سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بابک زنجانی از اول قصد نداشت پول نفت را پس دهد

وزیر نفت معتقد است بابک زنجانی از روز اول نیز قصد پس‌دادن پول نفت را نداشته و از ابتدا نیز تلاشی برای پرداخت بدهی‌اش به نفت نکرده است.


پاییز سال ٩١ بود که کم‌کم نام میلیاردر جوان ایرانی بر سر زبان‌ها افتاد. اگرچه وی با سرمایه‌گذاری در هواپیمایی قشم‌ایر برای برخی از دولتمردان و سیاست‌مداران آشنا بود؛ اما خبر ورود وی به عرصه فروش نفت و طلب وی به دولت، او را برای سه سال متمادی به یکی از مشهورترین افراد سال بدل کرد. بابک زنجانی در حال حاضر پس از گذشت سه سال از روزهای اولیه مشهورشدنش، بیش از یک‌ سالی است که در زندان به‌سر می‌برد و این‌روزها، وکیل وی با همکاری قوه قضائیه در پی فروش اموال او برای پرداخت بدهی‌هایش به شرکت ملی نفت است. هرچند بیژن نامدار‌زنگنه در آخرین اظهارنظر خود در نشست مطبوعاتی روز گذشته، پرداخت بدهی دومیلیاردو ٧٠٠ میلیون تومانی از سوی این میلیاردر جوان را غیرممکن دانست و تأکید کرد: اموال وی نمی‌تواند این میزان بدهی را جبران کند. هرچند این‌روزها وکیل بابک زنجانی امیدواری زیادی نسبت به بیرون‌آوردن موکل خود از زندان دارد و تلاش دارد با فروش اموال موکلش او را آزاد کند؛ اما بیژن نامدارزنگنه معتقد است بابک زنجانی از روز اول نیز قصد پس‌دادن پول نفت را نداشته و از ابتدا نیز تلاشی برای پرداخت بدهی‌اش به نفت نکرده است. زنجانی ۱۳ پرونده تخلف مالی داشته و از شناسنامه جعلی استفاده می‌کرده است، متأسفانه باوجود این تخلفات، بازهم نفت را در اختیار او قرار می‌داده‌اند. ۹۰ درصد اموال زنجانی در خارج از کشور است و او چیزی در ایران ندارد که ما به آن دلخوش باشیم، درواقع ۱۰ درصد اموالی که در ایران دارد صاحب دیگری نیز دارد. زنجانی شرکت‌های بزرگ خود را نیز به نام افراد دیگری کرده و مدیران‌عامل آنها اشخاص دیگری هستند. او با همین ترفند توانسته کار کند که نتوانیم این شرکت‌ها را مصادره کنیم. زنجانی همه را سر کار گذاشته و هیچ راه‌حلی ارائه نکرده است. پس از گذشت هفت ماه از اظهارات این نماینده مجلس، وزیر نفت نیز بر تمایل‌نداشتن زنجانی بر پرداخت بدهی‌اش به دولت تأکید می‌کند که این خود یک پیغام دربر دارد: «خداحافظی دولت و مردم با بیش از دو میلیارد دلار پول نفت».
