگزیدگان استان ، نشستی نیز تحت عنوان توسعه و سرمایه گذاران با فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران داشت ، این نشست ابتکار خوبی است که در این سفرهای داخلی رییس جمهوری داشته ایم.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه این نشست در واقع تجلی اعتقاد جدی دولت در این باره است که در امور اقتصادی جز با مشارکت مردم نمی توانیم به اهدافمان دست پیدا کنیم، افزود: اگر می خواهیم بر مشکل بیکاری فایق آمده و رونق ایجاد کنیم، این مردم هستند که باید به صحنه بیایند و کارآفرینان و سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری احساس امنیت کنند.

نهاوندیان ادامه داد: جالب است که در هر سفر می بینیم حضور ایرانیان خارج از کشور در این سمینارها که مایلند امکانات خودشان را بیاورند در داخل کشور و فرصت های شغلی ایجاد کنند، بیشتر می شود؛ در این همایش هم همین طور بود و از چندین کشور ایرانیان آمده بودند و در همان فرصت نمایندگانی از بخش های مختلف ابراز نظر کردند و البته بعضی مسوولان نیز فرصتی داشتند که تعدادی از آن سوالات پاسخ دهند و بعضی سیاست های دولت را بازگو کنند و بعد هم رییس جمهوری سخنان خود را داشتند.

نهاوندیان در واکنش به سخن مجری برنامه مبنی بر اینکه مردم امیدوارند شاهد تحقق مطالبات شان در عرصه عمل باشند، اظهار کرد: یک اصل در همه 13 سفر دولت تدبیر و امید به استان ها رعایت شده و آن این است که هیچ وعده ای اعلام نمی شود، مگر اینکه قبل از آن جلسات کارشناسی گذاشته شده باشد؛ هیچ بداهه سرایی قرار نیست در سفرها صورت گیرد.

 

رییس دفتر رییس جمهوری اضافه کرد: باید مطالعات و محاسبات انجام شده باشد، امکان تحقق عملی هر وعده ای سنجیده شده باشد و اگر برای همان سال است، ردیف اعتباری اش در نظر گرفته شده و بعد اعلام شود.

ˈبه گزارش ایرنا، به این جهت هم هست که خوشبختانه در 12 سفر گذشته بوده، اولین سفربه خوزستان ، یکی از همراهان از سفر ایلام آمده بود و می گفت واقعا در خوزستان و ایلام الان یک کارگاه بزرگی در رابطه با بحث استحصال زمین ها و آماده سازی برای کشاورزی و آب رسانی به راه افتاده که فرصت های شغلی بسیار زیادی ایجاد کرده است.ˈ

وی تصریح کرد: تلاش کرده ایم آنچه که قول داده شده بلافاصله عملیاتی شود و البته در معاونت اجرایی ریاست جمهوری تحقق وعده ها پیگیری جدی می شود و یکی از مشاوران ریاست جمهوری نیز پروژه های ملی را به طور جدی دنبال می کند؛ امیدمان این است قولی که دولت داده تا با مردم صادقانه برخورد کند و راست بگوید و به مردم اعتماد کند، عملی شود تا مردم هم به دولت اعتماد کنند.

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به بخشی از سخنان آقای روحانی در دیدار عمومی با مردم اصفهان افزود: رییس جمهوری اشاره درستی داشت، اصلی ترین سرمایه این دولت و این کشور سرمایه اجتماعی است. اگر ما بتوانیم اعتماد متقابل را بین دولت و ملت بالا ببریم، هر ناشدنی شدنی خواهد شد.

نهاوندیان در پاسخ به سوال دیگری درباره دغدغه مردم اصفهان برای بی آبی زاینده رود گفت: دولت تدبیر و امید از همان اولین جلسه ای که تشکیل داد و در آن منشور اخلاقی دولت، قرائت شد یکی از موضوعات در دستور کارش مساله آب بود و در تمام مدت سپری شده از استقرار دولت نیز مساله آب و محیط زیست و هوا در کنار اولویت های دیگری مثل سیاست خارجی و خروج از رکود و تورم در راس توجهات دولت بوده است.

