سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چشم انداز بازار سرمایه در سال 94/بورس به روزهای اوج باز می گردد؟

بروز شده : ۴-٠١-١٣٩۴, ٢٣:٠٧    نسخه چاپی    
اما در حالی بازار بورس با افت شاخص سال 93 را به پایان رساند که بسیاری به آینده بازار در سال آینده امیدوار هستند و چشم انداز این بازار را مثبت می دانند. علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در این رابطه گفته است امیدواریم سال ۹۴ را با شرایط متناسب و با ثبات در بازار سرمایه شروع کنیم.

سال 93 در حالی به پایان رسید که بازار بورس در این سال روزهای خوبی را سپری نکرد از 79 هزار و 13 واحد در نخستین روز کاری سال گذشته به 62 هزار و 530 واحد رسید. این افت شاخص باعث شد ارزش بازار سرمایه از386 هزار میلیارد تومان در ابتدای سال به 290 هزار میلیارد تومان در اسفند ماه رسیده و با کاهش 25 درصدی مواجه شود. این درحالی است که ارزش اسمی بازار از 72 هزار میلیارد تومان در ابتدای سال به 93 هزار میلیارد تومان رسیده که نشان می دهد 30 درصد افزایش یافته است که از این میزان 20 هزار میلیارد تومان از محل افزایش سرمایه شرکت ها بوده و این موضوع نشان دهنده آن است که افزایش سرمایه شرکت‌ها 5000 میلیارد تومان معادل 30 درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.
اما در یکسال گذشته افت شاخص بورس نگرانی هایی را در میان فعالان بازار ایجاد کرد که در همین رابطه علی صالح آبادی رئیس سابق سازمان بورس و ارواق بهادار در گفت و گو با نامه نیوز، تصریح کرد: نوسان در ذات بازار سرمایه است و این موضوع که شاخص کل بورس افزایش و یا کاهش می یابد یک امر کاملا طبیعی است.

به گزارش نامه نیوز، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: نکته ای که سرمایه داران باید به آن توجه کنند این است که باید افق بلند مدت بازار سرمایه را در نظر بگیرند و نباید تحت تاثیر نوسان های کوتاه مت در بازار قرار بگیرند.

صالح آبادی افزود: در 15 سال اخیر در میان بازارهای مسکن، طلا، بورس و بانک، بازار بورس بیشترین بازدهی را داشته است و این موضوع نشاندهنده این است که بازار بورس در بلند مدت عملکرد قابل قبولی خواهد داشت.

وی همچنین تاکید کرد بازار سرمایـه تاکنون بارها، چه بعد از بروز بحران مالی در سال 2007، چه بعد از وضع تحریم‌های غرب و چه در شرایط حاضر که کشور در شرایط رکود اقتصادی به سر می برد، با تجربه افت و خیز دست و پنجه نرم کرده ولی در یک روند بلندمدت، تعادل خود را باز یافته و توانسته است از شرایط سخت، عبور کند. الان هم اگرچه نگرانی‌هایی درخصوص کاهش قیمت نفت، برخی ابهامات صنایع و یا شرایط رکودی وجود دارد ولی بنده اعتقاد دارم با تدبیر دولت محترم، مشکلات و نگرانی ها انشاءالله برطرف خواهد شد.

اما در حالی بازار بورس با افت شاخص سال 93 را به پایان رساند که بسیاری به آینده بازار در سال آینده امیدوار هستند و چشم انداز این بازار را مثبت می دانند. علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در این رابطه گفته است امیدواریم سال ۹۴ را با شرایط متناسب و با ثبات در بازار سرمایه شروع کنیم.

وزیر اقتصاد با بیان این که ثبات به بازار سرمایه باز خواهد گشت، گفت: علی رغم کاهش قیمت نفت، با رشد اقتصادی و کاهش نرخ تورم و با همراهی دستگاه‌های اجرایی و مردم دستاوردهای ارزشمندی کسب شد. سال ۹۴ را سال خیلی خوبی می بینم و امیدوارم بذرهایی که در سال ۹۳ کاشته شد، در سال ۹۴ به ثمر بنشیند.

همچنین محمد فطانت رئیس سازمان بورس درباره آینده بازار بورس گفته است ما یک خلاء در بازار سرمایه داریم و آن وجود شرکت‌های مشابه سرمایه گذاری است؛ بنابراین در نبود این شرکت‌ها و تحلیل گران بازار، همواره به دنبال این هستیم که کسانی را پیدا کنیم که بتوانند وضعیت بازار را پیش بینی و تحلیل کنند.

وی تاکید کرد تلاش مان این است که در سال ۹۴ رونقی را در بخش مشاوران و تحلیلگران ایجاد کنیم تا بتوانند تحلیل های درست و کارشناسی که مبنای درستی برای تصمیم گیری فعالان بازار باشد را به ما بدهند، اما باید بگویم که من به عنوان مسئول سازمان بورس نمی توانم پیش بینی از وضعیت بازار سرمایه داشته باشم و این پیش بینی را از من نخواهید. باید از تحلیلگرانی بخواهید که به صورت حرفه‌ای این کار را انجام می دهند، اما توصیه می کنم به حرف های غیرکارشناسی که توسط افراد مختلف مطرح می شود و صلاحیت حرفه ای آنها توسط سازمان بورس تایید نشده است، توجه نکنند و از توجه به حرف های آنها اجتناب کنند تا بتوانیم یک فضای روانی مناسبی در بازار ایجاد کنیم، اما به عنوان یک فرد و نه یک مقام مسئول باید بگویم که آدم خوش‌بینی هستم.

علاوه بر این حسن قالیباف مدیرعامل بورس تهران درباره آینده بازار بورس تاکید کرد بازار سرمایه جای تصمیمات بلندمدت است و سرمایه گذاران براساس چشم انداز تصمیم گیری می کنند. بحث سیاست های انقباضی، نرخ سود بانکی و غیره از عواملی بود که در بازار سرمایه تاثیر به سزایی دارد. در حال که سال 93 سال سختی برای بازار سرمایه بود و بورس نسبت به گذشته تغییر کرده و دیگر شاهد صف های سنگین نیستیم و در اوج ناامیدی هم صف های سنگین تشکیل نمی شود. بازار سرمایه جای تصمیمات شفاف است و اگر ابهام برای سرمایه گذار ایجاد شود سردرگمی ایجاد می کند و نمی تواند منجر به سرمایه گذاری شود.

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠١-١٣٩۴, ٢٣:٠٧

   

پر مبحث ترین ها