شل پول می‌دهد
درعین‌حال بیژن نامدار زنگنه در پاسخ به اکثر سوالات از راهکار رفع تحریم‌ها و به‌سرانجام‌رسیدن آن خبر داد، به‌نحوی‌که در پاسخ به پرداخت بدهی ٨/٢ میلیارد دلاری شل به ایران پس از رفع تحریم‌ها گفت یک روز پس از رفع موانع شل مطالبات ایران را پرداخت خواهد کرد. وی در پاسخ به روابط گازی ایران و پاکستان و جایگزینی قطر به‌جای ایران در تعاملات گازی با پاکستانی‌ها هم به موضوع تحریم‌ها به‌عنوان گلایه و دغدغه مسئولان این کشور اشاره و تأکید کرد به محض رفع تحریم‌ها مشکلات موجود در این قرارداد هم برطرف خواهد شد. هرچند زنگنه به شرطی اشاره کرد که در صورت رفع تحریم‌ها همچنان پابرجا خواهد بود و آن‌هم تلاش ایران برای تغییر در برخی از بندهای این قرارداد بود. از گفته‌های وزیر نفت آن‌گونه پیدا بود طرف پاکستانی نیز با این موضوع مخالفتی ندارد و قرار است پس از تحریم‌ها بار دیگر پاکستان و ایران پای میز مذاکره بنشینند. قرارداد گازی ایران و پاکستان پس از کنار کشیدن هند از این قرارداد با عنوان خط لوله صلح شکل گرفت و این دو کشور در زمان ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد بر سر صادرات گاز ایرانی به پاکستان به توافق رسیدند. هرچند در آن‌زمان نیز بسیاری از کارشناسان، قرارداد امضاشده میان دو کشور را بیشتر نزدیک به مانور تبلیغاتی دولت دهم دانستند و درعین‌حال بر وجود برخی از بندهای یک‌جانبه در این قرارداد نقد داشتند. بااین‌حال، ظاهرا آن‌طور که از شواهد پیداست، این‌بار سرنوشت قرارداد گازی ایران و پاکستان هم به تحریم‌ها گره خورده است.
خوش‌بینی زنگنه
تولید نفت نیز از دیگر موضوعاتی بود که وزیر نفت در نشست دیروز خود با خبرنگاران به آن اشاره کرد. زنگنه نسبت به افزایش تولید پس از تحریم‌ها خوش‌بین‌تر از کارشناسان بود و خود نیز به این نکته اشاره داشت. به‌گفته او، اینکه کارشناسان تأکید می‌کنند برای بازگشت ایران به بازار نفت و یافتن جایگاه گذشته نیاز به سه تا پنج سال زمان است، صحت ندارد. براساس اظهارات وی، اقدامات عملیاتی به منظور رفع گلوگاه‌های تولید و افزایش ظرفیت تولید نفت در میادین مختلف کشور تست و انجام شده است.
وی درخصوص ورود ایران به بازار هم به نقش اوپک اشاره کرد. وی به‌نوعی از اوپکی‌ها خواست جایگاه گذشته ایران بازگردانده شود و دراین‌راستا به‌نوعی برنامه‌ریزی مناسب از سوی این سازمان را به‌نفع خود کشورهای عضو دانست. به‌گفته وی، در صورت برنامه‌ریزی مناسب از سوی سازمان کشورهای صادرکننده نفت، حضور یکباره ایران در بازار لطمه‌ای به قیمت‌ها وارد نخواهد کرد. این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تأکید بر اینکه قطعا نباید سقف تولید نفت اوپک به بیش از ۳۰ میلیون بشکه در روز تجاوز کند، اظهار کرد: اعتقاد ایران هم این است که باید سقف تولید نفت اوپک دست‌کم پنج درصد کاهش یابد. این مقام مسئول با یادآوری اینکه ایران به دنبال تعامل با اعضای اوپک است، یادآور شد: ایران به هیچ‌وجه با لغو تحریم‌ها، رویکرد تهاجمی را در اوپک در دستور کار قرار نمی‌دهد و یکی از مهم‌ترین ابزارهای ایران در اوپک به‌منظور چانه‌زنی، افزایش تولید و ظرفیت مازاد تولید نفت خواهد بود.
بی‌وفایی ترک‌ها
ترکیه از کیفیت و کمیت گاز دریافتی از ایران به دادگاه لاهه شکایت کرد که در صورت برنده‌شدن در این دادگاه، می‌تواند گاز ایرانی را ٣٠ درصد ارزان‌تر دریافت کند. این درحالی است که این کشور برای بار دوم اقدام به چنین کاری کرده است تا شاید بتواند در این بازار گرم گاز، منفعتی دیگر نصیب کشورش کند. وزیر نفت در این خصوص نیز اظهارنظر کرد. براساس اظهارات وزیر نفت، شکایت دوم گازی ترکیه از ایران درباره‌ گران‌بودن قیمت گاز صادراتی انجام شده است و پیش‌بینی می‌شود تا دو ماه آینده نتیجه نهایی آن توسط داوری بین‌المللی ارائه شود. این مقام مسئول با اشاره به مذاکرات جدید گازی ایران و ترکیه هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهور ترکیه به تهران، گفت: در این مذاکرات به طرف ترک پیشنهاد شد تا سقف واردات گاز از ایران را به بیش از دو برابر افزایش دهد تا امکان ارائه تخفیف در قیمت توسط ایران فراهم شود که ترکیه به طور رسمی با این پیشنهاد مخالفت کرد.