وی با اشاره به این بخش از سخنان صریح روحانی که «زاینده رود هرگز نباید خشک باشد، چرا که زاینده رود رمز زندگی و سرزندگی و زایندگی استان اصفهان و نه فقط اصفهان که برای ایران است»، افزود: به نظرم دیگر تعبیری از این قوی تر نمی توان بکار برد. این فقط یک تعبیر زیبای ادبی نبود، بلکه متکی بر بررسی ها و تصمیماتی بود که گرفته شده. اقدام قبل از اعلام شروع شده است.

 

رییس دفتر رییس جمهوری اظهار داشت: خطایی که در سال های گذشته اتفاق افتاد، این بود که ما با منابع آبی کشور که منابع ملی هستند، برخورد محلی کردیم؛ این خطا باید تصحیح می شد که خوشبختانه این کار در شورای عالی آب انجام شد و مدیریت یکپارچه منابع آب مورد تأکید و تصویب قرار گرفت. با یک نگاه هوشمندانه و البته بلندمدت می شود با همین منابع موجود آب، نیازهای همه استان ها را تأمین کرد.

نهاوندیان ادامه داد: این رویاپردازی نیست و محاسبات ما این را نشان می دهد؛ البته با توجه به این واقعیت که ما در یک منطقه و کشور نیمه خشک زیست می کنیم، باید صرفه جویی های لازم و راهکارهای مصرف بهینه را هم مدنظر قرار دهیم. نمی شود در سطح ملی، حدود 90 درصد آب مصرفی ما به بخش کشاورزی برود و ببینیم که در تامین آب شرب بسیای از شهرها متأسفانه مشکل داریم.

وی تاکید کرد: عقل حکم می کند که در عین حال که تأمین منابع می کنیم از طرف دیگر در بحث مصرف و تقاضا هم از آنچه که علم و تکنولوژی روز به ما می آموزد، استفاده کنیم و این کاملاً شدنی است. به همین جهت هم هست که از اولویت های اعلام شده دولت در سفرهای قبلی به استان های دیگر، بحث آب رسانی به شهرها همیشه در سرلوحه اقدام بوده و البته ارتقاء بهره وری در بخش کشاورزی نیز مدنظر هست.

رییس دفتر رییس جمهوری درباره اقدامات دولت برای احیای زاینده رود نیز گفت: در موضوع زاینده رود اجرای کانال سوم، مورد تأکید و تصویب و اجرا قرار گرفته است. قبل از سفر با وزیر نیرو صحبت کردم و همین امروز هم با ایشان گفت و گو داشتم و پیشرفت کار هم کاملا رضایت بخش است و نکته بسیار مهم این است که سیاسیون، رسانه ها و نهادهای مدنی ما در این گونه مسایل که مسایل ملی است، روحیه و نگاه ملی و غیرت ملی را تقویت کنند. این موضوعات از موضوعاتی نیست که ما آن را در معرض تعصبات محلی و شهری قرار دهیم. همچنان که ما وقتی فوتبال را تماشا می کنیم، کاملاً تشخیص می دهیم که اینجا بازی ملی است و سرخ و آبی ندارد و همه بچه های تیم ملی مان را حمایت و تشویق می کنیم.

نهاوندیان اضافه کرد: مسایل مربوط به آب و محیط زیست از جنس مسایل ملی است و باید با روحیه ملی با آن برخورد کرد. خوشبختانه دولت این توجه را دارد و امیدوار هستیم که در این حوزه هم با یک حمایت و البته آن نکته بسیار مهمی که اشاره کردید با بردباری که مردم اصفهان در بردباری ستودنی هستند کار را به سرانجام برسانیم.

