سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله نوری همدانی: مردم باید از معارف دینی آگاه باشند

صدا و سیما فعالیت‌ها و موفقیت‌های حوزه علمیه را بسیار کمرنگ نشان می‌دهد در حالی که موفقیت‌های دانشگاه‌ها را با جلوه و نمای خاصی به تصویر می‌کشد.
یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: لازم است مردم از معارف دینی همچون حرام بودن جریمه دیرکرد آگاه شوند اما متاسفانه رسانه‌ها در این زمینه همکاری نمی‌کند.

آیت الله العظمی حسین نوری همدانی عصر سه‌شنبه در دیدار رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و جمعی از مسئولان وقف کشور اظهار داشت: پرسش‌های بسیاری درباره جریمه گرفتن دیرکرد می‌شود و ما نیز گفته‌ایم که حرام است و لازم است این موارد به صورت گویا در رسانه عنوان شود تا مردم بیشتر آگاه شوند اما صدا و سیما همکاری ندارد.

وی با بیان این که رسانه در فرهنگ سازی وقف نقش بسیار تاثیرگذاری دارد، عنوان کرد: اگر شما بتوانید نمونه‌های فراوان موقوفات هر استان و چگونگی استفاده آن را در رسانه منعکس کنید کار بزرگی انجام داده‌اید و در آگاه کردن مردم بسیار می‌تواند تاثیر داشته باشد.

استاد برجسته حوزه ادامه داد: صدا و سیما باید روزانه یک ساعت را به بیان معارف دینی و اسلامی اختصاص دهد. بیان موضوعاتی همچون عفاف و حجاب بسیار مورد نیاز جامعه است اما متاسفانه رسانه ملی به این موضوعات توجهی ندارد.

صدا و سیما فعالیت‌های حوزه علمیه را بسیار کمرنگ نشان می‌دهد

وی عنوان کرد: صدا و سیما فعالیت‌ها و موفقیت‌های حوزه علمیه را بسیار کمرنگ نشان می‌دهد در حالی که موفقیت‌های دانشگاه‌ها را با جلوه و نمای خاصی به تصویر می‌کشد.

آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: تکفیری‌ها با پول نفت و گاز عربستان حملات شدیدی وارد می‌کنند و وهابی‌ها نیز سخنان ابن تیمیه را بازسازی کرده‌اند و علیه شیعیان و انقلاب شبهه ایجاد کرده و آن را در سایت‌های خود منتشر کرده‌اند، لازم است ما پاسخ آنها را به وسیله‌ای بدهیم.

وی ادامه داد: گاهی به ما اعتراض می‌کنند که پاسخ به کار وهابی‌ها و تکفیری‌ها دخالت در امور کشورهای دیگر است اما ما با بیان پاسخ کارهای آنها در رسانه در حقیقت پاسخ اسلام را با استفاده از احکام و معارف قرآنی و اسلامی می‌دهیم زیرا اسلام پاسخگوی همه مسائل است و این دخالت در امور کشورهای دیگر نیست.

درباره قرآن و معارف آن باید بیش از این کار شود

این مفسر قرآن کریم با بیان این که حفظ و ترجمه قرآن خوب است اما عمل به آن مهم‌تر است، تصریح کرد: درباره قرآن و معارف آن باید بیش از این کار شود و امام(ره) نیز در وصیت نامه خود بر وارد کردن قرآن در متن زندگی تأکید کرده است، عربستان سالانه میلیون‌ها کتاب قرآن چاپ می‌کند اما به آن عمل نمی‌کند و نوکری امریکا را می‌کند.

وی عنوان کرد: تفسیر المیزان مطالب بسیار زیادی دارد که می‌توان آن را در زندگی به کار برد، لازم است آنها را گردآوری کرد و در اختیار مردم قرار داد، فقط تفسیر آیه 200 سوره آل عمران 50 صفحه مطلب دارد و درباره هیچ آیه دیگری تا این حد سخن نگفته است.

آیت الله نوری همدانی یادآور شد: علامه طباطبایی آیات قرآن را مهیج و محرک تفسیر کرده است و می‌توان گفت که این تفسیر زمینه از انقلاب بود.

وی افزود: دشمن شیعیان را در سه جبهه تفسیر قرآن کریم، تاریخ و جعل احادیث قرار داده است و لازم است در برابر این مشکلات نه به صورت خشن بلکه استدلالی و مناظره ای باید برخورد کرد.

این مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: کسی که مال خود را در راه خدا وقف می‌کند در راه خدمت به جامعه انسانی به مالش جاودانگی می‌دهد و خداوند این شایستگی را به او داده است که این عمل نیک را انجام دهد.

وی بیان کرد: پیش از این سخنانی درباره وقف خدمت مسئولان آن بیان کرده‌ام که در تاثیرگذاری وقف و ترویج و احیای آن اثر داشته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٩-١٣٩٢, ١٠:۵٣

   

پر مبحث ترین ها