برداشتن ابهام از روابط زنگنه و چینی‌ها
داستان حاشیه‌های مخالفت زنگنه با چینی‌ها به زمان ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد و گلایه وزیرفعلی نفت و یارانش از مشارکت با بی‌تجربگان چینی‌ها بر می‌گردد. زنگنه به این دغدغه خبرنگاران نیز پاسخ داد. براساس اظهارات بیژن نامدار زنگنه، در شرایط فعلی چین یکی از شرکای راهبردی نفتی ایران و حتی بزرگ‌ترین خریدار طلای سیاه کشور است، بنابراین حتی با لغو کامل تحریم‌ها، چین باز هم به بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران تبدیل خواهد شد و به‌هیچ‌وجه قصد حذف چینی‌ها از بازار نفت و صنعت نفت کشور را نداریم.
درعین حال شیخ‌الوزراء به حضور این کشور در عرصه پیمانکاری نفت هیچ‌گونه اشاره‌ای نکرد و تنها تأکید داشت که این کشور خریدار نفت ایران باقی خواهد ماند. این درحالی است که در دولت نهم و دهم اغلب مشارکت‌های خارجی نفت با چینی‌ها صورت گرفته که البته همچون میدان مسجد سلیمان خاطره خوبی برای ایرانی‌ها از مشارکت با آنها باقی نمانده است. این عضو کابینه دولت همچنین با بیان اینکه برخلاف بسیاری از کشورهای آسیایی همچون ژاپن، تقاضای سالانه برای خرید نفت توسط کشور چین رو به افزایش است، تأکید کرد: این در حالی است که در بسیاری از کشورهای آسیایی تقاضای سالانه برای خرید نفت ثابت مانده و ازاین‌رو چین کماکان یکی از شرکای راهبردی نفتی ایران باقی خواهد ماند. این مقام مسئول با اشاره به توافق‌ها و مذاکرات انجام‌شده با طرف چینی به منظور توسعه همکاری‌های دوجانبه و بازگشایی فاینانس طرح‌های نفتی، بیان کرد: قطعا ایران و چین پس از دوران تحریم هم می‌توانند شرکای استراتژیکی در حوزه نفت باشند. زنگنه با تأکید بر اینکه همکاری و افزایش سطح مبادلات با یک کشور به منزله انحصارطلبی این کشور در بازار و صنعت نفت ایران نیست، بیان کرد: ایران پس از لغو کامل تحریم‌ها فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری در حوزه توسعه میادین جدید مشترک نفت و گاز، افزایش ضریب بازیافت از مخازن و نوسازی و بازسازی بسیاری از تأسیسات نفتی و گازی را در اختیار دارد.
سؤال بعدی در مورد بدهی نفتی نیروی انتظامی بود. او در پاسخ به این سؤال گفت: نیروی انتظامی تاکنون ٥٠ تا ٦٠ میلیون ‌دلار از بدهی خود را پرداخت کرده و ٢٢٠ میلیون ‌دلار دیگر باقی مانده است و هنوز مشخص نیست مابقی این بدهی چه زمانی پرداخت خواهد شد.
بدهی نفتی هند ٥ میلیارددلار
وزیر نفت در ادامه از بدهی نفتی کشور هند به ایران خبر داد: آمار دقیق باید از بانک مرکزی گرفته شود اما چهار تا پنج ‌میلیارد ‌دلار پول شرکت نفت در هند بلوکه‌شده که پس از رفع تحریم‌ها آزادسازی می‌شوند. زنگنه در مورد بدهی چین هم گفت: از چین طلب نفتی نداریم.