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به اینکه در عرصه دفاع مقدس نیز همه از مردم اصفهان بردباری، صبر، شجاعت و فداکاری آموختند، اظهار داشت: وقتی مردم اصفهان در آن عرصه سرفراز میدان بودند در این عرصه هم حتماً با بردباری آنان، به آن هدف درست و به حق خواهیم رسید.

وی در واکنش به سخنان مجری که آلودگی هوا نفس اصفهان و شهرستان های اطراف آن را به شماره انداخته است، تصریح کرد: خوب است که از خطاهای گذشته عبرت بگیریم. گاهی تصمیماتی در کشور گرفته شده است در رابطه با توسعه صنعتی، اما وجه زیست محیطی آن مورد توجه قرار نگرفته است. ما نیاز به نگاه جامع نگر داریم و از تصمیمات لحظه ای در گذشته خیری ندیدیم.

 

نهاوندیان اضافه کرد: هیچ عیبی ندارد که ما یکسال یا دو سال وقت بگذاریم و مطالعه کنیم و به همه جوانب رسیدگی کنیم، بعد که تصمیم گرفتیم آن وقت سریع عمل کنیم. نه مثل این پروژه های نیمه کاره که کشور پر است از این طرح های نیمه کاره، چون دنبال هیجان لحظه تصمیم بودند. تصمیم را گرفتند و کلنگی هم زده شده اما اصلاً بودجه آن دیده نشده، امکاناتش ملاحظه نشده و شما می بینید که ساخت یک بیمارستان 10 الی 15 سال طول کشیده و این منابع همین طور زخمی شده و به بهره برداری نرسیده است و هزینه گاهی دو الی سه برابر آنچه که باید بشود، شده است.

وی با اشاره به اینکه در رابطه با پروژه های صنعتی که در اصفهان اجرا شده ملاحظه نشده که این مقدار آلودگی صنعتی بیش از حد ظرفیت و تحمل این منطقه است، خاطرنشان ساخت: البته می شود و اقدام هم شده است که از تکنولوژی در کاهش آلودگی استفاده شود، اما در توسعه شهر و توسعه منطقه و استان باید حوزه های جدید و نوآورانه ای را دنبال کرد که هم اشتغال ایجاد کند و هم توجه کند به سرمایه انسانی که در این استان است.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه اصفهان یکی از فرهیخته ترین استان هاست و یکی از بالاترین آمار فارغ التحصیلان دانشگاهی را در این استان وجود دارد ، گفت: وقت آن است که در حوزه های نوآورانه سرمایه گذاری و ایجاد فرصت شغلی کنیم. این تصمیم درستی بود که شهرک تحقیقاتی و فناوری در اصفهان مورد حمایت قرار گیرد. ما در صنعت فناوری اطلاعات ، پتانسیل بسیار بالایی داریم و در بحث بیوتکنولوژی شرکت هایی را می شناسم که در این رابطه کارهای بسیار موفقی کرده اند.

نهاوندیان ادامه داد: در حوزه های فضا و نانو پیشرفت های خوبی داشته ایم و دستاورد شایسته غروری نیز دو روز قبل با پرتاب ماهواره فجر با ماهواره بر سفیر فجر به دست آمد. این برای کسانی که آشنا به این حوزه هستند، نشان دستیابی به یک مرحله جدید از توانایی علمی بود. ما در این حوزه ها باید پیش برویم. خدمات فنی - مهندسی ارزآوری بسیار بالاتری در مقایسه با صادرات کالا دارد. اینها حوزه هایی است که باید در برنامه توسعه آینده اصفهان بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

وی اظهار داشت: دولت در حد امکانات خودش حمایت لازم را از سرمایه گذاری در این حوزه ها در دستور کار قرار می دهد، اما آن نکته را یک بار دیگر مورد تأکید قرار می دهم. از این به بعد پیشرفت اقتصادی ، همچنان که پیشرفت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور باید با محوریت خود مردم انجام بگیرد و دولت باید زمینه ساز و حمایتگر باشد، باید با محوریت مردم انجام شود. توقع اینکه ما برویم بودجه نفتی داشته باشیم و پول نفت را در حوزه های توسعه ای بیاوریم، غیرواقعی است. ما باید اتکایمان را به نفت کم کنیم. این پدیده کاهش قیمت نفت یکبار دیگر به ما نشان داد که اتکاء توسعه ای کشور به درآمد نفت و اتکاء بودجه جاری کشور به آن رویکرد نادرستی بوده است.

