سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نگاهی به مسیر تورم در اقتصاد 93/حرکت به سمت کاهش 6 درصدی تورم

در حالی نرخ تورم در سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته که طی سال های اخیر افزایش نرخ تورم یکی از مشکلات اصلی اقتصاد کشور به شمار می رفت و همزمان با آغاز فعالیت دولت یازدهم مهار تورم در دستور کار قرار گرفته و در سال گذشته نیز مهار تورم در کنار خروج از رکود به عنوان اصلی ترین اولویت اقتصادی دولت مطرح بود.

رئیس کل بانک مرکزی می گوید در سال 94 باید کاهش 6 تا 7 درصدی نرخ تورم را داشته باشم تا به اهداف تک رقمی شدن نرخ تورم در سال 95 دستیابی داشته باشیم.


بانک مرکزی نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به اسفند ماه 1393 نسبت به دوره مشابه سال 1392 را 15.6 درصد اعلام کرد. این موضوع با درنظر گرفتن نرخ تورم 32.5 درصدی در فروردین سال گذشته نشان می دهد نرخ تورم در سال گذشته 16.9 درصد کاهش یافته است.
این در حالی است که گزارش های بانک مرکزی نشان می دهد در سال 93 بیشتری نرخ تورم مربوط به گروه بهداشت و درمان بوده است که خدمات ارائه شده در این حوزه در سال گذشته تورم 33.2 درصدی را تجربه کرده است. همچنین خدمات ارائه شده در حوزه تفریح و امور فرهنگی تورم 28.4 درصدی را تجربه کرده است. همچنین تورم حمل و نقل 20.9 درصد، رستوران و هتل 18.5 درصد، مسکن 15.4 درصد، خوراک و آشامیدنی 14.8 درصد و تحصیل 10.9 درصد بوده است. علاوه بر این نرخ تورم دخانیات در سال گذشته منفی 3.8 درصد بوده است.

در حالی نرخ تورم در سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته که طی سال های اخیر افزایش نرخ تورم یکی از مشکلات اصلی اقتصاد کشور به شمار می رفت و همزمان با آغاز فعالیت دولت یازدهم مهار تورم در دستور کار قرار گرفته و در سال گذشته نیز مهار تورم در کنار خروج از رکود به عنوان اصلی ترین اولویت اقتصادی دولت مطرح بود.

به گزارش نامه نیوز، در همین رابطه حجت الاسلام حسن روحانی با مقایسه تورم سالیانه 14 و 8 و تورم نقطه به نقطه 14 و 2 و تورم 6 دهم درصدی اسفندماه با تورم 34 و 7 درصدی سال 92 گفته است این ارقام قابل قبول است و نشان همدلی ، همزبانی ، همفکری و همکاری در کشور است و امسال این روند با تاکید مقام معظم رهبری بهتر نیز خواهد شد.

همچنین ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر کاهش تورم در سال 93 گفت: خوشبختانه آمار روند نزولی تورم را نشان داده و طبق پیش بینی ما پیش بینی می کنیم تا پایان سال به حدود 15.5 تا 16 درصد رسید. البته با توجه به دستاوردهایی که داشتیم پس از اعلام آمارهای دقیق مشخصا کمتر از این هم خواهد بود.

 

سیف با اشاره به انتقاداتی که در سال گذشته از عملکرد بانک مرکزی در این خصوص وجود داشته گفت: «در مقاطعی این انتقاد را از بانک مرکزی داشتند که به دلیل حساسیت افراطی روی تورم سیاست های انقباضی شدید را به کار گرفته است در صورتیکه که آمار نشان می دهد ما بیشتر از رقم تسهیلاتی که فکر میکردیم نظام بانکی در سال 93 پرداخت کند عملا پرداخت کرده ایم و تا آخر دی ماه رقم تسهیلات نظام بانکی معادل همان رقمی است که برای کل سال باید پرداخت می شد.»

به گفته سیف سال 94 همین روش و جهت ها دنبال خواهد شد. او بیان داشت: یکی از ضرورت هایی که بتوانیم در سال 95 نرخ تورم را تک رقمی کنیم این است که در سال 94 تورمی کمتر از تورم سال 93 داشته باشیم. اگر فرض کنیم تورم در سال 93 حدود 16 درصد است در سال 94 باید کاهش 6 تا 7 درصدی داشته باشم تا به اهداف تک رقمی شدن نرخ تورم در سال 95 دستیابی داشته باشیم.

وی ادامه داد: « طبیعتا باید خودمان را تجهیز و منضبط کنیم تا این نتایج حاصل شود. بنابراین در ابتدای سال 94 هدف ویژه اقتصادی سال را به بانک ها ابلاغ خواهیم کرد و در رابطه با حجم تسهیلاتی که باید در سال 94 پرداخت کنیم مقدمات کار را آماده می کنیم.»

 

همچنین حسین عبده تبریزی درباره عملکرد تیم اقتصادی دولت در زمینه مهار تورم و اولویت های سال 94 گفت: سال 1394 سال دشواری برای اقتصاد ایران خواهد بود، این دشواری ماحصل چند عامل خواهد بود. اول این که درآمد صادراتی نفت ایران به شدت کاهش خواهد یافت. کافی است رقم صادرات نفت در سال 1390 را که 110 میلیارد دلار بوده، با درآمد فروش احتمالی 25 میلیارد دلاری سال آینده مقایسه کنید. این برآورد با توجه به قیمت‌های جاری و محدودیت‌های فروش حدود یک میلیون بشکه‌ای به دست می‌آید. با این شرایط، موتور اصلی اقتصاد ایران که درآمد نفت است، بسیار کم تحرک خواهد شد. منتها، اگر بتوانیم به مقدار مناسبی گاز تولید کنیم، مقداری صرفه‌جویی روی نفت گاز خواهیم داشت که آن را می‌توانیم حدود هشت میلیارد دلار برآورد کنیم. البته، دراین صورت می‌توانیم مقدار بیشتری صادرات میعانات گازی و پتروشیمی هم داشته باشیم.

وی ادامه داد: با در نظر گرفتن کاهش قیمت این میعانات و محصولات پتروشیمی، متاسفانه جریان نقدی ارزی ورودی بخش خصوصی از صادرات این محصول‌ها افزایش نخواهد یافت؛ در بهترین حالت، وضعیت در سطح همان سال 1393 باقی خواهد ماند. پس از این منظر، درآمد ارزی ایران کاهش خواهد یافت و تراز ارزی کشور منفی‌تر خواهد شد. متناسب با این موضوع، به نظر می‌رسد درآمدهای بودجه‌ای هم افزایش نخواهند یافت، این در حالی است که اکنون بسیار نیازمند افزایش ارقام درآمدی بودجه هستیم.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠١-١٣٩۴, ٠١:١٩

   

پر مبحث ترین ها