خصولتی‌ها اجازه کار به خصوصی‌ها نمی‌دهند
زنگنه در پاسخ به سؤالی درباره حضور بخش خصوصی در پروژه‌های نفت و گاز گفت: طبق قانون و سیاست‌های ابلاغی مقام‌معظم‌رهبری انحصار مخازن نفت و گاز و همچنین اکتشاف، استخراج و تولید نفت و گاز در اختیار دولت است و اگرچه برای انجام این کارها پیمانکار گرفته می‌شود؛ اما مالکیت متعلق به شرکت نفت است و در این زمینه محکم هستیم. وزیر نفت با بیان اینکه می‌توانیم اجازه مشارکت در تولید را بدهیم تأکید کرد: این امر سیاست این دولت نیست. زنگنه با تأکید بر اینکه از حضور بخش خصوصی در پروژه‌های نفت و گاز استقبال می‌کنیم، گفت: البته اگر خصولتی‌ها بگذارند؛ چراکه برای هر کاری که اقدام می‌کنیم خصولتی‌ها جلو می‌آیند و با توجه به اینکه پول دارند نمی‌شود به آنها گفت که نیایید؛ در‌عین‌حال در برخی موارد بخش خصوصی واقعی ما بسیار نحیف است. وی به پروژه احداث هشت مینی‌پالایشگاه در سیراف اشاره و خاطرنشان کرد: ظرفیت تولید این پالایشگاه‌ها کاهش داده شد تا بخش خصوصی بتواند اقدام به سرمایه‌گذاری کند؛ اما باز هم تعدادی از این پروژه‌ها را به خصولتی‌ها واگذار کردیم.
جزئیات سفر زنگنه به چین
زنگنه جزئیات مذاکرات انجام‌شده در سفر هفته گذشته خود به چین را این‌گونه تشریح کرد: چینی‌ها نگران بودند پس از قطع تحریم‌ها با آنها کار نکنیم؛ اما ما با چین و روسیه به همان نسبتی که در دوران تحریم با ما دوستی کرده‌اند، همکاری خواهیم کرد. وزیر نفت با بیان اینکه چین برای ما یک شریک راهبردی است و بزرگ‌ترین برداشت‌کننده نفت از ایران به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: نیاز چین به نفت رو به افزایش است و این فرصتی است که ما باید از آن استفاده کنیم؛ البته این دوستی باید دوطرفه باشد. وی همچنین گفت: در این سفر مذاکراتی درباره فاینانس صورت گرفت و با توجه به اینکه نمایندگان بانک مرکزی ایران نیز حضور داشتند بحث‌های خوبی انجام شد. وزیر نفت با تأکید بر اینکه در شراکت هرکسی به دنبال حداکثرکردن منافع خود است خاطرنشان کرد: چین برای ما نقطه‌ای است که نمی‌توانیم به‌هیچ‌عنوان از آن صرف‌نظر کنیم، به ویژه در زمینه فاینانس که در این دولت نمی‌توانیم از منابع بانک مرکزی استفاده کنیم. وی با تأکید بر اینکه دنیا دنیای رفیق‌بازی نیست و هر کسی به دنبال منافع خود است، گفت: نگفتم که می‌خواهیم به شرکت‌های چینی انحصار بدهیم و پس از تحریم‌ها آن‌قدر کار داریم که چینی‌ها متقاضی این حجم کار نیستند. زنگنه همچنین ضمانت اجرای قراردادها توسط چینی‌ها را نحوه پرداخت‌ها عنوان و خاطرنشان کرد: اکثر این شرکت‌ها معتبر هستند و نمی‌خواهند آبرویشان برود، ضمن اینکه شرایط رقابتی ضامن حسن عمل است و اگر رقابت نباشد عملکرد بد می‌شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠١-١٣٩۴, ١١:٢٣

   

پر مبحث ترین ها