 

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به اینکه از اول انقلاب شعار عدم اتکاء به نفت را دنبال کردیم، تصریح کرد: این بحث اقتصاد مقاومتی که الان مطرح است جهت گیری اش از اول انقلاب توسط بزرگان نظام ارایه شده بود، اما هر موقع که درآمد نفت زیاد شده ما شروع کردیم این پول را خرج کردن. الان وقت آن است که ما هم در ساختار بودجه و هم در ساختار اداری کشور اصلاحات لازم را انجام دهیم.

نهاوندیان در پاسخ به این سوال که دولت برای پیشرفت کشاورزی، صنعت و معدن اصفهان چه برنامه هایی دارد؟ خاطرنشان ساخت: در حوزه کشاورزی، با توجه به مشکل آب، حتماً می باید، ارتقاء بهره وری در سرلوحه کار قرار گیرد. کشاورزی در اصفهان حتماً ادامه پیدا خواهد کرد، اما این کشاورزی باید هوشمندانه و با فناوری بالا باشد. یعنی مرتبا عزیزان ما که فعال در این عرصه هستند، سطح فناوری مورد استفاده در کشاورزی را می باید ارتقاء دهند.

وی ادامه داد: در عرصه صنعت هم، صنعت مهربان با محیط زیست می باید مورد تشویق قرار بگیرد. در اولویت های دولت این دو نکته حتما هم در تخصیص اعتبارات و هم در تسهیلات بانکی چه تسهیلات سرمایه گذاری و چه تسهیلات سرمایه در گردش مورد توجه خواهد بود.

رییس دفتر رییس جمهوری اظهار داشت: این خبر خوب را هم آقای رییس جمهوری دادند که با توجه به این واقعیت که ما در واحدهای صنعتی مان متأسفانه در سال های اخیر در اثر نوسان یکباره و خارج از کنترل قیمت ارز دچار یک کاهش تولید بسیار پایین تر از ظرفیت تولید بودیم و حتی در بعضی از موارد شاهد تعطیلی واحدها بودیم، تصمیم خوبی گرفته شد برای اختصاص حدود هزار میلیارد تومان، تسهیلات سرمایه در گردش که بتواند واحدهای کوچک و متوسط را به چرخش در بیاورد و هم تصمیم گرفته شد برای تعیین تکلیف بدهی های معوقه شان که این تمییز صورت بگیرد که آیا آنها مقصر بودند یا آنکه تقصیری نداشتند و شرایط اقتصادی یا تحریم یا افزایش نرخ ارز آنها را زمین گیر کرده است.

 

نهاوندیان تصریح کرد: قرار بر این شد که کمیته های استانی تشکیل شود و به این موارد رسیدگی کند ، هفته گذشته هیأتی از بانک مرکزی در اصفهان و با خانه صنعت و معدن و با اتاق و با فعالان اقتصادی و با استانداری و مقامات استان گفت وگو کردند و به راه حل خوبی رسیدند. یکی از مشکلاتی که در استان بود این بود که شرکتی سرمایه هایی را از مردم گرفته بود و چند سالی بود که این مشکل عده ای را گرفتار کرده بود. خوشبختانه در آن رابطه هم به یک راه حلی با حمایت بانک مرکزی رسیدند و امیدواریم رضایت مردم جلب شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١١-١٣٩٣, ٢٣:٣٣

   

پر مبحث ترین ها